NOVA PRAVILA

Ministarstvo objavilo novi Protokol o sigurnosti u školama u Hrvatskoj: Pogledajte što se sve mijenja

Škole će uz nadzor biti otključane 30 minuta prije i 15 poslije nastave...
 Damir Krajac/Cropix

Dva su tjedna prošla od tragičnog događaja u Prečkom, učenici osnovnih škola u ponedjeljak se vraćaju u školske klupe, a Ministarstvo znanosti i obrazovanja donijelo je danas Protokol o kontroli ulaska i izlaska u školskim ustanovama koji je izrađen s ciljem osiguravanja veće sigurnosti u školskim ustanovama, zaštite učenika i svih radnika te prevencije mogućih situacija povećanog rizika.

Protokol se odnosi na osnovne i srednje škole te učeničke domove, a njime se definira kontrola pristupa prostorima školske ustanove - zaključavanje i nadzor ulaza u prostore školske ustanove, ulaske i izlaske tijekom odmora učenika, ulazak roditelja i drugih vanjskih posjetitelja u školsku ustanovu te pregled osoba i predmeta učenika i drugih posjetitelja.

Govori i o edukaciji i informiranju učenika, radnika i roditelja, uspostavi sigurnosnog tima, međuresornoj suradnji te evaluaciji i unapređenju internih protokola školskih ustanova.

Ulazna vrata zaključana, a radnici dežuraju na ulazu

Tako su školske ustanove dužne žurno provjeriti i osigurati tehničku prilagodbu svih ulaznih vrata, a ravnatelj je dužan organizirati redovitu provjeru ispravnosti svih sigurnosnih sustava.

Ulazna vrata, kao i svi ostali ulazi ili izlazi, trebaju biti zaključani tijekom cijelog radnog vremena tako da su osigurani evakuacijski izlazi, osim u posebnim okolnostima koje odobri ravnatelj.

U svrhu ulaska učenika u školsku ustanovu prije početka i izlaska nakon završetka nastavnoga dana, vrata mogu biti otključana u načelu 30 minuta prije početka nastave i 15 minuta nakon završetka.

Ravnatelj je obvezan odrediti i dežurstvo radnika na ulazu tijekom radnog vremena. U slučaju uočavanja protupravnog ponašanja ili ponašanja kojim se ugrožava sigurnost osoba u školskoj ustanovi, žurno će se obavijestiti i policija.

Učenicima nije dopušteno napuštanje škole tijekom malog odmora, a tijekom velikog odmora izlazak izvan vanjskih prostora škole nije dopušten učenicima osnovne škole.

image

Radovan Fuchs

Ronald Gorsic/Cropix

Radnici će provjeravati identitet osoba, a mogu napraviti i sigurnosni pregled

Ustanove su dužne odrediti pravila i način najavljivanja posjeta i ulaska te odrediti jedinstveni ulaz za sve roditelje i posjetitelje u slučaju više postojećih ulaza.

Roditelji mogu ulaziti u školsku ustanovu samo u dogovorenom terminu uz prethodnu najavu ili na poziv školske ustanove, o čemu će se obavijestiti radnik na ulazu.

Radnik školske ustanove dužan je preuzeti stranku na ulazu te je nakon sastanka ispratiti, a također ima obvezu provjeriti identitet osobe uvidom u osobnu iskaznicu.

Prilikom roditeljskog sastanka, razrednik prisutne roditelje dočekuje na ulazu školske ustanove i vodi do učionice, a nakon završetka prati ih do izlaza.

Radnik koji je zadužen za poslove nadzora ulaza može izvršiti sigurnosne preglede učenika i drugih osoba te njihovih predmeta, dok sigurnosni pregled učenika mogu provoditi i odgojno-obrazovni radnici tijekom održavanja nastave.

Predmeti pogodni za nanošenje ozljeda ili drugi nezakoniti predmeti privremeno će se zadržati, a o njihovu pronalasku obavijestit će se ravnatelj, stručne službe, roditelji i policija.

Vježbe evakuacije i kriznih situacija dva puta godišnje

Između ostalog, školske ustanove obvezne su provoditi simulacije evakuacije i drugih kriznih situacija najmanje dva puta godišnje.

