MINISTAR PRAVOSUĐA

Malenica najavio: ‘Ako šef Vrhovnog suda Sessa ne reagira, ja ću to napraviti!‘

Ministar je kazao da će pokrenuti stegovni postupak protiv petorice splitskih sudaca koji su se privatno družili sa Željkom Kerumom
 Darko Tomas/Cropix

Ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica kazao je da će pokrenuti stegovni postupak protiv petorice splitskih sudaca koji su se privatno družili sa Željkom Kerumom ukoliko to u roku od mjesec dana ne učini predsjednik Vrhovnog suda Đuro Sessa. Malenica je to kazao na brifingu za novinare pri čemu je rekao da je po zakonu prije njega takvu odluku pozvan donijeti predsjednik Vrhovnog suda.

Ponovio je da su se pokrenuli postupci pred sudačkim vijećima radi kršenja kodeksa sudačke etike, no zbog kršenja kodeksa nema nikakve odgovornosti i to je razlog za otvaranje stegovnog postupka. Malenica je otkrio i kako je Sessa kao predsjednik Državnog izbornog povjerenstva utvrdio članove izbornih povjerenstava za predstojeće lokalne izbore te da ni jedan od sudaca iz Splita koji su se družili s Kerumom neće biti u izbornom povjerenstvu.

Podsjetimo, Bruno Klein, predsjednik Županijskog suda u Splitu, Silvio Čović, predsjednik Upravnog suda u Splitu, Miho Mratović, sudac Županijskog suda, Tomislav Zlodre, sudac Općinskog suda u Splitu, te Dinko Mešin, glasnogovornik Županijskog suda u Splitu, 23. siječnja su snimljeni kako se privatno druže sa Željkom Kerumom u njegovoj konobi "Pršut" u Kaštelima, iako su na snazi mjere ograničavanja okupljanja.

O tom slučaju se priopćenjem oglasio i Vrhovni sud koji je tada poručio da suci moraju uvijek voditi računa o svom ponašanju u i izvan sudnice te je pozvao suce koji su bili s Kerumom da "skrupulozno i s posebnom pozornošću vode računa o svakoj situaciji u kojoj bi njihovo ponašanje moglo izgledati neprimjereno te da se vode načelima određenim u Kodeksu sudačke etike".

Predsjednik Vrhovnog suda Đuro Sessa tada je sudačkom vijeću Županijskog suda u Splitu podnio pritužbu protiv sudaca tog suda Bruna Kleina, Mihe Mratovića i Dinka Mešina te sudca Općinskog suda u Splitu Tomislava Zlodre, a sudskom vijeću Visokog upravnog suda Republike Hrvatske pritužbu protiv suca Silvija Čovića zbog ponašanja koje suprotno članku 8. kodeksa sudačke etike.

Suci bi mogli stegovno odgovarati i za zastaru zbog nerada na predmetu

Ministarstvo pravosuđa priprema akcijski plan kao bi se smanjio broj sudskih zaostataka, a u nizu zakonskih izmjena planiraju mijenjati i Zakon o Državnom sudbenom vijeću (DSV) u koji bi kao razlog za stegovni postupak bio uvršten i odlazak nekog predmeta u zastaru zbog neaktivnosti suca.

Rješavanje sudskih zaostataka i dalje je glavni prioritet, doznaje se u Ministarstvu pravosuđa, čiji je cilj da do kraja 2021. riješiti sve predmete starije do sedam godina. Također cilj je riješiti sve predmete kod kojih bi mogla nastupiti zastara i redovito ažurirati podatke o datumu zastare u kaznenim predmetima.

Usprkos epidemiji i potresu prošle je godine na svim sudovima riješeno više slučajeva (1.196.780) nego što ih je primljeno (1.178.265). Na zagrebačkom području, gdje se rješava oko 50 posto svih sudskih predmeta u Hrvatskoj, stopa ažurnosti je 102 posto. Zabilježeno je i smanjenje broja neriješenih slučajeva za oko 3,5 posto.

Sudovi su zbog epidemije opremljeni tehničkim pomagalima za održavanje rasprave na daljinu, a kako bi se te mogućnosti i dodatno iskoristile planirana je i nova izmjena Zakona o kaznenom postupku (ZKP) jer su u praksi uočene neke 'praznine'.

Također u ZKP-u se žele promijeniti i anomalije koje dovode do odugovlačenja postupaka i omogućavaju zlouporabe, a zbog ubrzanja suđenja planira se omogućiti i tonsko snimanje rasprava.

Osim toga, u Ministarstvu pravosuđa najavljuju i izmjene Zakona o parničnom postupku, ali i izmjene zakona iz područja trgovačkog prava, primjerice stečajnog zakona kako bi se uvela veća kontrola rada stečajnih upravitelja.

Za ovršni zakon priprema se i digitalna platforma koja će olakšati cijeli postupak, a razmatra se i mogućnost izrade potpuno novog ovršnog zakona.

Što se tiče rada DSV-a, osim uvođenja stegovnog djela odlaska nekog slučaja u zastaru zbog neaktivnosti suca planira se i pojačana kontrola sudačkih imovinskih kartica. (Hina)

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
21. studeni 2024 21:53