HOROR KOD VARAŽDINA

Istaknuti psihoterapeut o sektama: ‘Ciljaju ranjive osobe, a vrbuju ih preko društvenih mreža i poznanika‘

‘Hrvatska nema definiranu regulativu po pitanju toga koje sekte su opasne, koje sekte uskraćuju ljudska prava i slično‘, rekao je Nebojša Buđanovac

Nebojša Buđanovac (arhivska fotografija)

 Damir Krajac/Cropix

Nakon što su u dvorištu obiteljske kuće u naselju Ljublju Kalničkom u općini Ljubešćica kod Varaždina pronađena trupla dvoje djece stare oko godinu dana, pojedini su mediji izvijestili da su njihovi otac i majka bili članovi sekte. Novinski portal 24sata objavio je da otac djece radio za Organizaciju Obrane Zdravlja, organizaciju koja je promovirala alternativnu medicinu te pronalazila poveznice između Biblije i trudnoće.

Nebojša Buđanovac, psihoterapeut, spisatelj i prevoditelj, rekao je novinarima emisije "Dnevnik" Nove TV da se ne zna koliko vjerskih zajednica djeluje u Hrvatskoj, ali da bi ih moglo biti od 500 do 800. Registriranih ima nekoliko desetaka. Ostale su neregistrirane. "Broj članova mjeri se u tisućama", rekao je Buđanovac, koji je godinama pomagao bivšim članovima sekti.

Sekte članove pokušavaju regrutirati preko društvenih mreža, poznanika i članova obitelji. Ciljaju nestabilne, slabe i ranjive osobe, rekao je Buđanovac. Pripadnici sekte nerijetko rade i onda zarađena sredstva prosljeđuju ili vođama sekte ili cjelokupnoj organizaciji. "Budući da Hrvatska nema definiranu regulativu po pitanju toga koje sekte su opasne, koje sekte uskraćuju ljudska prava i slično, za razliku od većine zemalja zapadne Europe koje to imaju, kod nas se postavlja pitanje - tko ustvari kontrolira što sekte rade? I kakva pravila nameću svojim članovima? Prije svega, ne samo odraslima nego i djeci svojih članova. Djeca su najveće žrtve", rekao je psihoterapeut.

Buđanovac je rekao da se iz većine sekti teško izlazi. Ima onih koje će to dopustiti, ali mnoge neće. "Drugi članovi zainteresirane za izlazak nastoje obeshrabriti. Često dolazi i do pravnih situacija gdje, recimo, tuže te članove zbog raznih stvari i ustvari im nastoje otežati život. To je izuzetno velik problem", pojasnio je psihoterapeut za "Dnevnik" Nove TV.

Buđanovac je rekao da se osobe koje primijete da se netko do koga im je stalo ponaša čudno trebaju prvo razgovarati s profesionalcima - psiholozima, psihijatrima i psihoterapeutima. "Ukoliko primijete da neki članovi obitelji teže prema sekti sigurno treba razgovarati s njima. Osobito ako se radi o ljudima koji imaju djecu jer dječja prava u takvim sektama su često jako ugrožena", dodao je psihoterapeut.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
30. prosinac 2024 20:03