PITANJA MANJINA

Hrvatska predsjednica položila vijenac u Dalju, sastala se s premijerom Srbije

Vlado Kos / CROPIX
 Vlado Kos / CROPIX / CROPIX

DALJ – Rodna kuća Milutina Milankovića, znanstvenika svjetskoga glasa, rođenog i sahranjenog u Hrvatskoj, u Dalju, a čiji je rad i djelo bio vezan uz Beograd, bila je mjesto iz kojeg su Hrvatska i Srbije krenule u proces zatopljavanja odnosa i otvaranja suradnje. U kući koja je obnovljena i u kojoj se danas nalazi Kulturno-znanstveni centar Milutin Milanković susreli su se hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović i srpski tehnički premijer Aleksandar Vučić. Na ulazu u Milankovićevu kuću dočekala su ih djeca iz Dalja odjevena u srpske narodne nošnje, a Kitarović i Vučić potom su po starom srpskom običaju kušali sol i pogaču, dok su rakiju odbili. Predsjednica je, ipak, prije službenog susreta s Vučićem položila vijenac ispred spomen obilježja hrvatskim policajcima ubijenima u Dalju u kolovozu 1991., a onda je pošla na most iznad Dunava koji spaja Erdut i Bogojevo te na njegovoj sredini dočekala srpskog premijera čime je počelo njihovo cjelodnevno druženje koje je kulminiralo potpisivanjem sporazuma u Subotici. Grabar-Kitarović i Vučić obišli su potom centar koji prezentira Milankovićev život i njegova otkrića iznimno važna za svjetsku znanost, a potom su izašli na samu obalu Dunava pokraj kojeg se kuća i nalazi te se pozdravili s okupljenim građanima, koji su ih, oduševljeni njihovim dolaskom, pozdravili velikim pljeskom. Srpsko narodno vijeće za ovu je priliku organiziralo i dolazak pripadnika srpske nacionalne manjine iz drugih dijelova Hrvatske, pa je tako njih 50-tak stiglo čak iz Karlovca.

 Vlado Kos / CROPIX
Vlado Kos / CROPIX / CROPIX
Vlado Kos / CROPIX

„Vučiću, daj da te pozdravim. Kolinda, da i tebi pružim ruku,“ vikao je je stariji mještanin, a i drugi su bili ozareni što se mogu pozdraviti s hrvatskom predsjednicom i srpskim premijerom, govoreći kako su ih obradovali svojim dolaskom. Otkrili su potom Grabar-Kitarović i Vučić brončanu bistu Milutina Milankovića postavljenu u dvorištu Kulturno-znanstvenog centra, koju je izradio akademik Nikola Janković, a donirao Fond B 92. Zanimljivo, u Vučićevoj pratnji bio je i tehnički ministar vanjskih poslova u Vladi Srbije Ivica Dačić dok našeg tehničkog ministra vanjskih poslova Mire Kovača nije bilo. Sastali su se potom s predstavnicima Srba u Hrvatskoj, a u njihovo ime Milorad Pupovac rekao je da su iznijeli „glavna pitanja koja ovog trenutka opterećuju položaj Srba u Hrvatskoj.“

Vlado Kos / CROPIX
Vlado Kos / CROPIX / CROPIX
Vlado Kos / CROPIX

- Prije svega to je atmosfera koja je opterećena netolerancijom i govorom mržnje, zatim povijesni revizionizam i pokušaji da se osporava pravo Srba u Hrvatskoj na sjećanja na povijesna stradanja kao što su Jasenovac i Jadovno, nepriznavanje SNV-a i ZVO-a kojima se financijskim uskratama želi ograničiti djelovanje... Nedopustivo je i da Ministarstvo regionalnog razvoja općinama koje su među 30 najnerazvijenijih, od toga 18-19 većinske srpske, dodijeli najmanje sredstava, a dodjeljuje onima koji nisu u toj kategoji. Iznimno je važno da suđenja za ratne zločine budu fer prema svima, jer u posljednje vrijeme primjećujemo jedan pristran odnos kada je o tome riječ. Registracija srpskih škola u istočnoj Slavoniji čeka 17 godina, ćirilično pismo i njegova upotreba ovisi o dobroj volji lokalne uprave, a ne je li to po zakonu ili nije – rekao je Pupovac, koji vjeruje da će ovi razgovori i sporazum donijeti pozitivne pomake.

- Od 2011. nema prave suradnje između Hrvatske i Srbije, a predsjednica i premijer odlučili su s time prekinuti. Jako je važno da se ti odnosi, koji su zahlađeni i nerijetko pod tenzijama,promijene, a onda se može raditi i o otvorenim pitanjima. Predsjednica je rekla da je spremna neke stvari pokrenuti, a nama su bitne. Riječ je o suradnji oko ratnih zločina, regionalnog razvoja, prekogranične suradnje i registracije škola. – poručio je Pupovac dodavši i da je zadovoljan što će „predstavnici Hrvata u Srbiji imati priliku razgovarati o svojem položaju.“

- Mi smo se s njima sastali u nedjelju popodne, odigrali smo i prijateljsku nogometnu utakmicu, a onda su zajedničkim autobusom reprezentacije Srba iz Hrvatske o Hrvata iz Srbije otišli u Bolzano na Europsko prvenstvo nacionalnih manjina. Srbi iz Hrvatske su časno izgubili 4:0, ali se nadam da će se opet naći u finalu u Bolzanu

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
29. studeni 2024 04:25