TKO ŽELI POMOĆI?

Kroz njihov program prošle su tisuće, u očaju umjesto božićne čestitke uputili apel: ‘Ne znamo hoćemo li preživjeti siječanj!‘

Frendofon je dobio licencu za pružanje usluge poludnevnog boravka za djecu s poteškoćama u razvoju, ali Ministarstvo nije raspisalo natječaj na koji bi se mogao javiti

Udruga Frendofon iz Karlovca podrška je u provođenju inkluzije djece i mladih s teškoćama u društvu

 Robert Fajt/Cropix

Hoće li sustav dozvoliti da se ugasi "Frendofon", udruga koja brine o kvaliteti življenja djece i mladih s teškoćama u razvoju? Voditeljice, predsjednica Nikolina Kapitanić i tajnica Jasmina Kundić i roditelji njihovih štićenika umjesto Božićne čestitke moraju uputiti apel za pomoć i uplatu donacija, jer je Nova godina njima ovom trenutku ne donosi ništa osim neizvjesnosti, umjesto da imaju institucionalnu podršku.

image

Štićenici i djelatnici udruge

Robert Fajt/Cropix

Što je Frendofon? Udruga za inkluziju i promicanje kvalitete življenja djece i mladih s teškoćama osnovana je prije šest godina. Osnovale su je Nikolina i Jasmina, majke djece iz spektra autističnih poremećaja. Okupile su sve roditelje koji se nose s istim poteškoćama na širem karlovačkom području i počeli im mijenjati živote. Oni educiraju odgojitelje, asistente i učitelje, te pomoćnike u nastavi o osnovama rada s djecom u teškoćama u razvoju, u inkluzivnim radionicama djecu s poteškoćama uče socijalnim vještinama, istovremeno djecu urednog razvoja o različitosti. Organiziraju inkluzivna druženja kroz radionice, predstave, maskenbale, promocije, seminare, pričaonice. S gradskim kazalištem Zorin dom osmislili su predstavu Semafor, koja je dobila brojne nagrade, pokrenule su Festival autizma. Kroz njihove programe prošlo je stotine, a možda i tisuće ljudi.

Uzalud dobili licencu?

image

Mali Frendofonac Vili

Robert Fajt/Cropix

U prošloj godini im je dana na korištenje napuštena područna škola u Gornjim Stativama gdje su pokrenuli volonterski program "Boravak u Frendofonu", ove godine taj je program proglašen najboljim volonterskim programom u Karlovcu, te su dobili nagrada Grada Karlovca za svoj rad. Karlovačka županija im je ove godine izdala službenu licencu za pružanje socijalne usluge poludnevnog boravka za djecu s poteškoćama u razvoju čime je Udruga upisana u registar pravnih i fizičkih osoba koje obavljaju djelatnost socijalne skrbi.

U čemu je onda problem?

- Program poludnevnog boravka provodimo od 2021. godine, prvotno ga je financirao Središnji državni ured za demografiju i mlade. Nakon toga se nastavilo provoditi po projektu financiranom iz Europskog socijalnog fonda kojim smo educirali psihologinju, dva asistenta i volontere za tu uslugu. Po isteku tog projekta nisu osigurana nova financijska sredstva – mada je projekt u tu svrhu prijavljen za financiranje iz Europskog socijalnog fonda, odbijen je iz jako čudnih razloga, jedan je primjerice i taj što nismo brojkom naveli koliko smo predvidjeli objava na društvenim mrežama - kaže tajnica Jasmina Kundić, dodajući kako se radilo o programu za jačanje kapaciteta udruga za provedbu STEM aktivnosti s kojim bi se "pokrpali" za financiranje do raspisivanja natječaja za pružatelje socijalnih usluga.

image

Tajnica Jasmina Kundić i predsjednica Nikolina Kapitanić

Robert Fajt/Cropix
image

Tajnica Udruge Jasmina Kundić

Robert Fajt/Cropix
image

Predsjednica udruge Nikolina Kapitanić

Robert Fajt/Cropix

Licenca koju im je izdala Karlovačka županija omogućila im je pravo na financijsku podršku Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, međutim tu svoju licencu, dodaje Jasmina Kundić, nisu imali prilike realizirati.

– Ministarstvo je 2023. godine raspisalo dvaput taj natječaj, a ove godine nijednom. Ove godine smo stekli uvjete da se javimo na taj natječaj, a nismo imali mogućnost za to – dodala je.

