GRČKI REFERENDUM

MILANOVIĆ 'Grci su Tsiprasu dali legitimitet da gura dalje po svom. Ne znam hoće li oni ostati u eurozoni, mi se ne žurimo'

Mjere štednje jesu kontroverzne, ali nužno je naći neku ravnotežu kakvu Grčka nije uspjela naći, smatra hrvatski premijer
 AFP

Grci su na nedjeljnom referendumu dali legitimitet aktualnoj vladi da gura dalje po svom i nije jasno hoće li ostati u eurozoni, rekao je u ponedjeljak u Bedekovčini hrvatski premijer Zoran Milanović tijekom posjeta Krapinsko-zagorskoj županiji.

Grci su u nedjelju na referendumu odbili mjere štednje kojima im kreditori uvjetuju financijsku pomoć. "To je značajnija stvar za Grčku nego za Europsku uniju", rekao je Milanović koji kaže da neke stvari nakon referenduma nisu jasne. "Hoće li (Grčka) ostati u eurozoni, i ako bude isključena, može li ostati u EU".

No, Milanović dodaje kako su "Grci opet dali legitimitet aktualnoj vladi da gura dalje po svom".

"Ali tu se pitaju i druge vlade koje su također demokratski izabrane, tu se pitaju i države koje su prošle kroz programe štednje i pitanje je kako bi te zemlje u eurozoni gledale na to da se Grčkoj sada određuje po nekakvim labavijim kriterijima", rekao je.

Mjere štednje jesu kontroverzne, ali nužno je naći neku ravnotežu kakvu Grčka nije uspjela naći, za razliku od nekih drugih gospodarstava eurozone, kaže Milanović. "Mjere štednje su kontroverzne, ali na kraju treba naći neku ravnotežu. Izgleda da je Grčka nije našla. I Španjolci su štedjeli, i Irci su štedjeli, i to jako, i Portugalci, pa i Talijani. U Grčkoj to nije upalilo i sad je lako biti naknadno pametan", rekao je. "Pravila su manje-više ista za sve", rekao je.

Po njegovim riječima, Hrvatska je ekonomski stabilnija i industrijski jača od Grčke, iako još nije dosegnula grčki dohodak po glavi stanovnika.

"Hrvatska je ekonomski stabilnija od Grčke. Možda nismo još na njihovoj razini per capita, međutim industrijski smo u nekim stvarima uvijek bili jači od Grčke i uvjeren sam da će se u godinama pred nama to i dokazati".

O ulasku Hrvatske u eurozonu ne treba se žuriti, "ali nas sustav gura u to", rekao je.

"Euro ne može biti ni izgovor ni krivac, u eurozonu ulaziš kad si spreman, kriteriji su jasni", rekao je i objasnio da je hrvatski javni dug još prevelik, ne smije biti preko 60 posto.

"Morat ćemo to sniziti, a to neće biti za dvije godine, prema tome imamo vremena. Čak i da nema ove krize, imamo vremena da se tome dobro prilagodimo", rekao je hrvatski premijer.

Kolinda: 'Nadam se da su Grci svjesni rizika svoje odluke'

Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović izjavila je u ponedjeljak kako se nada da su Grci, koji su na referendumu odbacili uvjete za nastavak međunarodne financijske pomoći, svjesni rizika te odluke i istaknula da grčki primjer pokazuje kako treba izbjegavati populističke mjere u Hrvatskoj.

Grčki su birači s više od 60 posto glasova u nedjelju odbacili reforme i proračunske rezove koje u zamjenu za isplatu nove rate zajma od njih zahtijevaju vjerovnici (MMF, Europska unija, Europska središnja banka).

"Hrvatska u potpunosti poštuje volju grčkih građana izraženu na nedjeljnom referendumu, u nadi kako su njezini građani posve svjesni svih izazova i rizika koje ona povlači", rekla je Grabar-Kitarović u priopćenju.

"Razvoj događaja u Grčkoj mora nam poslužiti kao pouka kako trebamo osvješćivati i osnaživati odgovornost u društvu, kako na osobnoj tako i na institucionalnoj razini s ciljem izbjegavanja svih populističkih mjera koje bi Hrvatskoj umanjile prilike za stabilnu gospodarsku budućnost i bolji život naših građana", dodala je.

Predsjednica smatra da nadu ipak donose poruke o volji i spremnosti za iznalaženje rješenja koje bi bilo u zajedničkom interesu svih uključenih čimbenika.

"Držim kako i ovaj izazov pred Europskom unijom treba mudro iskoristiti za jačanje učinkovitog funkcioniranja zajednice naših država, osiguravajući jednak tretman prema svim državama članicama EU", istaknula je Grabar-Kitarović.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
19. rujan 2024 09:51