PORUKA BANSKIH DVORA

'KOLIKO ZARADE NA TRŽIŠTU, TOLIKO PLAĆA SI MOGU ISPLATITI' Hajdaš Dončić o štrajkovima u HŽ-u i Croatia Airlinesu

 Damir Krajač / CROPIX

ZAGREB - Ministar pomorstva, prometa i infrastrukture Siniša Hajdaš Dončić za RTL televiziju je komentirao štrajkove u HŽ-u i Croatia Airlinesu te istaknuo kako planovi rekonstruiranja idu svojim tokom.

'UCJENJUJU NAS I PRIJETE STEČAJEM' Razgovori u Croatia Airlinesu propali, piloti i stjuardese i sutra štrajkaju

"Očekivao sam kako će određeni dionici koji će biti zahvaćeni ovim rekonstruiranjem negativno reagirati, što znači da se u javnom sektoru nešto događa. Dakle, planovi rekonstruiranja se provode, uštede su nužne. Nisu radnici krivi. Krive su bivše uprave i politička uhljebljivanja. Krive su neka subvencioniranja koja su protuzakonite i protivne praksama Europske Unije, u koju sada ulazimo. I sada je sve to došlo na naplatu", pojasnio je.

Upitan tko će odgovarati za trenutno stanje u HŽ-u jer sindikati neprestanu ističu problem lošeg vođenja tvrtke, a ipak je bivša uprava dobila milijunske otpremnine i nitko nije odgovarao, ministar je odgovorio kako on ne može ništa učiniti.

FOTO: 'HŽ JE STALNO U CRNOJ KRONICI, A MINISTAR PITA ZAŠTO SE BUNIMO' Željezničari na Markovu trgu

"Upravama u mom resoru su smanjene plaće i ne mogu dobiti otpremnine veće od šestomjesečnih plaća. Kažem, mi smo okrenuli novu stranicu. Pozivamo na red, čiste račune i racionalno ekonomsko poslovanje sukladno tržištu. Meni je žao, ali Croatia Airlines i HŽ Cargo su društva koja se bore na tržištu. Dakle, koliko sebi zarade, toliko si mogu plaća isplatiti", naglasio je.

"Ni u jednom poduzeću nisam komunicirao niti ću komunicirati na razini izvršnih direktora. Uprave same biraju svoje suradnike, to je njihova odgovornost", odbacio je tvrdnje da utječe na donošenje odluka u upravama poduzeća.

U njegovoj nadležnosti su 53 tvrtke, dok je dosad smijenio tek jednu upravu. Upitan je li to znači da je s ostalima zadovoljan, kazao je da nema previše manevarskog prostora za prevelike promjene.

"Nema tu nekih epohalnih iskoraka. Moram naglasiti kako je moj prethodnik Božidar Kalmeta ostavio sektor u 50 milijardi kuna duga. Aktivno razgovaramo s bankama kako bi održali sektor financijski održivim. Tu je veliki problem. Trudimo se, socijalno smo osjetljivi. Stvari se mijenjaju, mijenja se i broj zaposlenih. Moderniziraju se poduzeća, ali ne ide preko noći. Pozivam sindikalne čelnike da sačuvaju svoja radna mjesta te da kompanijama omoguće preživaljavanje na tržištu", rekao je.

"Do sada je bila praksa, kada su se sindikati bunili jer su njihova prava ugrožena, bivši ministri su okretali leđa svojim upravama i dogovarali se mimo uprava rušeći tako njihov integritet. Ja sam kazao da tako neće ići u mom resoru. Nije stvar u radnicima, stvar je možda u nerazumijevanju pojedinih sindikalnih čelnika, koji izigravaju lažne mesije i šire krive informacije prema svome članstvu. Ja bih želio da se s tim prestane i prihvati realnost. Koliko se zaradi na tržištu, toliko se može imati", istaknuo je.

"Planovi rekonstruiranja su prihvaćena i od toga nema odustajanja", izjavio je za RTL.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
27. studeni 2024 08:30