UTVRĐENE NEPRAVILNOSTI

Inspekcije češljaju pekarnice, njih čak 51 dobile su zabranu rada!

U 23 slučaja trgovci su otkupili mjeru zabrane i uplatili iznos od 3.981,68 eura u Državni proračun

Ilustrativna fotografija

 Iakov Filimonov/alamy/profimedia/Iakov Filimonov/alamy/profimedia

U tijeku je bojkot pekarnica, a uoči današnjeg bojkota RTL Danas je donio vijest o tome da su sanitarna, poljoprivredna i tržišna inspekcija od 20. siječnja do 7. veljače ove godine obavile pojačane nadzore u pekarnicama. U 429 obavljenih inspekcijskih nadzora utvrđeno je čak 238 nepravilnosti.

Među 143 inspekcijska nadzora sanitarne inspekcije utvrđeno je 112 nesukladnosti.

Kada je riječ o rukovanju s hranom, brojni zatečeni djelatnici nisu imali položen obavezan tečaj zdravstvenog odgoja. Ne provode se redovito zdravstveni pregledi djelatnika, a bilo je i dosta nedostataka u pogledu higijenskih i sanitarno tehničkih uvjeta u objektu. Tu je i neprovođenje uspostavljenih sustava samokontrole na principima HACCP-a.

Izdano je 236 novčanih kazni, 67 upravnih mjera, 11 optužnih ili prekršajnih naloga i 54 oportuniteta sukladno zakonskom propisu.

Poljoprivredna je inspekcija obavila 145 nadzora i utvrdila 73 nesukladnosti.

Nepravilnosti su se odnosile na činjenicu da u popisu sastojaka često nisu navedene količine sastojaka koji su navedeni u nazivu hrane (npr. u proizvodu burek sa sirom nije naveden postotak sira), informacije o hrani nisu u skladu s praksom poštenog informiranja (npr. u nazivu proizvoda je istaknut sir, a u proizvodnji se koristi sirni pripravak na bazi sira i biljnih ulja), u popisu sastojaka tvari koje uzrokuju intolerancije nisu naglašeni uporabom vrste pisma koja se jasno razlikuje od vrste pisma kojim je pisan ostatak popisa sastojaka, utvrđeno je da neki proizvodi sadrže alergene koji nisu navedeni u popisu sastojaka, navedeno je biljno ulje, a nije navedeno biljno porijeklo ulja, sastojci u popisu sastojaka na deklaraciji proizvoda nisu navedeni padajućim redoslijedom, javlja RTL Danas.

Poljoprivredna je inspekcija izdala 20 prekršajnih ili optužnih naloga, devet upravnih mjera i 35 oportuniteta.

Nadzor je u navedenom razdoblju obavila i tržišna inspekcija: ukupno 141 inspekcijski nadzor. U 53 slučaja je utvrđeno da trgovac ne vodi isprave o stanju robe na način propisan zakonom.

Doneseno je 51 rješenja o zabrani obavljanja djelatnosti trgovine do otklanjanja nepravilnosti, a u 23 slučaja trgovci su otkupili mjeru zabrane i uplatili iznos od 3.981,68 eura u Državni proračun.

Tržišna je inspekcija podnijela sedam optužnih prijedloga i izdala 37 prekršajnih naloga.

Utvrđene su i 43 povrede odredbi Zakona o zaštiti potrošača vezano uz neisticanje obavijesti o načinu podnošenja pisanog prigovora, isticanja cijena.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
14. veljača 2025 11:04