PERSONA NON GRATA

Hrvatska proglasila nepoželjnima tri osobe iz političkog vrha Crne Gore, među njima i šef parlamenta - četnički vojvoda!

‘Njihovo postupanje nikako se ne može smatrati dobronamjernim i dobrosusjedskim‘

Andrija Mandić

 Savo Prelevic/Afp

Ministarstvo vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske danas je notom koja je upućena Veleposlanstvu Crne Gore u Zagrebu, izvijestilo Crnu Goru da je Republika Hrvatska proglasila Andriju Mandića, predsjednika Skupštine Crne Gore, Milana Kneževića, zastupnika u Skupštini Crne Gore te Aleksu Bečića, potpredsjednika Vlade Crne Gore, nepoželjnima u Republici Hrvatskoj zbog sustavnog djelovanja na narušavanju dobrosusjedskih odnosa s Republikom Hrvatskom i kontinuiranog zloupotrebljavanja Republike Hrvatske u unutarnje političke svrhe, javlja na svojim internetskim stranicama MVEP. Podsjetimo, Mandić je četnički vojvoda, čelnik prosrpske i proruske desnice.

“Ministarstvo vanjskih i europskih poslova žali što je većina u Skupštini Crne Gore odlučila zanemariti kontinuirane pozive Republike Hrvatske da ne povlači poteze koji bi se na negativan način mogli odraziti na naše bilateralne odnose i europski put Crne Gore. U tom kontekstu, djelovanje spomenutih političkih dužnosnika posebno se izdvaja, a njihovo postupanje nikako se ne može smatrati dobronamjernim i dobrosusjedskim u odnosu na Republiku Hrvatsku niti je sukladno deklariranom cilju članstva Crne Gore u Europskoj uniji.

image

Andrija Mandić

Savo Prelevic/Afp

Dobrosusjedski odnosi su jedan od ključnih elemenata procesa proširenja kao i procesa stabilizacije i pridruživanja te jedan od ključnih kriterija za ocjenjivanje napretka u pristupnom procesu Crne Gore, sukladno Pregovaračkom okviru Europske unije za Crnu Goru. Hrvatska podržava europsku Crnu Goru, podržava proces pristupanja Europskoj uniji i zalagala se za napredak na europskom putu Crne Gore. Republika Hrvatska očekuje da će se Crna Gora ponašati u skladu s europskim vrijednostima i u europskom duhu te da će svoje napore usmjeriti na daljnje ispunjavanje uvjeta i mjerila u pristupnom procesu, navodi se u priopćenju MVEP-a.

image

Milan Knežević

Savo Prelevic/Afp

Do zahlađenja odnosa između Hrvatske i Crne gore došlo je nakon što je prije mjesec dana Skupština Crne Gore izglasala Rezoluciju o genocidu u logorima Jasenovac, Dachau i Mauthausen. Pritom oporbeni zastupnici nisu sudjelovali u izglasavanju rezolucije jer smatraju da na ovaj način službeni Beograd zloupotrebljava svoj utjecaj u Crnoj Gori.

Rezolucija je izazvala buru reakcija u Hrvatskoj. Premijer Andrej Plenković poručio je tada da je rezolucija štetna za bilateralne odnose te da je riječ o lošem i nepotrebnom potezu.

Čak je i šef Europskog vijeća Charles Michel tada odgodio posjet Crnoj Gori nakon usvajanja rezolucije.

Hrvatski MVEP je poručio da će usvajanje rezolucije usporiti crnogorsku integraciju u EU, te je pozvalo Podgoricu da procesuira ratne zločine koji su se dogodili prilikom opsade Dubrovnika.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
30. prosinac 2024 03:15