POSJET SRBIJI

JOSIPOVIĆ S NIKOLIĆEM U ČETIRI OKA Prvi službeni bilateralni susret dvojice predsjednika

Beogradu je Josipovićev posjet značajan u daljnjem tijeku europskih integracija
 Cropix

BEOGRAD - Hrvatski predsjednik Ivo Josipović počeo je u srijedu svoj službeni posjet Srbiji, tijekom kojega će s najvišim srbijanskim dužnosnicima razgovarati o jačanju suradnje te otvorenim pitanjima između dviju zemalja.

Josipovićev dvodnevni posjet počeo je svečanim dočekom ispred Palače Srbije koji je za hrvatskoga kolegu priredio njegov domaćin, srbijanski predsjednik Tomislav Nikolić.

Nakon ceremonije dvojica su predsjednika započela razgovore u četiri oka, a nakon toga predviđeni su razgovori dvaju izaslanstava te izjave za medije dvojice predsjednika. Josipović će u Palači Srbija razgovarati i sa srbijanskim premijerom Ivicom Dačićem.

U sklopu svoga prvog posjeta Beogradu otkako je Nikolić izabran za srbijanskog predsjednika, Josipović će se također sastati s predstavnicima Hrvata koji žive u Srbiji, održati govor u Narodnoj skupštini, razgovarati s predstavnicima srpskih udruga izbjeglih i nestalih te nazočiti skupu hrvatskih i srbijanskih gospodarstvenika.

Josipović dolazi u posjet Srbiji gotovo godinu i pol dana nakon što je Nikolić, nekadašnji radikal i suradnik Vojislava Šešelja, u svibnju 2012. postao srbijanski predsjednik. Zbog Nikolićevih ranijih spornih izjava o Srebrenici, Velikoj Srbiji i Vukovaru kao srpskom gradu, Josipović je dosad odbijao posjetiti Srbiju. Ipak, u razgovoru za medije hrvatski je predsjednik nedavno ocijenio da je Nikolić promijenio svoju retoriku i da je pokazao da se zauzima za "suradnju i zajedničku europsku budućnost".

Josipović i Nikolić već su se susreli nekoliko puta na marginama multilateralnih skupova, poput regionalnog sastanka na Brdu kod Kranja i svečanosti ulaska Hrvatske u EU u Zagrebu. Josipovićev posjet Srbiji prvi je službeni bilateralni susret dvojice predsjednika.

Kako se očekuje, teme razgovora Josipovića s najvišim srbijanskim dužnosnicima uključit će jačanje političkih i gospodarskih odnosa između dviju zemalja, ali i razgovor o otvorenim pitanjima, poput pitanja izbjeglih i nestalih, sukcesije bivše države, položaja nacionalnih manjina, te povrata kulturnog blaga.

Hrvatski predsjednik će, kako se očekuje, pružiti potporu nastojanjima Srbije u procesu europskih integracija.

Drugog dana boravka u Srbiji, Josipović i Nikolić posjetit će u četvrtak Donji Tavankut kod Subotice i sastati se s predstavnicima hrvatske zajednice.

Josipović je u Srbiju doputovao nakon posjeta Bugarskoj, a u utorak navečer nazočio je premijeri opere srpske skladateljice Isidore Žebeljan "Dvije glave i djevojka" u Jugoslavenskom dramskom kazalištu u Beogradu.

Ured srbijanskog predsjednika posjet hrvatskog šefa države ocjenjuje kao "veoma značajan za unaprijeđenje regionalne suradnje" i kao "jasan signal da u 'regiji' vlada politička stabilnost".

"Za Srbiju je to posebno značajno u daljnjem tijeku europskih integracija, jer kao važna zemlja 'regije' Srbija šalje jasnu poruku da se svi problemi mogu riješiti otvorenim i konstruktivnim dijalogom", izjavila je savjetnica predsjednika Nikolića Stanislava Pak Stanković radiju "Slobodna Europa".

Ona je ocijenila veoma važnim, prije svega za srpsku manjinu u Hrvatskoj, da uslijedi potpuno otopljavanje odnosa dviju država, ustvrdivši da će "prvi službeni susret dvojice predsjednika biti veoma važna poruka međunarodnoj zajednici".

Nikolićeva je savjetnica međutim, naglasila kako je poruka iz Hrvatske da Zagreb u ovom trenutku ne namjerava povući tužbu protiv Srbije za genocid bila "iznenađenje za Beograd".

"Mi smo zaista očekivali da će biti povučena hrvatska tužba i bili smo spremni, ako do toga dođe, i mi povući svoju tužbu. Međutim, kako proces ide dalje, naši pravni stručnjaci radit će na tome slučaju", rekla je Pak Stanković.

Ona je naglasila i da glede problema s ćirilicom u Vukovaru i drugim mjestima Srbija ne želi da dizati tenzije.

"Zakon o manjinama se mora primjenjivati i mi poštujemo izjave koje su sa hrvatske strane bile ohrabrujuće da se ploče moraju ostaviti na tim mjestima, da se ne smiju skidati. Mi smo uvjereni da će se to na kraju i primijeniti", izjavila je savjetnica srbijanskog predsjednika radiju "Slobodna Europa".

Uoči posjeta Srbiji predsjednik Josipović se u intervjuu srbijanskom tisku očitovao i o tužbama za genocid, ustvrdivši da one nisu odlučujuće za odnose dviju država.

Josipović je u razgovoru za "Politiku" istaknuo da je vrijeme za nove korake u odnosima dviju država, a da o tužbama odlučuju vlade, te da za takve odluke "treba imati i motiva i hrabrosti".

"Ne mislim da su te tužbe odlučujuće za naše odnose", rekao je Josipović.

"S velikom sigurnošću bih mogao reći kako će završiti postupak u Haagu, ali mi funkcija ne dopušta da to javno kažem", dodao je Josipović.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
23. studeni 2024 14:25