SEGET VRANJICA

ISPOVIJEST MEDICINSKE SESTRE IZ JOŠ JEDNOG DOMA U KOJEG SE UVUKLA KORONA 'Do trenutka mjerenja temperature štićenica nije imala simptome...'

 Ivo Ravlic / CROPIX

"Istina, dogodilo se ono što nitko nije priželjkivao i za što smo, temeljem svih najstrožih mjera koje smo u našem Domu poduzeli još od 1. ožujka, vjerovali da ćemo uspjeti svakako izbjeći.

A kako baš duže vrijeme, više tjedana, što je raritet u ustanovi poput naše koja skrbi o starijima i bolesnima, nismo imali povišenih temperatura koje uobičajeno prate takva stanja, bili smo dodatno zadovoljni.

Nismo se ovome nikako nadali..." - kazala je za Slobodnu Dalmaciju Ruža Matas, viša medicinska i glavna sestra u Domu za starije i nemoćne Florence Seget u Seget Vranjicu, potvrđujući kako je njihova štićenica u petak hospitalizirana u bolnici na splitskim Križinama, gdje je testiranje ukazalo na prisutnost koronavirusa.

Riječ je, inače, o maloj privatnoj ustanovi, u kojoj trenutno boravi 17 štićenika.

Kako je Matas kazala za Slobodnu Dalmaciju, korisnica je u petak postala visokofebrilna, a za Dalmacija news je kazala da do trenutka mjerenja temperature nije imala simptoma koji bi ukazivali na COVID-19.

Mazas je za Slobodnu ispričala da su smjesta zvali liječnicu koja je obavila pregled i uključila antibiotik radi urinoinfekcije, budući su simptomi ukazivali da se kronična boljka aktivirala.

"Odmah je kontaktirala i epidemiologe i tražila da se štićenica preveze na Infektološki odjel na Križinama, da bi se obavila kompletna pretraga i testiranje na Covid-19.

Reagirali smo promptno, pozvali smo epidemiološku službu da iz Doma na Križine preveze još dvije starice koje s njom dijelile sobu, te da se obavi i njihova obrada.

Jučer poslijepodne smo dobili rezultate testa za jednu, a sinoć i za drugu, te smo presretni što su obje negativne na koronavirus!" - kazala je sestra Matas.

A što su poduzeli s osobljem Doma Florence, zaposlenicima koji su bili u kontaktu s oboljelom gospođom?

Osobno uzela briseve

"Odmah smo obavijestili sve sestre i njegovateljice koje su bile u prethodnoj i stigle u novu smjenu da ostanu u samoizolaciji i kontaktiraju svoje liječnike, kontaktirali smo epidemiologe i one će biti testirane, a ja sam osobno jučer poslijepodne uzela briseve svim štićenicima Doma i sestrama i njegovateljicama iz treće rotacije, koje trenutno rade u Domu.

Nije lako doći raditi u situaciji kad se pojavila zaraza u ustanovi, zato moram pohvaliti požrtvovnost naših sestara, koje ništa nisu dovele u pitanje" - nije propustila pohvaliti šefica svoje kolegice.

Stvarno se čudimo, zar je moguće obaviti testiranje na koronavirus u samom Domu? Prvi put čujemo da se to radi izvan "covid ambulante" na Mertojaku ili bolnice na Križinama? Je li to neka posebna privilegija? - pitala je Slobodna sestru Matas.

Podatak se doima kao da je "iz druge države", posebno kad se usporedi sa situacijom Doma u Vukovarskoj, gdje su tvrdili da Epidemiološku službu nisu mogli niti dobiti na telefon. A u Florenceu su ih - "ekspres" testirali.

"Nije bio problem. Tražili smo ovu mogućnost, provjereno je možemo li ispoštovati protokol i kad je potvrđeno da možemo preuzeli smo materijal u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo.

Ne znamo za druge, ne možemo reći, ali naše je iskustvo s Epidemiološkom službom stvarno dobro i baš radi toga smo mogli poduzimati hitne mjere.

Jučer ujutro nam je bio Cian, dezinficirane su sve zajedničke prostorije, soba u kojoj su boravile pacijentice, vanjski prostor ispred Doma" - kazuje glavna sestra, ne skrivajući nadu da će sve ostati samo na jednom slučaju i da će gospođa biti izliječena, budući da njezina klinička slika, po zadnjim informacijama koje su dobili iz bolnice, nije loša.

Pitali su je i kako se virus uspio uvući u ustanovu s obzirom da je, prema njenim navodima, "fluktuacija ljudi već duže vrijeme bila svedena na minimum".

'Beskontaktna' hrana

"Mi bi rekli da je to bilo nemoguće, ali nažalost, riječ je o virusu koji je potpuno nepredvidljiv.

Od 1. ožujka smo uveli zabranu posjeta u Domu, te zabranu izlaska za štićenike, hrana se izvana donosila beskontaktno, ostavljala bi se na određenom mjestu u manjirkama, kako ih mi zovemo, i naše ju je osoblje preuzimalo.

Jedina osoba koja je dolazila izvana bila je liječnica i naše osoblje, ali i ono u rotacijama, te izlazak u bolnicu za štićenike kojima je to nužno, uz visoke mjere dezinfekcije koje su se strogo poštovale."

Kakve je maske koristilo njihovo osoblje, medicinske koje pružaju punu zaštitu ili platnene? Bilo je strašno za čuti da su sestre Doma u Vukovarskoj raspolagale samo s platnenim maskama, koje su pojačavale higijenskim ulošcima!

"Imali smo maski dovoljno, kiruških, također i onih višekratnih, rukavica i dezinfekcijskih sredstava neograničeno.

Imali smo i zaštitnu odjeću, kompletnu, ali nitko se nije nadao da će nam baš ona zatrebati. Sad osoblje radi u zaštitnoj opremi kakva se nosi u kontaktu s oboljelima od bolesti Covid-19" - ustvrdila je Ruža Matas za Slobodnu Dalmaciju iz drugog koronavirusom pogođenog doma za starije i nemoćne u splitskom okruženju, za kojega se svi nadamo da će uspjeti ostati samo na izoliranom slučaju.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
14. studeni 2024 17:41