ISPOVJEDNA TAJNA

Izmjene Kaznenog zakona: Svećenik ispovjeđenog ne mora prijaviti ni ako je silovao dijete!

Ključne izmjene odnose se na drogu, ispovjednu tajnu, ilegalno klađenje i kocku, te divlje glisiranje

Vlada je u srijedu usvojila prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Kaznenog zakona i uputila ga Saboru na izglasavanje. Riječ je o izmjenama i dopunama novog Kaznenog zakona koji je Hrvatski sabor donio u listopadu 2011., a koji stupa na snagu 1. siječnja sljedeće godine.

Izmjene novog KZ-a, koji se, dakle, još ne primjenjuje, značajne su prije svega za četiri područja: posjedovanje opojnih droga za osobnu uporabu više nije kazneno djelo, ispovjedna tajna ponovno postaje nepovrediva, sve igre na sreću bez odgovarajućih dozvola su kažnjive te se uvodi kaznena odgovornost za tzv. obijesnu plovidbu (divljanje).

Prilagodba izraza

Od ukupno 88 izmjena i dopuna većina se odnosi na ispravke i prilagođavanje pojedinih izraza, te ispuštanje nepotrebnih riječi.

Što se tiče zloporabe droga, brisana je odredba o kažnjavanju posjedovanja za osobnu upotrebu. No proizvodnja, primjerice, i jedne stabljike indijske konoplje i dalje podrazumijeva kaznenu odgovornost. To je zapravo i jedina suštinska izmjena članka o zloupotrebi droga. Zanimljivo je, međutim, da za najteže oblike proizvodnje, krijumčarenja i preprodaje droge, kao i prodaje droge djeci ostaje maksimalna zapriječena kazna do 15 godina zatvora.

Teške droge

Stari Kazneni zakon, koji je trenutno na snazi, tu je puno rigorozniji. Predviđena je čak i kazna dugotrajnog zatvora, dakle i do 40 godina. Taj je zakon na snazi od 1997. i u više je slučajeva, prvenstveno krijumčarima teških droga, izrečena kazna veća od 15 godina zatvora, koliko će od početka sljedeće godine biti maksimum.

Osim toga, izmjenama novog KZ-a povećana je i kazna za zloupotrebu položaja i ovlasti s maksimalnih 10 na 12 godina zatvora. Također, u odnosu na kazneno djelo prisile prema najvišim državnim dužnosnicima, na popis dužnosnika prema kojima se može izvršiti takva prisila dodani su predsjednik Vrhovnog suda te glavni državni odvjetnik.

Neprijavljivanje počinjenog kaznenog djela - Ispovjedna tajna (članak 302.)

Svećenik ipak mora prijaviti saznanja da se sprema neko zlo

Izmjena se odnosi prvenstveno na vraćanje nepovredivosti ispovjedne tajne. Naime, Kazneni zakon iz 2011. godine isključivao je kaznenu odgovornost za neprijavljivanje počinjenog kaznenog djela za bliske srodnike, odvjetnike i druge osobe koje su po zakonu dužne čuvati tajnu, kao i vjerske ispovjednike, osim ako je djelo počinjeno prema djetetu.

Novim izmjenama zapravo je samo izostavljena “obveza” prijavljivanja počinjenog djela prema djetetu. Naime, Ugovor između Svete Stolice i RH o pravnim pitanjima propisuje da je ispovjedna tajna u svakom slučaju nepovrediva, dakle bez ikakvih iznimki. To znači da vjerski ispovjednik nije dužan prijaviti da je počinjeno kazneno djelo ako za to sazna tijekom ispovijedi. Zbog Ugovora sa Svetom Stolicom, kako se ne bi diskriminirale druge vjere, nepovredivost ispovjedne tajne odnosi se na sve vjeroispovijesti.

S druge strane, neprijavljivanje pripremanja kaznenog djela iz članka 301. se ne mijenja. Dakle, samo članovi uže obitelji izuzeti su od kaznene odgovornosti ako saznaju, a ne prijave da se priprema počinjenje kaznenog djela za koje je propisana kazna od pet godina zatvora ili teža.

I oni su dužni prijaviti ako bi se radilo o pripremi takvog kaznenog djela na štetu djeteta. To znači da saznanja o pripremi težih kaznenih djela moraju prijaviti i odvjetnici, liječnici, javni bilježnici, psiholozi, pa i svećenici. Naime, u ovom slučaju ne smatra se da se, primjerice, radi o ispovjednoj tajni koju je neka osoba rekla vjerskom ispovjedniku, ispovijedajući se i tražeći odrješenje za učinjene grijehe.

