Jay Leno, Ellen DeGeneres, Sharon Osbourne, Richard Branson i Clive Davis dio su javnih osoba koje su se prošli tjedan pozvale, prema pisanju New York Posta, na bojkot poznatog Beverly Hills hotela u Hollywoodu. Razlog takvom neobičnom bojkotu hotela koji je u vlasništuvu Brunejskog sultana je uvođenje šerijatskog prava u tu državu.
“Teorija tvrdi da je Alahov zakon okrutan i nepravedan”, kazao je sultan Burneja Hassanal Bolkiah najavljujući uvođenje šerijatskog prava, dodajući da mu je “sam Alah rekao da je njegov zakon zaista pravedan”.
Prema strogim šerijatskim zakonima, bičevanjem, kamenovanjem na smrt, amputacijom udova i zatvorom se, među ostalim, kažnjava: izostanak s molitve petkom, trudnoća izvan braka, nošenje nedolične odjeće, krađa, preljub, homoseksualnost, konzumiranje hrane i pića u javnosti u vrijeme ramazana, ali i zapošljavanje dadilje koja nije muslimanka, odbijanje nošenja hidžaba, upotreba riječi “Alah” od strane kršćana, kao i rasprave o vjeri u kojima sudjeluju oni koji nisu muslimani.
Nekoliko žena
Za najavu 67-godišnjeg sultana, koji državu kojom vlada desetljećima usmjerava prema prakticiranju šerijatskog prava, nema jasnog motiva, jer naftom bogati Brunej uživa potpunu neovisnost i nije na meti islamskih ekstremista. U tekstu iz Vanity Faira iz 2011. brunejski sultan i njegov jednako dekadentni brat princ Jefri opisani su kao hedonisti. Sultan živi u palači s 1788 soba, 257 kupaonica, pet bazena, džamijom, salom za bankete koja može ugostiti 5000 ljudi i garažom u kojoj je 110 automobila. Za 50. rođendan sultan je izgradio stadion, a nastupio je Michael Jackson kojemu je za tri koncerta plaćeno 17 milijuna dolara.
Princ Jefri, 59-godišnjak, živi u drugoj palači i bio je vlasnik 152-metarske jahte nazvane “Sise”, dok je dva broda nazvao “Bradavica 1” i “Bradavica 2”, nikako ne shvaćajući zbog čega mnogi takve nazive smatraju neukusnima i infantilnima. Braća su u svijetu poznata po orgijama i haremima koje čine uglavnom maloljetnice.
Magazin Forbes je 2012. klasificirao Brunej kao petu najbogatiju državu na svijetu, no New York Post naglašava da zabave ima vrlo malo jer je alkohol zabranjen, a noćni život gotovo ne postoji. Sultan i njegov brat u neku se ruku drže šerijatskih zakona: kao što je propisano, svaki od njih ima nekoliko žena i obitelji. No sve ostalo rade protivno Kuranu.
Silovani model
“Radi se o dvostrukim standardima”, ističe Jillian Lauren koja je napisala knjigu “Neke djevojke” o svom životu u Jefrijevu haremu. “Oni imaju više novca od ikoga drugog”, ističe.
O životu vladara Bruneja se zapravo nije znalo sve do 2001., kada je princ Jefri bio prisiljen rasprodati svoje osobne stvari nakon što je državnu blagajnu koristio za plaćanje vlastitih užitaka. I njegov brat sultan koristi državnu blagajnu kao privatni bankomat, a u Bruneju je strogo zabranjeno raspravljati na koji način vladarska obitelj troši.
Prvi put su 1997. javno razotkriveni haremi i orgije u Bruneju o kojima se dugo nagađalo zahvaljujući bivšoj Miss Amerike Shanon Marketic, koje je tužila princa Jefrija i sultana Hassanala. U tužbi je navela da joj je agencija ugovorila jednodnevni posao za 3000 dolara na Bruneju.
Umjesto toga, tvrdila je 1997. Marketic, postala je seksualna robinja, prisiljena plesati svaku noć u prinčevu privatnom diskoklubu. Marketic je za People izjavila da su je drogirali i zlostavljali, pa je nakon povratka u SAD tužila sultana i princa za 10 milijuna dolara.
Maloljetne curice
Braća su se pozvala na diplomatski imunitet, a sultan je optužbe okarakterizirao kao “gore od ubojstva”. Tužba je odbačena. Lauren, koja je postala haremska djevojka sa samo 18 godina, ne vjeruje u optužbe koje je iznijela Marketic. “Njeni opisi onoga što se događa na zabavama ne izgledaju istinito”, rekla je.
Nakon što su sletjele u Brunej, opisuje Lauren, sve su djevojke bile prisiljene predati svoje putovnice. Upozorili su je da cijelo vrijeme pazi što radi jer je neprestano pod nadzorom. Morala je smršaviti, a ako bi to bio problem, liječnik je osiguravao tablete za mršavljenje.
Lauren se morala klanjati članovima vladajuće obitelji svaki put kada su kraj nje prolazili, nije im se smjela obraćati bez dozvole i morala je pognuti glavu kako bi bila niža od Jefrija, koji je od djevojaka tražio da ga zovu Robin, jer je to ime smatrao više američkim.
Volio je američke automobile, odjeću i pop-kulturu, a posebno su mu bile privlačne mlade Amerikanke. “Kako je njegova raskalašenost rasla, tako je rastao i broj američkih djevojaka”, opisuje Lauren. “Listao je časopise i govorio ‘želim ovu ženu’, pa bi ih nakon toga naručivao.” Lauren je bila jedna od rijetkih zapadnjakinja koje su nametnutu pokornost dobro podnosile. U haremu je većina djevojaka bila s Filipina, a mnoge su bile 15-godišnjakinje. “Maloljetnost tamo nije takav problem kao ovdje”, kaže.
Djevojke su bile smještene u Jefrijevoj palači koju nisu smjele napuštati.
“Ludite zbog dosade”, ističe Lauren. Prošli su tjedni prije nego što je bila odabrana, nakon čega su je odvezli u neku zgradu, gdje su je zaključali u stan. “Prošla su četiri sata prije nego što se princ pojavio”, piše Lauren u svojoj knjizi. “Nakon seksa, legao je kraj mene na tri sekunde, pljesnuo me po stražnjici i rekao: ‘Bilo je dobro. Kasnim na sastanak’”.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....