REAKCIJA MINISTRA

LINIĆ O ODNOSU S PREMIJEROM 'S Milanovićem komuniciram samo poslovno, ne i privatno'

 Davor Pongračić / CROPIX

WASHINGTON - Svjetska banka dala je punu potporu reformama hrvatske vlade i 29. travnja treba odobriti kredit za strukture promjene i konkurentnost, rekao je u Washingtonu ministar financija Slavko Linić i najavio uvođenje većih trošarina i poreza na mobilnu telekomunikaciju.

AFERA SISAČKE ŽUPANICE Jovanović objasnio zašto je Milanović prozvao Poreznu upravu

Svjetska banka je pozitivno ocijenila reforme provedene u dvije godine i "nemamo negativnih poruka vezano za vladinu politiku", rekao je novinarima Linić koji je predvodio hrvatsko izaslanstvo na proljetnoj skupštini Svjetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda.

"Ocijenili su da smo ispunili sve potrebne pretpostavke za drugu tranša takozvanog kredita za strukturne promjene i konkurentnost u Hrvatskoj i 29. travnja će upravni odbor Svjetske banke odobriti taj kredit", rekao je.

Počeli su razgovori o novome kreditu za strukturne promjene, posebno za fiskalnu konsolidaciju koji se očekuju u lipnju, a to su zajmovi za obrazovanje, zdravstvo i socijalnu politiku, kojih bi svaka tranša iznosila 75 milijuna dolara, najavio je ministar. Dodao je da će se dio tih kredita koristiti u ovoj, a ostatak u 2015.

Linić je kritizirao ispolitiziranost Hrvatske u kojoj se, kako smatra, "neodgovorni pojedinci iz pravosuđa i neodgovorni pojedinci iz znanosti" suprotstavljaju svakom vladinom projektu i modelu.

"Vlada je toliko uložila u proces predstečajnih nagodbi da bi privatni sektor gospodarstva rasteretila starih dugova kako bi mogli krenuti i u povećanje izvoza i u nove investicije", rekao je ministar.

"Tragedija je da su modeli", koje provodi vlada Zorana Milanovića, priznati u Europi, u Svjetskoj banci i MMF-u, koji daju vladi punu potporu. "Nažalost znanost i pravosuđe u RH je "ispolitizirano i želi zaustaviti te projekte", rekao je Linić.

Za primjer je naveo Pravni fakultet u Zagrebu koji zakon o predstečajnim nagodbama proglašava koruptivnim i suca Mislava Kolakušića koji ne želi provoditi hrvatske propise i odbija poštovati Vrhovni sud.

"To je Hrvatska, pred nama su uvijek pojedinci koji ne rade, koji bojkotiraju i koji nanose štetu hrvatskom gospodarstvu", rekao je.

Osim investicija vlada mora provoditi mjere za smanjenje deficita, a kako EU inzistira da smanjenje deficita u ovoj godini bude za 2,3 posto BDP-a, uvest će se nešto veće trošarine i određeni porezi za telekomunikacijske usluge, najavio je Linić.

Rebalansom je osigurano 1,9 posto i preostalo je riješiti 0,4 posto, rekao je Linić te objasnio da se nastavlja vladina politika pola uštede na novim prihodima, a pola na rezanjima. Smanjit će se i određene potpore u gospodarstvu, poljoprivredi, financijama i gradnji cesta.

Linić smatra da vlada ima velik posao čišćenja dugova, a krive poteze iz prošlosti drži odgovornima za žilavost recesije iz koje Hrvatska, jedna od rijetkih u Europi, još nije izašla.

"Prava je istina da je privatni sektor u 2009. imao velike profite i te profite ulagao u nekretninski biznis koji je u pet godina pojeo sve akumulacije, ugrozio i osnovnu djelatnost u mnogim tvrtkama", rekao je Linić.

"Mi smo bili pod pritiskom banaka koje su gurale novac i građanima i privredi. Ulazilo se u pogrešne projekte", ocijenio je.

Cilj je vladina programa čistiti njihove dugove u nekretninskom biznisu da bi se ponovno vratili svojim temeljnim djelatnostima koji nose profit, zapošljavanje i izvoz.

Takve poruke izrekli su i predsjednici pet velikih uprava koji su prošli kroz taj proces na nedavnom okruglom stolu u organizaciji Lidera, kaže Linić.

Pred vladom je i novi model kako rasteretiti građane, njih 350.000 koji su dužni više od godinu dana, rekao je nadalje. Smatra da vlada radi s malim problemima u efikasnosti i brzini te je opet kritizirao otpor "ispolitiziranog društva", ali je odbacio nagađanja da su nesuglasice razlog neefikasnosti.

"Ne bih mogao se složiti da je skandalozna izjava da je različito razmišljanje skandal", rekao je.

Odnose s premijerom Zoranom Milanovićem ocijenio je "potpuno normalnima". S njime komunicira "poslovno, službeno", a "privatno ne komunicira s nijednim članom vlade".

Ocijenio je da nije ni "najmanje umoran" iako radi složen posao.

"Imam puno godina, ali i ogromno znanje i iskustvo", ali i "dobar tim u ministarstvu financija", rekao je Linić koji očekuje da će sudjelovati i na jesenskom zasjedanju MMF-a i Svjetske banke.

Linić nije komentirao rad porezne uprave u Sisku

Slavko Linić nije želio komentirati rad Porezne uprave u Sisku koja je zgradu Zavoda za hitnu medicinsku pomoć procijenila dvostruko više od Državnog odvjetništva koje tereti uhićenu sisačko-moslavačku županicu Marinu Lovrić Merzel da je zgradu preplatila.

Porezna uprava je upravna organizacija koja djeluje u sastavu Ministarstva financija.

"Sve je (o tome pitanju) rečeno", odgovorio je danas ministar Linić na pitanje hrvatskih novinara u Washingtonu gdje je sudjelovao na proljetnoj skupštini Svjetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda.

"Porezna uprava u Hrvatskoj ima procedure za određivanje vrijednosti pojedinih objekata i one su važne za naplatu naših poreza. Te su procedure bile poštovane i u u slučaju ove zgrade", rekao je.

Linić nije želio komentirati ni rad Državnog odvjetništva i njegovu procjenu.

Uskok sumnjiči sisačko-moslavačku županicu Marinu Lovrić Merzel koja je i stranačka kolegica minstra Linića da je po znatno većoj cijeni kupila neodgovarajuću nekretninu za potrebe Zavoda. Ugovor o kupoprodaji nekretnine vrijedan 9,8 milijuna kuna, županica je sklopila 30. svibnja 2012., pri čemu je tvrtki Bernarda Popeca, koji je županiji prodao zgradu, pribavljena korist od najmanje 4,2 milijuna kuna.

Premijer Zoran Milanović u četvrtak je rekao da povjerenje građana u rad Porezne uprave mora biti neupitno i da one koji to povjerenje ruše treba udaljiti iz sustava.

Linić u Washingtonu nije želio komentirati na koga se odnosi ta premijerova izjava.

"Mi poštujemo svoju proceduru", ponovio je Linić.

U obranu aktualnog ministra financija stao je njegov prethodnik Ivan Šuker (HDZ) koji je ovaj tjedan rekao da Linić ne može, kao ministar financija, biti odgovoran za eventualne propuste sisačke Porezne uprave.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
23. studeni 2024 08:06