Nedozvoljena igra na sreću (članak 237.)

Uz nelegalno kockanje spriječiti i kamatarenje

Tim je člankom bila predviđena kaznena odgovornost za organizaciju i promicanje “lanaca sreće”, odnosno sustava u kojima je, da bi netko ostvario dobitak, bilo potrebno uvoditi nove sudionike. Propisana je bila kazna do tri godine zatvora.

Umjesto “Lančane igre”, nova odredba nosi naziv “Nedozvoljena igra na sreću”. Izmjene podrazumijevaju kaznenu odgovornost za sve vrste javnog priređivanja, obavljanja ili promicanja bilo koje igre na sreću bez odobrenja nadležnog tijela. Predviđena je i zatvorska kazna do tri godine, ali moguće je i teže kažnjavanje, do pet godina ako se radi o lancima sreće, te čak do osam godina zatvora kad se kroz nedopuštenu igru na sreću pribavi znatna imovinska korist ili se pričini znatna šteta. Time se želi spriječiti ne samo organiziranje igara na sreću mimo znanja državnih institucija nego i posljedice takvih igara poput rada na crno, izbjegavanja plaćanja poreza, uključivanja djece u takve igre, pa i kamatarenje, odnosno posuđivanje novca kockarima da bi dalje mogli sudjelovati u igri.

Neovlaštena proizvodnja i promet drogama (članak 190.)

Za dilanje ispred škole do 15 godina zatvora

Odredbe o zloporabi opojnih droga u članku 173. aktualnog Kaznenog zakona predviđaju i kaznenu odgovornost osoba koje posjeduju drogu, dakle i za osobnu upotrebu. No u praksi se događalo da je najveći dio kaznenih prijava za to djelo odbačen, lani više od 70 posto, najviše zbog beznačajnosti djela ili prebacivanja u prekršajnu odgovornost. Od ukupno više od 4500 prijavljenih lani su samo 34 osobe osuđene na zatvorske kazne. Zbog toga, ali i izbjegavanja dvostrukog procesuiranja, kaznenog i prekršajnog, iz novog KZ-a brisana je odredba o posjedovanju droge za vlastite potrebe.

Međutim, istovremeno su pooštrene i proširene ostale odredbe istog članka novog KZ-a koje se odnose na proizvodnju, prenošenje, šverc i nabavu droge namijenjene preprodaji. Zapriječena kazna za proizvodnju, prodaju ili posredovanje u kupoprodaji droge povišena je sa 10 na 12 godina zatvora. Najteža kazna, do 15 godina zatvora, predviđena je za onoga tko sudjeluje u raspačavanju droge djeci, u školi, u blizini škole ili u kaznenoj ustanovi. Isto vrijedi i za iskorištavanje djece za dilanje droge ili ako se time bavi službena osoba.

Svakako treba napomenuti da je aktualni Kazneni zakon za najteže oblike zloporabe opojnih droga bio puno rigidniji jer je predviđao i mogućnost izricanja kazne dugotrajnog zatvora, pa već imamo primjera u praksi da su pojedini optuženici za udruživanje u grupu radi krijumčarenja većih količina heroina i kokaina dobili i više od 20 godina zatvora.

Ugrožavanje posebnih vrsta prometa (članak 225.)

Glisiranje blizu obale postaje kazneno djelo

Ovaj članak KZ-a izmijenjen je ponajviše u pogledu brodskog prometa da bi se teže sankcioniralo, primjerice, divljanje gliserima na moru i uz obalu. Sada se uvodi i kaznena odgovornost za sudionike prometa koji kršenjem propisa o sigurnosti prometa izazivaju opasnost ne samo za život već i za tijelo ljudi te, kao i ranije, za imovinu velikih razmjera. Zapriječena je zatvorska kazna od šest mjeseci do pet godina, pri čemu su moguće kazne još i veće u slučaju kada je prouzročena teška ozljeda, smrt ili velika šteta. Pritom je unesena i definicija da “brodski promet podrazumijeva plovidbu morem ili unutarnjim vodama brodom, ratnim brodom, jahtom, brodicom ili drugim plovilom”.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
27. studeni 2024 05:47