ŠTO SA ŠKVEROVIMA?

Končar nakon sastanka s Čačićem: Čekamo Vladinu odluku o privatizaciji brodogradilišta već dvije godine

Končar je podsjetio da programi restrukturiranja brodogradilišta, koje su prihvatili Europska komisija, Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja, sindikati i uprave brodogradilišta, predviđaju zbrinjavanje, a ne otpuštanje nekih radnika
 Sebelić/CROPIX

Prije sjednice Banske dvore je posjetio potencijalni kupac triju brodogradilišta Danko Končar koji je razgovarao s prvim potpredsjednikom Vlade i ministrom gospodarstva Radimirom Čačićem. Končar je nakon razgovora sa Čačićem izjavio novinarima ispred Banskih dvora da njegova Jadranska ulaganja čekaju Vladinu odluku o privatizaciji brodogradilišta 3. maj, Brodotrogir i Kraljevica već dvije godine.

Prvu ponudu za Brodotrogir podnijeli smo prije dvije godine, sve naše dosadašnje ponude Vlada je prihvaćala i u tim ponudama nema nikakvih izmjena, naglasio je Končar.

Što se tiče sumnji u kvalitetu njegovih jamstava, Končar je ustvrdio da nikada nije ni nudio bankarska jamstva nego korporativna jamstva.

U vezi otpuštanja radnika, o čemu se u javnosti polemiziralo proteklih dana, Končar je podsjetio da programi restrukturiranja brodogradilišta, koje su prihvatili Europska komisija, Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja, sindikati i uprave brodogradilišta, predviđaju zbrinjavanje, a ne otpuštanje nekih radnika, što bi trebala financirati država.

Također je ocijenio spornim iznos koncesije za pomorsko dobro, ustvrdivši da to škverovi jednostavno ne mogu plaćati.

Danas ima poslova, ali na svakom poslu, na svakom brodu ostvari se gubitak od recimo tridesetak posto, a tko će podnijeti takve gubitke, naglasio je Končar dodavši kako je glavni problem kako revitalizirati, rekonstruirati i potpuno srediti brodogradilišta da ne posluju s gubicima.

No, ministar financija Slavko Linić u svojoj je izjavi novinarima ponovno izrazio sumnju u Končarove namjere ustvrdivši kako on pokušava naknadno promijeniti pravila privatizacije.

Končarova Jadranska ulaganja sada ne žele preuzimati rizike brodogradnje, a kad su se javili na natječaj znali su koji su rizici, ustvrdio je Linić dodavši kako restrukturiranje brodogradilišta nije odnos prema tržištu nego prema postojećim neracionalnostima u brodogradnji.

Restrukturiranje znači prodaju neosnovnih djelatnosti koje ne trebaju biti u sastavu brodogradilišta. To je problem koji je utvrđen još prije dvije godine, a sada govoriti da se pod restrukturiranjem podrazumijeva problem što je u ovom trenutku brodogradnja u svijetu u krizi - to nije restrukturiranje.

Ovo što sada poručuju je promjena pravila ponašanja i zato su neodgovorni, rekao je Linić kojem je neprihvatljivo što Končar kao jamstvo nudi svoju kompaniju. "Govoriti o jamstvima i za jamstva ponuditi Jadranska ulaganja, onda nemam što komentirati", kazao je ministar financija.

Privatizaciju brodogradilišta komentirala je i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić koja je podsjetila da je to pitanje trebalo riješiti još 2006. godine, kada su bile naručene i plaćene studije o privatizaciji škverova. No, tadašnja Vlada nije napravila ništa iako je 2006. bila ekonomski puno povoljnija situacija. Tada je bila ekonomska ekspanzija i puno više potencijalnih kupaca, a sada su kriza i recesija, rekla je Pusić.

Podsjetimo, premijer Milanović je s današnje sjednice Vlade poručio da će 'brodogradnja u Hrvatskoj opstati, ali ne u ovakvom obliku i na ovakav način.'

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
24. studeni 2024 10:50