ISTRAŽIVANJE GLOBUSA

KAKO SE RADE DELOŽACIJE U EU Tko ne vraća kredit, banka mu plijeni kuću. Ako je još dužan, uzimaju i od penzije...

Ako u Njemačkoj ne vraćaš stambeni kredit banci, od iseljavanja te neće spasiti ni živi zid prijatelja, ali će te odnijeti živi zid specijalaca. A dug? Platit ćeš ga do zadnjeg centa!

PARIZ - U Francuskoj počinje sezona izbacivanja stanara iz stanova, deložacija, ali ne radi se o građanima koji su uzeli stambeni kredit i ne mogu ga plaćati, nego o stanarima koji su prestali gazdama plaćati najamninu. Vlasnik stana nema pravo izbaciti na ulicu nikog od 1. studenog do 15. ožujka, i ne prije sudske odluke. Sudovi najčešće donose presude u korist stanara, a protiv vlasnika koji neplatiše tjera van, tako da je prvi problem oko deložacija u Francuskoj kako da vlasnik stana ponovno dođe u svoj posjed. Deložirane obitelji iz takvih stanova ipak neće doslovno na ulicu, nego će se dočekati na zaštitnu mrežu socijalne pomoći. Dobit će nužni smještaj u nekom od hotela ili socijalnih stanova i socijalnu pomoć. Djeca će i dalje ići na plaćena ljetovanja i zimovanja, koja školskoj djeci omogućuje država, svi će biti zdravstveno osigurani i tako dalje i tako dalje.

Zaštita podstanara Ali, kaže Globusov sugovornik, službenik javne uprave u departmanu Île-de-France u koji spada i grad Pariz, deložacije se uglavnom odnose na najam, na podstanare, a u Francuskoj ne čujemo mnogo za slučajeve da netko ne može otplaćivati kredit te da je zato izbačen. Uglavnom, ako netko ne može plaćati kredit, a jedno vrijeme ga je plaćao, ta osoba razumije svoju situaciju, proda stan, namiri banku i s preostalim kapitalom, ili sa socijalnom pomoći, počne unajmljivati, jer je kao podstanar uistinu jako dobro zaštićen. U Francuskoj, nastavlja taj sugovornik, vrlo je teško dobiti hipotekarni kredit, toliko su jake i duboke provjere platežne sposobnosti tražitelja. Svakako, kao novinarka biste jako teško dobili kredit, jer vam je zanimanje nesigurno, ali učitelj u osnovnoj školi, iako možda ima manju plaću, dobit će i kredit jer se zna da je on državni službenik i da će imati osiguran posao do mirovine. No zbog takve politike malo je slučajeva bacanja na ulicu nekvalitetnih platiša. Ali, ipak, ako se to dogodi i osoba ne može vraćati kredit, banka plijeni kuću i prodaje je na aukciji. Ako je cijena postignuta na aukciji manja od ukupnog duga, banka plijeni svu imovinu dužnika, u Francuskoj i u cijeloj Europskoj uniji. Ako dužnik ne otplati dug do odlaska u penziju, banka mu sjeda na mirovinu dok se u potpunosti ne otplate glavnica, kamate i troškovi.

...

ČLANAK U CIJELOSTI PROČITAJTE U TISKANOM IZDANJU GLOBUSA

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
23. studeni 2024 13:31