KOSOR VS. KOSOR

HSLS napušta HDZ i ulazi u koaliciju sa SDP-om?

Kosorovu namjeru ne podržava potpredsjednica Vlade Đurđa Adlešič ni neki državni tajnici
Koprivnica, 220110.Darinko Kosor predsjednik HSLS-a u radnom posjetu Koprivnici sastao se s gradonacelnikom Zvonimirom Mrsicem u prostorijama gradske vijecnice. Na sastanku razgovarali su o aktualnim temama, afera Podravka, vojarna, autocesta.Na slici: Darinko Kosor u sredistu Koprivnice.Foto: Nikola Wolf / Cropix
 Nikola Wolf / CROPIX

ZAGREB - Darinko Kosor, tvrdi naš izvor iz HSLS-a, ozbiljno razmišlja o izlasku iz koalicije s HDZ-om i priključivanju Kukuriku koaliciji lijevog centra, predvođenoj SDP-om. Iako je službenu potvrdu iz HSLS-a o napuštanju vladajuće koalicije u ovom trenutku još nemoguće dobiti, neslužbene informacije o odlasku sve su glasnije.

Odnosi predsjednika HSLS-a i premijerke Jadranke Kosor posljednjih su se tjedana zaoštrili. Na prošlotjednom sastanku vrha HDZ-a s koalicijskim partnerima premijerka se svom prezimenjaku i rođaku Kosoru obraćala nervoznim, povišenim tonom. Oštro mu je zamjerila njegove javne istupe koje doživljava kao oponiranje Vladi.

Uvjet za ulazak u stranku

Međutim, Kosora se premijerkina ljutnja nije pretjerano dojmila. Samo četiri dana nakon sastanka u Banskim dvorima, predsjednik HSLS-a je izjavio kako njegova stranka već u srpnju traži ozbiljan, a ne kozmetički rebalans proračuna, jer deficit državne blagajne od 7,7 milijardi kuna ne trpi odlaganja.

Međutim, provedba plana prestrojavanja u protivnički politički tabor neće proći bez potresa u vrhu HSLS-a. Izlazak HSLS-a iz vladajuće koalcije, tvrde naši izvori iz te stranke, najsnažnije zagovaraju novopečeni predsjednik zagrebačke organizacije HSLS-a i vijećnik u zagrebačkoj Skupštini dr. Velimir Srića te stari HSLS-ovac koji se nakon dolaska Kosora na čelo stranke, potkraj prošle godine, stranački reaktivirao, zagrebački odvjetnik Marijan Hanžeković.

Dr. Srića je na međunarodnoj konferenciji liberala, održanoj krajem travnja ove godine u Poreču, i javno ustvrdio kako se nada da će HSLS do ljeta ove godine napustiti vladajuću koaliciju. Izlazak iz koalicije s HDZ-om je, kako doznajemo, bio i uvjet pod kojim je Velimir Srića početkom ove godine odlučio ući u HSLS i preuzeti vodstvo zagrebačke stranačke organizacije.

Stekli pozicije

Kosorov problem, međutim, leži u tome što ni Srića ni Hanžeković ne uživaju značajniju podršku unutar HSLS-a. U vrhu HSLS-a više je onih koji se protive ideji napuštanja koalcije s HDZ-om. Riječ je onim HSLS-ovcima koji su u minulih šest i pol godina koaliranja s HDZ-om stekli pozicije u ministarstvima ili upravama državnih tvrtki, interesno se isprepleli s HDZ-om i svoje pozicije ne žele napuštati prije izbora. Kosorovu namjeru, kako doznajemo, ne podržava potpredsjednica Vlade Đurđa Adlešič, kao ni državni tajnici u ministarstvima: Želimir Janjić, Robert Markt, Dorica Nikolić, a protivi joj se i saborski zastupnik i gradonačelnik Varaždina Ivan Čehok.

Pitanje većine

Svi navedeni svjesni su da u mogućoj koaliciji s SDP-om u kadrovskoj križaljci nove vlasti za njih ne bi bilo mjesta.

Odluka Darinka Kosora o izlasku iz koalicije, mogla bi, tvrde naši izvori u HSLS-u, izazvati novi rascjep u toj stranci i potpuno je marginalizirati. Izlazak iz koalicije bit će, kako doznajemo, i tema sjednice Središnjeg vijeća HSLS-a zakazana za subotu i Rijeci.

HSLS bi nakon HSU-a bio drugi koalicijski partner koji napušta koaliciju. Taj potez ne bi i stvarno uzdrmao Vladu Jadranke Kosor, jer i bez dva HSLS-ova glasa u Saboru Vlada zadržava tanku većinu. Uz to, pitanje je bi li Vlada doista, nakon izlaska HSLS-a ostala bez dva saborska glasa.

Zastupnik Ivan Čehok vjerojatno bi napustio stranku i kao neovisni zastupnik nastavio podržavati koalicijsku vladu, a isto bi mogla učiniti i Đurđa Adlešič.

Čačić: Ta stranka nije plus nikome

Mogući rascjep HSLS-a, međutim, nije i jedni rizik koji nosi Kosorova odluka da svoju stranku prevede u redove lijevog političkog tabora. U Kukuriku koaliciji, naime, ima onih koji ih ne čekaju raširenih ruku. HSLS-ovu ulasku u koaliciju lijevog centra protivi se, kako neslužbeno doznajemo dio SDP-a, IDS-a i HNS-a, uvjereni da lijevoj koaliciji oslabljeni HSLS, koji više ni u jednoj izbornoj jedinici ne može samostalno preskočiti izborni prag, ne nosi baš ništa. Prdsjednik HNS-a Radimir Čačić svoj je zazor prema ulasku HSLS-a u Kukuriku koaliciju za Jutranji i službeno potvrdio: “Stranka koja je već sedam godina bila dio nesposobne, a do jučer i korupcijom snažno obilježene Vlade, ne može biti plus nikome. Njihov napor da se tek sad ograde od Vlade dolazi prekasno”. ( S. Lukić)

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
22. studeni 2024 13:09