Svaka školska ustanova formirat će školski sigurnosni tim koji se sastoji od ravnatelja, pedagoga/psihologa, učitelja/nastavnika i drugih radnika te predstavnika roditelja, a koji će na redovitim sastancima analizirati potencijalne sigurnosne prijetnje i evaluaciju mjera.

Na sastanke sigurnosnog tima mogu biti pozvani predstavnici osnivača, policije, civilne zaštite, socijalnog rada, zdravstva i drugih relevantnih dionika, a u Protokolu je također navedeno kako je međuresorna suradnja s relevantnim dionicima obvezan i ključni element sigurnosnog sustava školske ustanove.

Protokol će danas biti dostavljen svim školskim ustanovama, a svaka škola prema svojim karakteristikama - broju ulaznih vrata, korištenju dvorane i slično - sastavlja svoje konkretnije upute.

To je već napravila Osnovna škola Ante Kovačića u zagrebačkom naselju Špansko.

‘Napravit će se dvostruke brave‘

Prema njihovim uputama, učenici razredne i predmetne nastave ulaze na glavni ulaz prema točno utvrđenom rasporedu. Djeca uključena u program produženog boravka dolaze u pratnji roditelja najkasnije do 7:45 sati, dok učenike razredne nastave u školu uvode učitelji 15 minuta prije početka nastave. Predmetna nastava organizirana je tako da učenici dolaze 10 minuta prije zvona, a ulazak nadziru dežurni učitelji. Nakon završetka nastave učenici napuštaju školu u pratnji učitelja, dok učenici u produženom boravku izlaze u točno dogovoreno vrijeme.

Sudionici sportskih i drugih programa u školskim prostorima mogu ulaziti samo uz pratnju trenera ili voditelja i to kroz glavni ulaz ili ulaz u dvoranu. Po završetku aktivnosti, voditelji su dužni ispratiti sudionike. Ako će netko kršiti ova pravila, škola će s njima prekinuti suradnju.

Roditeljima je zabranjeno ulaziti s djecom, osim u iznimnim slučajevima kada je riječ o učenicima s posebnim potrebama ili zdravstvenim razlozima. Roditelji koji dolaze na sastanke ulaze isključivo uz prethodnu najavu putem e-pošte.

Ravnateljica Jadranka Salopek naglašava kako je cilj ovih promjena stvoriti sigurniji i organiziraniji sustav koji će pogodovati svima koji koriste prostore škole.

O nadolazećim mjerama razgovarali smo s predsjednicom Udruge ravnatelja osnovnih škola RH Antonijom Mirosavljević.

- Napravit će se dvostruke brave. To je prva mjera koja će se uvesti, istaknula je za Jutarnji.

No, neće od 7. siječnja sve škole imati dvostruke, elektronske brave.

- Znam da su od utorka sve škole obavezne zaključavati svoja vrata neovisno o bravama, pojasnila je, a isto su kazali i ravnatelji škola s kojima smo razgovarali budući da je potrebno jedno vrijeme da se sve brave promjene i angažiraju majstori koji će to napraviti.

Na naše pitanje o zaštitarima objasnila kako će se zaštitar sigurno postaviti u školu na Prečkom gdje je i došlo do napada, no praksa o osobi koja će imati ulogu zaštitara, a biti zaposlenik škole tek će biti najavljena te mora ići na savjetovanje za uvrštavanje u Pravilnik o sigurnosti u školama.

image

Osnovna škola Prečko

Darko Tomas/Cropix

Mirosavljević je objasnila da je najbolje da ta osoba bude zaposlenik škole te bi se nazivala službenikom za zaštitu i sigurnost, a njegova uloga ne bi samo uključivala kontrolu ulaska i izlaska, već bi se edukacijom djece u kriznim situacijama, zajedno sa sigurnošću. Edukacija bi uključivala ponašanje tijekom požara, potresa, ponašanje u prometu i sl.

Dodala je kako je i dio osnovnih škola već tražilo da im je dodijeli zaštitar sa 7. 1. bez čekanja odluka ministarstva.

Ravnateljica OŠ Brezovica Danijela Abramović kazala nam je kako su kod njih povremeno na ulazima škola dežurali domari i spremačice, a vjerojatno će tu ulogu ispunjavati i sada s povratkom učenika s s praznika.

