SVI NA OPREZU

I U HRVATSKOJ STRAH OD EBOLE 'Došao nam je pacijent s vrućicom i simptomima bolesti...'

Nakon provedenog testiranja utvrđeno je da osoba nije zaražena smrtonosnim virusom
A handout picture taken and released on August 7, 2014 by the Spanish Defense Ministry shows aid workers and doctors transferring Roman Catholic priest Miguel Pajares, who contracted the deadly Ebola virus, and Spanish nun Juliana Bonoha Bohe from Madrid's Torrejon air base to the Carlos III hospital upon their arrival in Spain. An elderly Spanish missionary infected with the deadly Ebola virus in Liberia landed in Madrid today, the first patient in the fast-spreading outbreak to be evacuated to Europe for treatment. AFP PHOTO / SPANISH DEFENSE MINISTRY / INAKI GOMEZRESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / SPANISH DEFENSE MINISTRY / INAKI GOMEZ" NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS
 INAKI GOMEZ/AFP

ZAGREB - Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) izvijestio je kako je danas, u sklopu mjera koje se provode radi sprečavanja unosa virusa ebole u Hrvatsku, u jednoj zagrebačkoj bolnici obavljeno epidemiološko ispitivanje pacijenta s vrućicom i nespecifičnim simptomima zarazne bolesti, nakon čega je isključena mogućnost zaraze ebolom.

Epidemiološkim ispitivanjem utvrđeno je da osoba nije putovala u zemlje zahvaćene epidemijom ebole, te da ne zadovoljava ni druge epidemiološke kriterije potrebne da bi se uopće postavila sumnja na zarazu ebolom, ističe HZJZ.

"Povremeno se pojavljuju pacijenti s vrućicom i nespecifičnim simptomima, koji se stavljaju pod nadzor epidemiologa. Takvih pacijenata bit će i ubuduće, no to ne znači da ima razloga za bilo kakvu paniku. Sustav mora tako djelovati kako bi se otklonila i najmanja sumnja na mogućnost ebole", izjavila je Hini ravnateljica HZJZ-a Tamara Poljičanin.

U Hrvatskoj su na snazi mjere sprečavanja unosa virusa ebole, epidemiološka situacija u zemlji i svijetu pomno se nadzire, a zdravstveni sustav povezan je sa službenim međunarodnim sustavima ranog uzbunjivanja. Iako broj oboljelih u zemljama zapadne Afrike raste, rizik pojave ebole u Hrvatskoj i dalje je nizak, ističe HZJZ.

Dosad je u Hrvatskoj ukupno 105 osoba bilo pod pasivnim medicinskim nadzorom jer su doputovale iz zemalja u kojima ima ljudi zaraženih ebolom.

Trenutno pod pasivnim nadzorom 26 osoba

Trenutno je pod pasivnim nadzorom 26 osoba koje borave kod kuće i prate moguće promjene u svojem zdravstvenom stanju. Ako uoče simptome povećane temperature, povraćanja ili vrtoglavice, odmah se moraju obratiti epidemiološkoj službi prema mjestu stanovanja.

Po podacima Svjetske zdravstvene organizacije, do 3. listopada u svijetu je od ebole oboljela 7491 osoba, a 3439 ih je umrlo. Rizik od zaraze prisutan je u Liberiji, Gvineji, Sijera Leoneu, Nigeriji i u DR Kongu.

Prema Zakonu o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti, svaki putnik koji iz tih zemalja dolazi u Hrvatsku mora se javiti graničnom sanitarnom inspektoru.

Osobama koje putuju u zaražena područja savjetuje se da izbjegavaju kontakt s krvlju ili tjelesnim tekućinama pacijenata i umrlih bolesnika, odnosno predmetima koji su svježe kontaminirani.

Kod zaraženih ebolom, bolest se javlja između dva i dvadeset jednog dana nakon izlaganja virusu uz groznicu, povišenu temperaturu, bolove u mišićima, slabost, glavobolju i grlobolju. Iduću fazu bolesti obilježavaju povraćanje, proljev, osip i poremećaji u radu jetre i bubrega.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
28. studeni 2024 08:30