GRABAR-KITAROVIĆ

'Hrvatska ne provodi pravila Dublinskog sporazuma, po meni je on mrtav'

Zagreb, 091115.Ured Predsjednika.Izjava za medije Predsjednice RH Kolinde Grabar Kitarovic nakon citanja prvih sluzbenih rezultata izbora za osmi saziv Hrvatskog sabora.Na fotografiji: Predsjednica Kolinda Grabar Kitarovic se obratila javnosti i cestitala Domoljubnoj koaliciji na relativnoj pobjedi.Foto: Ranko Suvar / CROPIX
 Ranko Suvar / CROPIX

BRATISLAVA - Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović ocijenila je u srijedu da danas de facto više nije na snazi Dublinski sporazum koji regulira koja je zemlja Europske unije odgovorna za tražitelje azila koji su preplavili Europu u najvećoj migrantskoj krizi od Drugoga svjetskoga rata.

Na novinarski upit zašto Hrvatska i dalje ne provodi pravila Dublinskog sporazuma, iako je ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić izjavio da ako migranata u Hrvatskoj bude oko 4 tisuće, da ih neće biti problem zbrinuti i registrati po dublinskim pravilima, predsjednica je ponovila stajalište da je rješenje zaštita grčko-turske granice te da Hrvatska nije zemlja prvog prihvata, a nije ni prva država EU u koju migranti ulaze.

"Prije Hrvatske, oni prođu kroz nekoliko zemalja koje se klasificiraju kao sigurne, od Grčke, preko Makedonije do Srbije i držim da sve formalnosti, pa i registraciju, treba obaviti već pri samom ulasku u EU, dakle u Grčkoj", rekla je Grabar-Kitarović na konferenciji za novinare nakon sastanka sa slovačkim predsjednikom Andrejem Kiskom, dodavši da Hrvatska, "jasno, mora registrirati sve ljude koji ulaze u nju iz razloga nacionalne sigurnosti".

"Izjava ministra Ostojića odnosila se na pretpostavku da u Hrvatsku ukupno uđe 4 tisuće ljudi, a ušlo ih je puno, puno, puno više od toga", kazala je.

"Pitanje je koliko je Dublinski sporazum danas više uopće na snazi – po meni, on je mrtav", ocijenila je.

Predsjednicima je bilo postavljeno i pitanje treba li Grčka i dalje ostati u Schengenu, ili bi je trebalo iz njega maknuti, kao što traže neki glasovi u EU.

"Grčka je članica i EU, i Schengena i eurozone i mi bismo trebali učiniti sve što je u našoj moći da to tako i ostane. Grčka granica sad je i naša granica i svi zajedno, EU i Grčka, trebamo doći do rješenja kako zaštititi tu granicu. To je pravo pitanje", odgovorio je slovački predsjednik Kiska, s čime se u potpunosti suglasila i hrvatska predsjednica, rekavši da tome nema što dodati.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
22. studeni 2024 16:15