ŠEŠELJEVO DIVLJANJE

IZVANREDNA PRESS KONFERENCIJA NAKON SKANDALA U SRBIJI Jandroković: 'Najprije nismo znali što se dogodilo, a onda smo čuli Šešelja'

lijevo: Gordan Jandroković s Majom Gojković u Beogradu; desno: Vojislav Šešelj pali hrvatsku zastavu (arhivska fotografija)
 Peđa Milosavljević / CROPIX

Predsjednik Hrvatskoga sabora Gordan Jandroković i članovi izaslanstva koje je u srijedu prekinulo službeni posjet Srbiji održali su izvanrednu tiskovnu konferenciju u Saboru, kako bi pojasnili svoju stranu priče o današnjim događajima.

Susret je bio osmišljen vrlo sadržajno i bio je dio nastavka razgovora između Srbije i Hrvatske u cilju poboljšanja odnosa i produbljivanja suradnje, uveo je Jandroković.

- Krenulo je dobro, imali smo dva razgovora i press konferenciju. Nakon toga smo obilazili Skupštinu, i na samom izlasku iz Skupštine dogodio se incident. Mi najprije nismo znali što se dogodilo, no čuli smo Vojislava Šešelja, osuđenog ratnog zločinca, kako nam dobacuje. Dobili smo kasnije informaciju da je na ulasku u Skupštinu nasrnuo na hrvatsku zastavu, da ju je gazio i pokušao poderati, pa ga je zaustavilo osiguranje.

Svi zajedno smo se potom dogovorili, da s obzirom na to da je na gnjusan način narušen dignitet Republike Hrvatske, da prekinemo posjet i vratimo se u Zagreb - kazao je predsjednik Sabora.

Napomenuo je da su najprije razmislili, da to nije odluka donesena na brzinu, "ali dignitet i dostojanstvo vlastite države mora biti na prvom mjestu".

Podsjetimo, saborsko izaslanstvo predvođeno Jandrokovićem odlučilo je u srijedu prekinuti službeni posjet Srbiji nakon incidenta koji je izazvao predsjednik Srpske radikalne stranke i zastupnik u Narodnoj skupštini Srbije Vojislav Šešelj.

Šešelj je na ulazu u Narodnu skupštinu zajedno s još jednim radikalnim zastupnikom Filipom Stojanovićem oskvrnavio hrvatsku državnu zastavu, a nakon toga je članovima hrvatskog izaslanstva uputio uvredljive poruke prolazeći pokraj njih.

Odgovarajući na novinarska pitanja, Jandroković je rekao da ne zna zašto se ovo uopće dogodilo, i da nadležne službe u Srbiji moraju na to odgovoriti. Do tog trenutka je sve bilo u redu, kazao je.

- Službena zastava Hrvatske je od strane zastupnika u toj Skupštini pogažena, i tog trenutka smo odlučili prekinuti posjet.

Jandroković kaže da će srpsko veleposlanstvo morati objasniti okolnosti, a da je predsjednica Vlade Srbije, kao i predsjednica Skupštine, osudila događaj. "Moglo bi se polemizirati i s priopćenjima i načinima na koji su danas osudili događaj u Srbiji, događaj su malo i relativizirali, a treba ga osuditi jasno", kazao je.

Po njegovom mišljenju, reakcija Srbije treba biti brža.

Kazao je i da očekuje očitovanje Aleksandra Vučića o slučaju.

Jandroković je kazao i da je u ovom trenutku najvažnije kako stvari vratiti u normalan tijek. Nakon ranijeg susreta predsjednice Hrvatske i predsjednika Srbije, došlo je do niza susreta, pa i među ministrima dvaju zemalja. "Naravno da će parlamentarna suradnja sad imati određeni zastoj, ali se nadam nastavku razgovora na razinama koje mogu pomoći u rješavanju otvorenih pitanja."

Jandroković je rekao da je šteta da je Šešelj danas uopće tema, "ne želim na njega više trošiti vrijeme". Ovaj posjet, kaže, trebala je biti poruka ohrabrenja Hrvatima koji žive u Srbiji. "Međutim, sad su razgovori ostali u sjeni, ali mi moramo nastaviti raditi. Hrvatska ima obavezu zaštititi interese manjine u Srbiji. Mi ostajemo čvrsto uz Hrvate koji žive u Srbiji", kazao je.

Pupovac: Treba ostati hladne glave, no nanesena je velika šteta

Milorad Pupovac kazao je da je ovim događajem nanesena velika šteta i Srbiji ali i odnosima Hrvatske i Srbije. "Treba ostati hladne glave i nastojati učiniti sve da ne budemo taoci ovakvih osoba koje gaze simbole dviju država koje trebaju razvijati odnose", kaže Pupovac, koji nije htio odgovoriti na pitanje treba li se Srbija Hrvatskoj ispričati.

- Ja nisam prava adresa za to pitanje koje smatram tendencioznim, rekao je.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
24. studeni 2024 22:57