Hrvatska je još uvijek država s najmanjim brojem postupaka zbog kršenja EU prava i nema ni jedan postupak zbog kojeg je prijavljena sudu Europske unije. Ali, to je zato što je ušla u EU tek sredinom 2013.
Međutim, kako pokazuje izvještaj koji je jučer objavila Europska komisija o implementaciji EU zakona država članica, tijekom prošle godine značajno je porastao broj pritužbi prema Hrvatskoj. Prema tom izvještaju, Komisija je u slučaju Hrvatske otvorila 17 postupaka o kršenju EU prava. Radi se o raznim fazama postupka koji počinju sa slanjem pisma sa zahtjevom o dodatnim objašnjenjima i to ne znači da je za sve otvoren formalni postupak. Među značajnijim postupcima spominje se i Zakon o privatizaciji Ine. “Ovaj zakon daje državi značajne posebne ovlasti u Ini za koje se čini da neopravdano ograničavaju slobodno kretanja kapitala”, spominje Europska komisija.
Komisija u izvještaju spominje i slučajeve kašnjenja u ugradnji EU zakona u nacionalno zakonodavstvo. Takvih je u slučaju Hrvatske 13 novih postupaka. Od toga tri iz područja okoliša, po dva unutarnje tržište, mobilnost i transport, zdravlje i zaštita potrošača, energija i ostalo.
Hrvatska nema ni jedan postupak zbog kojeg je prijavljena sudu EU.
Kako je to zadnja mjera za koju se Komisija odlučuje, tek nakon što postane jasno da se Komisija i određena država nikako ne slažu u interpretaciji, i ovaj podatak neusporediv je s drugim državama jer se pred sud ide nakon višegodišnjih pokušaja rješavanja međusobnom komunikacijom
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....