Inače, Grad Karlovac i Županija podržavaju "Frendofon" s ukupno 12.000 eura institucionalne podrške, ali to nije dovoljno niti za polovicu plaće psihologa kojega zapošljavaju. Frendofon brine od 26 štićenika kojima ta usluga treba gotovo svakodnevno. Psiholog, kao i ostatak osoblja, mogli bi završiti na burzi, a djeca umjesto u dnevnom boravku i druženju, natrag u svoje četiri zida. Njihov je mjesečni trošak 5700 eura, imali bi ih kada bi im institucije osigurale stalnost provođenja programa. Dok se to ne dogodi primorani su moliti donacije građana i tvrtki, kako bi premostili problem.

image

Udruga Frendofon je smještena u bivšoj školi

Robert Fajt/Cropix

- Tijekom poludnevnog boravka organiziramo niz slobodnih aktivnosti kao što su likovne radionice ili vrtlarstvo. Ove godine osnovali smo inkluzivni centar i proširili aktivnosti za djecu urednog razvoja. U njima se međusobno socijaliziraju djeca s teškoćama u razvoju i djeca urednog razvoja - naglasila je predsjednica udruge Nikolina Kapitanić.

"Frendofon nam znači sve"

Ukratko, udruga omogućuje obiteljima da funkcioniraju normalno, to je naglasila majka dviju djevojčica Danijela Lorković, jer je vrlo zahtjevno otići i u kupovinu s djetetom koje ima poteškoće u razvoju, zahvaljujući Frendofonu više nije.

– Moje djevojčice obožavaju dolaziti tu gdje se uče kuhati, pospremati, vrtlarstvu, tu slušaju priče, imaju glazbu, likovne radionice i slično. Tu imaju prijatelje – rekla je Danijela Lorković.

– Frendofon nam znači sve. Moje dijete je u kolicima i teško mi je otići u trgovinu. Radim skraćeno radno vrijeme i kad dođu godišnji odmori i školski praznici, nemamo gdje s djecom i Frendofon nam omogućuje da ne idemo po status roditelja-njegovatelja jer to ne želimo. Moje dijete tu dolazi s osmijehom i to je najvažnije u cijeloj priči – rekla je majka Sanja Graša.

image

Majka jedne od štićenica Sanja Graša

Robert Fajt/Cropix

U Ministarstvu su nam rekli kako raspisuju javne pozive "sukladno iskazanim potrebama u mreži pružatelja socijalnih usluga, a ponudu mogu podnijeti svi pružatelji socijalnih usluga koji imaju izvršno rješenje o mjerilima za pružanje socijalnih usluga i upisani su Registar pravnih i fizičkih osoba koje obavljaju djelatnost socijalne skrbi".

- Ministarstvo je u 2023. godini raspisalo sukladno iskazanim potrebama tri javna poziva i to za uslugu boravka za djecu s teškoćama u razvoju. Uvidom u podnesene prijave Udruga za inkluziju i promicanje kvalitete življenja djece i mladih s teškoćama Frendofon iz Karlovca nije podnijela svoju ponudu ni na jedan od tri objavljena poziva - rekli su u Ministarstvu napominjući kako u narednoj godini planiraju objava ESF+ poziva Širenje mreže socijalnih usluga za djecu u iznosu od 19 milijuna eura, u okviru kojeg će se podržati razvoj i širenje mreže usluga u zajednici čime će se povećati kvaliteta i dostupnost socijalnih usluga te prevenirati institucionalizacija djece.

U svojem odgovoru zapravo su konstatirali ono na što su iz Frendofona i upozorili, aktualna godina je preskočena po pitanju ovog natječaja, u prethodnoj se Frendofon nije mogao javiti ni na jedan od tri jer nije imao licencu, koju pak nije imao jer nije imao vlastiti prostor. Osim toga, kako je naglasila Jasmina Kundić, "socijalna usluga poludnevnog boravka se ne smije financirati projektno nego sustavno kako ju je Ministarstvo do sada i financiralo". Sve što trebaju napraviti jest raspisati natječaj - ostalo će odraditi Frendofon. Dok se to ne dogodi, tko želi, Frendofonu može pomoći uplatom donacije na broj računa IBAN HR4323600001102714899.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
06. siječanj 2025 23:01