Čak 17 liječnika te medicinskih sestra i tehničara iz Dječje bolnice u Klaićevoj i KB-a Dubrava prije dvadesetak dana 12 je sati operiralo sedmogodišnju Magdalenu ne bi li je oslobodili ogromnog ganglioneuroblastoma, tumora koji je opasno prijetio njezinu životu. Neurokirurz, abdominalni, vaskularni i dječji kirurzi zajedničkim su snagama krenuli u borbu s tumorom za koji su i strani stručnjaci rekli da je neoperabilan. No od operacije je prošlo nešto više od dva tjedna, a djevojčica se odlično oporavila i danas se s tatom Darkom vraća kući u selo Breštanovci u blizini Orahovice, gdje je čekaju sretna mama, dvije sestre i brat.
Magdalena s tatom Darkom (Foto: Marko Todorov/CROPIX)
- Magdalena je u subotu bila potpuno zdravo dijete. Trčala je po kvartu, vozila role, igrala se s vršnjacima... No već sutradan požalila se na jaku bol u lijevoj nozi. Nismo mislili da je išta ozbiljno, ali ipak otišli smo liječniku u Orahovicu. No nalazi koji su napravljeni također nisu govorili da Magdalena ima opasnu bolest. Ipak, krenuli smo u bolnicu u Osijek jer su bolovi bili sve jači. Tamo su liječnici na ultrazvuku vidjeli da se radi o tumoru - kaže Magdalenin tata Darko, koji se od srpnja ne odvaja od svoje kćeri. Supruga je ostala kod kuće jer imaju još troje djece, od kojih je najmlađemu tek nekoliko mjeseci. Magdalena je odmah prebačena u Dječju bolnicu u Klaićevoj.
- Kako kemoterapija nije dala očekivani rezultat u liječenju, bilo je jasno da će biti potrebna operacija - kaže kirurginja dr. Maša Hrelec Patrlj. Dodaje da su u predopracijskim pripremama sudjelovale i onkologinja doc. dr. Jasminka Stepan te radiologinja Ana Tripalo Batoš. No postavilo se pitanje kako izvesti taj komplicirani zahvat u kojem treba nekoliko kirurga različitih specijalnosti. Naime, neurokirurzi su trebali odstraniti tumor iz kralježničkog kanala, a abdominalni i vaskularni kirurzi dio tumora u trbušnoj šupljini.
TIM KLAIĆEVA
Sestra Bernarda Pavlović, sestra Sabina Bekavac, dr. sc. Diana Butković, dr. sc. Maša Hrelec Patrlj, sestra Anita Kardum, sestra Ivančica Lukač (Foto: Marko Todorov/CROPIX)
Premda je u Hrvatskoj to nerijetko neizvedivo, ipak je čak pet liječnika iz KB-a Dubrava došlo pomoći kolegama u Klaićevoj; izmjenjivali su se tijekom 12 sati rada, koliko je trajala operacija. Prvi je krenuo neurokirurg prof. dr. Darko Chudy, a asistirao mu je dr. Dominik Romić. U prvom dijelu operacije koja je počela ujutro, a završila u 15 sati Magdaleni je odstranjen tumor iz kralježničkog kanala, što je bilo vrlo zahtjevno jer se moralo paziti da ne dođe do oštećenja leđne moždine. - Iz Dubrave je za ovu operaciju posuđen i posebni uređaj - ultrazvučni aspirator - a s njim je došao i tehničar Predrag Dropulja, jer s takvim strojem treba znati raditi - kaže nam dr. Hrelec Patrlj. Potom je za malu Magdalenu slijedila nova operacija s novom ekipom na čelu s prof. dr. Leonardom Patrljem i dr. Markom Ajdukom uz astistenciju dr. Marijana Kolovrata i dr. Maše Hrelec Patrlj. U petosatnoj operaciji uspjeli su ukloniti i tumor iz trbušne šupljine. Naravno, sve vrijeme uz Magdalenu su bile i anesteziologinje dr. Diana Butković i dr. Dubravka Heli Litvić.
TIM KB-a Dubrava
dr. Dominik Romić, dr. Leo Patrlj, dr. Darko Chudy i dr. Marijan Kolovrat (Foto: Goran Mehkek/CROPIX)
Već nakon pet dana intenzivne njege Magdalena se toliko opravila da je prebačena na odjel u carstvo svojih igračaka. Na naše pitanje boli li je, uz smiješak odgovara - NE!
- Početak tumora bio je u leđnoj moždini i ušao je u trbušnu šupljinu. Tu se njegova masa jako povećala, do te mjere da je dio krvnih žila potpuno obavio, a neke razmaknuo uključujući i aortu te venu kavu - objašnjava prof. dr. Patrlj. Zbog toga su bile potrebne dvije operacije. Neurokirurg prof. dr. Chudy krenuo je prvi s operacijom svog dijela.
- Odstranili smo tumor iz kralježničkog kanala i očistili prostor prema duri, tvrdoj moždanoj ovojnici, kako se ne bi dogodilo da abdominalni kirurzi oštete živce koji idu prema nogama - objasnio je prof. dr. Chudy.
U svakom slučaju, tumor je uspješno izvađen, Magdalena se oporavlja, a tata Darko ne nalazi dovoljno riječi hvale za liječnike i medicinske sestre iz obje bolnice koji su uspjeli spasiti njegovu kćer.
HZZO ocu Darku nije odobrio bolovanje
Kao i obično, nevolja nikad ne dolazi sama. Tako je tata Darko morao proći pravu kalvariju da bi mogao biti uz svoju Magdalenu u posljednja četiri mjeseca. U pitanje mu je došlo i radno mjesto jer mu HZZO nije odobrio bolovanje za “njegu člana obitelji”.
Na sreću, u strogu administrativnu proceduru uplela se humanost. Znajući što bolesnoj djeci znači prisutnost roditelja, liječnici su samoinicijativno odradili ono što im “u opisu” posla nije dužnost - pokušali su pomoći da Darko ne izgubi posao. Nazvali su virovitičko-podravskog župana Tomislava Tolušića i na kraju uspjeli. - Što može biti teže za roditelja od teško bolesnog djeteta. Naravno da ga dijete treba. Mi to gledamo svaki dan i sustav bi trebao prepoznati ono što je potrebno da se pomogne i djeci i roditeljima - kaže dr. Hrelec Patrlj. Valja napomenuti da je Magdalenin tata unajmio stan u Zagrebu kad se ona razboljela jer inače ne bi imao gdje boraviti.
- Moja kći treba uz liječenje i to da sam uvijek negdje u blizini, da je tješim, da je zagrlim, da joj kažem koliko je volim... Treba joj netko oprati i donijeti robicu, a sve to ne bih mogao da radim daleko od Zagreba - kaže Darko, koji je unatoč svim nevoljama kroz koje je prošao danas samo sretni tata. Pogled mu ne silazi s nasmijanog Magdalenina lica.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....