- Čekamo da nam dođu nova vrata s elektronskom bravom. Planiramo uvesti i zaštitara. Imali smo školske odbore, roditeljima smo poslali sve informacije. Zasad su svi zadovoljni s ovom kontrolom ulaza, kazala je.

image

OŠ Brezovica

Ronald Gorsic/cropix/Cropix

Sličnu praksu ima i OŠ Ivana Cankara.

- Mi smo uveli to prije godinu dana. Elektronske brave su super i to je minimum koji nam je trebao i od prije. Zasad nemamo portire, ali imamo dežurstva i to na svim punktovima po školi od početka nastave do kraja, kazao je ukratko ravnatelj te škole Boris Počuča.

Obavezna praksa zaključavanja tek slijedi, no neke su je škole uvele i ranije.

- Od prvog dana imamo zaključana vrata. Imamo protokol i pravilnik te je kod nas to zasad pokriveno, kazala nam je ravnateljica zagrebačke OŠ Središće Violeta Vragotuk. Dodala je kako roditeljima nije moguć ulazak u školu bez prethodne najave.

- Brava vam je takva da se izvana ne može otvoriti, već samo iznutra. Ona se ne zaključavaju doslovno, već je cilj da nitko izvana nepoznat ne ulazi, pojasnila nam je svrhu dvostrukih elektronskih brava.

Škole koje nemaju već postavljene dvostruke brave, svoja će vrata zaključavati na tradicionalan način.

Važno je spomenuti kako će sve nadolazeće mjere, osim onih fizičkih, staviti naglasak i na jačanje psihološke podrške učenicima i osoblju. Planirano je povećanje broja školskih psihologa i pedagoga te organizacija radionica usmjerenih na prepoznavanje i prevenciju nasilnog ponašanja.

Psihološka pomoć

Velika je većina osnovnih škola u Zagrebu na svojim službenim internetskim stranicama objavila kontakt podatke i informacija za psihološku pomoć. Ako pak neka škola nema psihologa, objavili su dostupne telefonske linije i mjesta na kojima zaposlenici i učenici mogu potražiti potporu.

U osječkim školama također se pripremaju za nastavak školske godine i nova sigurnosna pravila. Osim zaključavanja škola prema naputku Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih, u osječke će se škole u najkraćem mogućem roku uvesti i jedinstveni šifrirani sustav ulaza i izlaza.

‘‘Sve škole na području grada Osijeka dobile su naputak da krenu u javnu nabavu jedinstvenih šifriranih sustava, koji će biti instalirani na glavne ulaze u škole, a svaki će zaposlenik škola dobiti privjesak s kojim će ulaziti u školu i izlaziti iz nje. Također, u planu je i ugradnja elektromagnetskih brava. U gradskom proračunu za tu je namjenu osigurano 36.000 eura, za 23 zgrade osnovnih i područnih škola. Učenike će na početku nastave u zgradu puštati dežurni učitelj ili druga punoljetna osoba koju odredi ravnatelj škole, a tako će biti organiziran i odlazak s nastave. Također, vanjski posjetitelji morat će pozvoniti i čekati da im vrata otvori punoljetna osoba koja će za to biti zadužena,‘‘ izvijestili su iz Grada Osijeka.

Prema našim informacijama, u utorak će biti održan i sastanak ravnatelja osječkih osnovnih škola, predstavnika Grada Osijeka i PU osječko-baranjske na kojem će se dodatno raspraviti sigurnosni aspekti te pokušati riješiti nedoumice oko provedbe sigurnosnih mjera.

Zaštitari u pulskim školama

Od prvog dana drugog polugodišta, pulske osnovne škole dobit će zaštitare koji se planiraju angažirati do zadnjeg dana školske godine. Riječ je o svim osnovnim školama na području grada Pule, njih jedanaest, kojima je Grad Pula osnivač.

