MUTNI POSLOVI

Mađari zarađuju na proizvodnji plina dok Ina gubi na skladištu

Mađarima je prepuštena profitabilna proizvodnja plina, a državnom poduzeću Plinacro prodano gubitaško skladište plina Okoli
 Vjekoslav Skledar/CROPIX

ZAGREB - Vladino Povjerenstvo za promjenu dioničkog ugovora između Ine i MOL-a, zaduženo za regulaciju prodaje Ine mađarskoj kompaniji, nikad nije donijelo odluku o prepuštanju proizvodnje plina MOL-u.

Povjerenstvo je osnovano u veljači 2008. na inicijativu Damira Polančeca, tadašnjeg ministra gospodarstva, kako bi se definirao dionički ugovor dviju kompanija. Za predsjednika Povjerenstva izabran je Polančec, a za članove ministri Davor Šuker, Marina Dropulić i državni tajnici iz nadležnih ministarstava.

Uloga ministrice

Iako je na osnivačkoj sjednici Polančec izjavio da je cilj Povjerenstva “zaštititi nacionalni interes i prava Vlade RH kroz novi ugovor s MOL-om”, ono se sastalo samo dva puta i na njemu se nikad nije raspravljalo o predaji plinske proizvodnje MOL-u, koja će, prema nekim procjenama, državu koštati više od milijardu kuna. Mađarima je, naime, u siječnju 2009. prepuštena vrlo profitabilna proizvodnja plina, a državnom poduzeću Plinacro prodano gubitaško skladište plina Okoli, i to po tržišnoj cijeni od 514 milijuna kuna, koje je u prvoj privatizaciji MOL platio po knjigovodstvenoj cijeni od 47 milijuna kuna. U to treba uračunati i gubitak od prodaje uskladištenog uvoznog plina koji se odlukom Vlade do 2013. ne može prodavati po tržišnoj nego po umanjenoj cijeni, na čemu će Plinacro, odnosno država izgubiti još oko 750 milijuna kuna. O svemu tome Vladino povjerenstvo osnovano upravo radi rješavanja osjetljive diobe plinskog biznisa nikad nije donijelo odluku.

Kriminalistička obrada

Jutarnji doznaje i da predsjednik NO Ine i član Povjerenstva, ministar Ivan Šuker, uopće nije bio informiran o tijeku pregovora s Mađarima, dok se ministrica Matulović-Dropulić kao predsjednica NO-a Plinacroa složila da država skladište Okoli plati po 11 puta većoj cijeni od one koju su za nju dali Mađari.

Zbog sumnji u sklapanje ugovora koji su državu oštetili za više stotina milijuna kuna, te zbog donošenja odluke mimo NO-a Ine, kao i regulatornog povjerenstva, Državno odvjetništvo pokrenulo je kriminalističku obradu nad cijelim slučajem. Zanimljivo je i da je tijekom 2009. Vlada napravila pravu čistku u dvije institucije najodgovornije za plinofikaciju zemlje: Vladinu Povjerenstvu za plinofikaciju i javnom poduzeću Plinacro. Prvo je početkom 2009. iz Vladina Povjerenstva za plin, na čijem je čelu bio premijer Sanader, izbacila Miljenka Šumića, predsjednika stručne Udruge za plin, te Damira Pešuta, stručnjaka iz Energetskog instituta “Hrvoje Požar”, člana Svjetskog energetskog vijeća.

Izbrisan iz Povjerenstva

Potom je u lipnju iste godine smijenila Branka Radoševića, predsjednika Uprave državne tvrtke Plinacro, koji se protivio kupnji skladišta Okoli po nerazumno visokoj cijeni, te ga izbrisala i iz Povjerenstva za plinofikaciju, krovnog Vladina tijela za donošenje strateških odluka o opskrbi plinom. Na upražnjena mjesta u vodstvu našeg najvećeg operatera plinskog transportnog sustava postavljeni su kadrovi iz Ine.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
22. rujan 2024 01:13