ODGOVOR NA ZAMJERKE EK

Milanović: Primjedba je čudna. Ni pod kojim uvjetima ne odričemo se prava imenovanja političara u NO

Naša odluka je da se ni pod kojim uvjetima nećemo odreći obveze prema hrvatskim građanima da u posebnim okolnostima u nadzorne odbore imenujemo političare, rekao je Milanović
Zagreb, 190412.Vlada.Redovita sjednica Vlade.Na slici:Branko Grcic, Radimir Cacic i Zoran Milanovic.Foto: Davor Pongracic / CROPIX
 Davor Pongračić / CROPIX

ZAGREB - Hrvatski premijer Zoran Milanović ocijenio je u utorak u Zagrebu da je izvješće Europske komisije o monitoringu vrlo dobro i pokazuje dobar smjer u kojem se kreće Hrvatska, a na primjedbu Bruxellesa zbog imenovanja političara u nadzorne odbore državnih tvrtki odgovorio je da se njegova vlada ni pod kojim uvjetima neće odreći tog prava.

"Naša odluka je da se ni pod kojim uvjetima nećemo odreći obveze prema hrvatskim građanima da u posebnim okolnostima u nadzorne odbore imenujemo političare", rekao je Milanović na konferenciji za novinare.

Dodao je kako je primjedba EK-a "pomalo čudna", jer to pitanje nema veze s europskim pravom i to isto rade neke članice Unije. "Zato bi bila zanimljiva rasprava na Vijeću za opće poslove EU-a gdje bi se barem deset država suočilo s činjenicom da rade to isto", rekao je predsjednik vlade.

Pojasnio je da će njegov kabinet u nadzorne odbore tvrtki u državnom vlasništvu u pravilu angažirati profesionalce i nekoliko puta ponovio da se neće odreći prava intervenirati i drugačije, jer "imamo jake argumente".

Po Milanovićevim riječima, odredba o neimenovanju političara u nadzorna tijela nametnuta je prošloj vladi Jadranke Kosor koja je bila opterećena korupcijom. "Ovo je drugačija vlada, nije korumpirana, ovo je lijeva, stručna i demokratska vlada", naglasio je premijer.

EK je u izvješću o monitoringu za tri najteža poglavlja hrvatskih pregovara u utorak ocijenila da je Hrvatska postigla znatan stupanj usklađenosti s europskom pravnom stečevinom te je identificirala ograničen broj pitanja u kojima su potrebni daljnji napori.

"Prvi koraci koje je poduzela nova vlada u vezi s pravilima o sukobu interesa predmet su zabrinutosti, posebice u pogledu nadzornih i upravnih odbora javnih poduzeća", kaže se u izvješću i dodaje da su ranije odredbe o kriterijima za ta imenovanja odbačeni.

U odgovoru na izravno pitanje je li Komisiji apsolutno neprihvatljivo da ministri sjede u nadzornom odboru naftne kompanije INA, predstavnici Komisije nisu a priori odbacili tu mogućnost, ali su istaknuli da se mora stvoriti učinkovit sustav obrane kako bi se spriječio sukob interesa u takvim slučajevima.

Upitan što namjerava učiniti vezano za ostale primjedbe Komisije, Milanović je rekao da mu nije jasno što je EK mislila kada je u izvješću navela da treba nastaviti s privatizacijom INE i Telecoma, a najavio je nastavak privatizacije brodogradilišta.

U izvješću se kaže, vezano uz poglavlje o slobodnom kretanju kapitala, da se "dodatna pozornost mora posvetiti izmjenama Zakona o privatizaciji INA-e i Zakonu o privatizaciji Telecoma".

"Glavno izvješće o monitoringu bit će na jesen ove godine, ovo je prolazno vrijeme koje smo dobili i ono je vrlo dobro", zaključio je premijer.

Josipović: Izvješće EK povoljno i poticajno

Izvješće Europske komisije, globalno gledano, za Hrvatsku je povoljno i poticajno, izjavio je u utorak hrvatski predsjednik Ivo Josipović, komentirajući novinarima prvo izvješće Europske komisije o monitoringu za tri najteža poglavlja hrvatskih pregovora.

Josipović je rekao kako je i bez izvješća bilo poznato da pitanje brodogradnje Hrvatska još nije riješila.

"Kad je riječ o sudjelovanju ministara u nadzornim odborima postoji određena rezerviranost, ja bih rekao ne apsolutno protivljenje", rekao je Josipović, dodajući kako načelno misli da političari ne bi trebali biti u nadzornim odborima.

Dodao je, međutim, kako "postoje tvrtke, a INA jest takva tvrtka, u kojima se radi o vitalnim gospodarskim interesima države, a članstvo u nadzornim odborima traži jake osobe koje mogu provesti nacionalne interese".

Pri tome je, kazao je, važno da imamo one mehanizme koji će jamčiti kvalitetu nastupa tih ljudi koji bi trebali osigurati naš nacionalni interes. Također, mora postojati i procedura koja će osigurati prihvatljivost procesa, dodao je Josipović.

Našim prijateljima u EU treba objasniti zašto se išlo na takvu soluciju te ojačati mehanizme koji će hrvatsku javnost i EU uvjeriti da je riječ o nacionalnom i opravdanom potezu, zaključio je predsjednik Josipović nakon predavanja na Policijskoj akademiji.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
24. studeni 2024 09:57