- Grad Pula ima za cilj povećati sigurnost učenika i zaposlenika školskih ustanova. Sve škole započele su s provođenjem mjera prema uputi o postupanju Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih od dana 27. prosinca 2024. godine. Do prvog dana drugog polugodišta, sve će brave biti zamijenjene sukladno uputi, iako 80 posto pulskih škola već ima takav sustav zaključavanja.Ravnatelji pulskih osnovnih škola potvrdili su da se sve pulske škole redovno zaključavaju, da tehničko osoblje dežura na vratima te prati ulaske i izlaze iz školskih objekata, odgovorili su nam iz Grada Pule.

image

Osnovna škola Vidikovac u Puli

Goran Sebelic/Cropix

Također, navode dalje, svi školski objekti pokrivani su video nadzorom koji se redovno servisira i obnavlja od strane osnivača.

- Grad Pula kontinuirano ulaže u poboljšanje uvjeta rada i boravka u predškolskim i školskim školama, samo do sad u ovoj godini, uloženo je gotovo 20 tisuća eura na sustave sigurnosti i zaštite, u predškolske i školske objekte, a plan je i sad, tijekom zimskih praznika, izvršiti radove u vrijednosti gotovo 10 tisuća eura, zaključili su.

Isto tako, u svim osnovnim školama kojima je osnivač Grad Poreč početkom drugog polugodišta ulazna vrata će biti zaključana, a u škole će roditelji i vanjski suradnici moći ulaziti po prethodnoj najavi uz pratnju zaposlenika škole kojima su se najavili.

- Sve škole već sada imaju video nadzor, svi noviji objekti i matične škole već sada imaju brave koje onemogućavaju ulaz izvana, dok će se na preostalima takve brave postaviti. U svim školama na ulazima bit će osigurano dežurstvo učitelja, odnosno, drugih zaposlenika škola do zaposlenja osobe koja će biti zadužena za tu vrstu poslova, po sistematizaciji koju je najavilo Ministarstvo, navode u Gradu Poreču.

Nove, elektromagnetske brave sa šifrom

Osam varaždinskih škola u vlasništvu Grada Varaždina, koje pohađa 3356 učenika, od drugog će polugodišta ove akademske godine na vratima imati nove, elektromagnetske brave sa šifrom. Nakon stravičnog događaja u Prečkom koji je rezultirao smrću jednog djeteta te ranjavanjem još troje djece i učiteljice, Varaždinci su posegnuli za mjerom kontrole ulaska, kakvu već primjenjuju i na devet gradskih vrtića.

- Osim šifrarnica na ulazima, dodatno postavljamo video kameru sa zvoncem, kako bi zaposlenici koji rade za računalima, primjerice u tajništvu, mogli vidjeti tko zvoni i odluče hoće li ga pustiti u školu. Roditelji neće imati šifre, jer smatramo da u prijepodnevnim satima nemaju po što dolaziti u školu. Time ćemo ujedno zaštititi i nastavnike koji pred kraj školske zbog ocjena godine trpe velike pritiske od strane roditelja. Kad će biti roditeljski sastanci ili zakazane informacije, normalno će ulaziti u školu. Ove smo mjere, odmah po nemilom događaju u Prečkom, usuglasili s ravnateljima da bi to bilo najkvalitetnije rješenje – kaže za Jutarnji gradonačelnik Varaždina, Neven Bosilj.

image

Neven Bosilj

Zeljko Hajdinjak/Cropix

Dodaje da tijekom nastavnog sata neće biti ulazaka i izlazaka iz škole, to će biti omogućeno samo za vrijeme odmora, a s ravnateljima će naknadno dogovoriti da za to vrijeme na školskim vratima dežura jedan od učitelja, kako bi bili sigurni da nitko izuzev učenika neće ući u školu.

Varaždin, inače, u svojim školama ima nadstandard, sve su škole jednosmjenske, a učiteljice iz produženog boravka zaposlene su kroz cijelu godinu, a ne kako je to uobičajeno da pred ljetne praznike dobivaju otkaz i u rujnu ponovno zapošljavaju, što utječe, primjerice, i na njihovu kreditnu sposobnost. Varaždin je, također, jedini veliki grad u Hrvatskoj s besplatnim produženim boravkom. Sve ove mjere, uključujući i nove brave te videonadzor, Grad Varaždin će stajati 1,5 milijuna eura godišnje.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
07. siječanj 2025 18:44