ZAŠTITA OD ZARAZE

Jandroković od zastupnika traži da nose maske u Saboru, Škoro: ‘Ne može nas natjerati‘

Na glavnu govornicu stavljen je pleksiglas tako da će jedino za govornicom predstavnici klubova i Vlade moći govoriti bez maske
Miroslav Škoro i Gordan Jandroković
 Cropix

Predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković izvijestio je u utorak, nakon prve sjednice saborskog Predsjedništva, da su se usuglasili da se zastupnicima preporuči nošenje zaštitnih maski u sabornici kako bi štitili zdravlje kolegica i kolega te da će to i dalje tražiti od svih.

"Osim o dnevnom redu do kraja tjedna, razgovarali smo i o korištenju maski u sabornici i jednoglasno smo se usuglasili da se preporuči svim zastupnicama i zastupnicima da nose maske u sabornici kako bismo štitili zdravlje kolegica i kolega. Vidljivo je iz preporuka HZJZ-a da maske nisu apsolutna zaštita, ali svakako smanjuju rizik od zaraze. Posebno je važno da, noseći masku, štitimo drugoga tako da ću i dalje apelirati i tražiti od zastupnika da nose maske", kazao je Jandroković u izjavi novinarima.

Također, dodao je, na glavnu govornicu stavljen je pleksiglas tako da će jedino za govornicom predstavnici klubova i Vlade moći govoriti bez maske. Ta će pozicija biti zaštićena pleksiglasom koja će se nakon svakog govora dezinficirati pa vjerujem da ćemo ostvariti visoke epidemiološke standarde i zaštititi zdravlje svih, rekao je.

Nošenje maske zasad na razini preporuke

"Na Predsjedništvu smo se dogovorili da nošenje maski ostane na razini preporuke, a vidjet ćemo kako će se stvari razvijati i hoćemo li ići u čvrsti naputak, odredbu, zabranu onima koji ne žele ili izbjegavaju nositi masku da ne mogu biti u sabornici. Čvrstog sam uvjerenja da će svi poslušati preporuku jer ne dolazi od nas nego od ljudi koji se time bave. To je postao standard u trgovinama, bankama, poštama i drugdje tako da ne vidim nijedan razlog zašto ne bismo to činili i u Hrvatskom saboru", poručio je.

Najavio je da će prema sadašnjem rasporedu sjedenja raditi do kraja tjedna, a u nastavku sjednice, vjerojatno u prvom tjednu rujna, ako se zdravstvena situacija promijeni vjerojatno će postrožiti mjere i prilagođavati se situaciji.

Capak zbog 'slučaja Hrebak' nije postao teret

Jandroković ne misli da je čelnik HZJZ-a Krunoslav Capak postao teret zbog ‘slučaja Hrebak’. Capak dobro i kvalitetno radi svoj posao od početka i kritike na njegov račun nisu ispravne, poručio je.

Kazao je i da još uvijek nije skinuo aplikaciju Stop Covid i dodao da će to učiniti, bude li potrebno.

Nije htio komentirati mogućnost da predsjednik Republike Zoran Milanović bude doveden u neugodnu situaciju na obilježavanju obljetnice Oluje u Kninu idući tjedan.

"Nisam ovdje da tumačim poteze predsjednika Republike, on je sam odgovoran za svoje izjave, pa ponekad i za probleme koji mu se zbog tih izjava dogode. Što se tiče Vlade i premijera, mislim da su učinili jako puno i za hrvatske branitelje i za dostojanstveno obilježavanje 25-godišnjice Oluje tako da bi bilo kakvi zvižduci bili neprimjereni i ne očekujem ih. Mislim da se takvo što sigurno neće dogoditi", uvjeren je Jandroković.

O odlasku predstavnika vlasti u Grubore kazao je da o tome nisu razgovarali niti donijeli bilo kakvu odluku.

Škoro: Zastupnike se ne može natjerati da nose maske

Potpredsjednik Hrvatskog sabora i čelnik Domovinskog pokreta Miroslav Škoro u utorak je, nakon sjednice Predsjedništva Sabora, ustvrdio da se zastupnike ne može natjerati da nose maske, ali vjeruje da će se, kada se donese odluka, pronaći način da se to učini.

“Preporuka Predsjedništva Sabora je da se nose maske, međutim, s obzirom na status saborskih zastupnika nikoga ne možemo natjerati na to. No, kada se donese odluka, vjerujem da će postojati način da se to učini”, kazao je Škoro novinarima.

Istaknuo je da se epidemiolozi ne slažu oko nekih stvari. Dio njih govori da su maske dobra zaštita za druge od nas ako smo kliconoše, dok dio smatra da može biti i drugačije, kazao je.

“To je taj problem neujednačenosti prakse kod propisivanja mjera u vezi s Covid-19, čemu, na žalost, svjedočimo svaki dan. Imamo, s jedne strane, čovjeka na traktoru koji sam ore njivu, a u samoizolaciji je i dođe policija, privede ga i kazni velikom kaznom i vrati ga kući, a, s druge strane, očito ako si nužan za kvorum većine u Saboru, onda možeš prekinuti samoizolaciju i doći na sjednicu Sabora. Ako si predsjednik Vlade, možeš biti i u kontaktu, ali u tom slučaju, virusu treba 15 minuta da prijeđe razdaljinu od metar i pol. To su sve te vrlo zbunjujuće poruke epidemiologa i onih koji u ovoj ‘stožerokraciji’ vode računa o provođenju tih mjera”, poručio je Škoro.

Problem s maskama u sabornici pojavio se kada je zastupnica u njegovu klubu Karolina Vidović Krišto, unatoč višekratnom opominjanju predsjednika Sabora odbila staviti masku, tražeći da joj se objasni zašto je mora nositi, s obzirom na različita mišljenja epidemiologa.

Škoro je kazao da još nije stigao instalirati aplikaciju Stop covid. "Nisam još proučio aplikaciju, a u načelu sam protiv toga da se bilo koga kontrolira mimo uobičajenih procedura kada postoje indicije da nekoga treba kontrolirati i pratiti. Mislim da većina nas građana ne spada u tu skupinu", odgovorio je na pitanje strahuje li da bi se tom aplikacijom građani mogli pratiti.

Dodao je da, tehnološki gledano, čim na pametnom telefonu uključite lokaciju i dođete bilo gdje, onda vas automatski, "ne bilo kakva hrvatska obavještajna služba, nego Google" pita kako vam se čini u tom objektu. "To je suvremena tehnologija i nešto na što smo svi pristali kada smo odlučili biti pretplatnici telekomunikacijskih kompanija i imati pametni telefon".

"Ako je ta aplikacija u svrhu zaštite hrvatskih građana i njihova zdravlja, naravno da ću to napraviti", poručio je Škoro.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
26. studeni 2024 18:06