TVRTKE U CRVENOM

Hrvatska će biti gladna: Kamensko prvi, slijede stečajevi za 30 tisuća poduzeća!

U Kamenskom je pokrenut predstečajni postupak koji bi, zbog nagomilanih dugova, mogao završiti gašenjem tvrtke
 Boris Kovačev/CROPIX

ZAGREB - Predstečajni postupak u Kamenskom pokrenut je na temelju zahtjeva britanskog vjerovnika koji potražuje oko 100.000 eura. Time su u drugi plan pala potraživanja radnika, koja, zbog pet neisplaćenih plaća i neplaćanja doprinosa čak dvije godine, dosežu vrtoglavih sedam milijuna kuna, a zbog toga su 353 radnice još 10. kolovoza tražile otvaranje stečaja. Stečaj je tražila i Modea, no uspjela se nagoditi.

Predstečajni upravitelj

Predstečajnim upraviteljem imenovan je Zdravko Mitak, u kojeg su, prema riječima predstavnice radnika Đurđe Krnjak, uprte oči oko 500 radnica koje su nastavile sa štrajkom, a neke od njih štrajkale su i glađu.

Ma kako to paradoksalno zvučalo, radnici bi imali više koristi da je stečaj otvoren na temelju njihova zahtjeva.

- Da su radnici pokrenuli stečaj, ne bi im se dogodilo da ostali vjerovnici potraživanja hipotekarno osiguraju upisom nad nekretninama, što su i učinili početkom rujna. Tako su postali privilegirani jer će se radnici i država morati naplatiti iz onoga što ostane u stečajnoj masi nakon što se oni namire - ističe Svjetlana Šokčević, predsjednica Sindikata tekstila, kože i obuće.

Štih-proba

Osim radnika, stečaj nad Kamenskim mogla je pokrenuti i država, koja od te tvrtke potražuje velike iznose neplaćenih doprinosa i poreza.

Prema podacima HGK i Fine, u Hrvatskoj potkraj srpnja obveze nije moglo ispunjavati čak 30.500 tvrtki, što je 30 posto više nego u srpnju 2009. Te tvrtke zapošljavaju gotovo 50.000 radnika, a iznos njihovih dospjelih i nepodmirenih obveza ljetos je iznosio vrtoglavih 25,5 milijardi kuna. U razvijenijim društvima takve bi tvrtke već odavno završile u stečaju, no u Hrvatskoj se on izbjegava, zbog čega tisuće tvrtki godinama tavore, nadajući se čudu koje će ih spasiti.

Stoga bi slučaj Kamenskog moglo biti samo štih-proba za sudbinu koja čeka desetke tisuća naših tvrtki.

Dosadašnje hrvatsko iskustvo pokazuje da radnici, kao ni ostali vjerovnici, nisu skloni pokretanju stečaja. Razloge za to valja tražiti u nadi da će mimo stečajnog postupka ipak uspjeti nešto naplatiti od tvrtke na izdisaju, a u slučaju otvaranja stečajnog postupka njihova bi potraživanja ušla u dugotrajni postupak naplate iz stečajne mase.

Tko sve može pokrenuti stečaj:

1. Radnici Pokretanje stečaja zadnji je korak koji radnici žele jer bi tako mogli izgubiti radna mjesta. Ipak, sindikalci savjetuju radnicima da pokrenu stečaj čim im počnu kasniti plaće jer je to jedini način da si osiguraju bilo kakvu egzistenciju.

2. Država (Porezna uprava) Ako poslodavac ne ispunava svoje obveze na ime poreza i doprinosa, država ima mogućnost pokretanja stečaja. Budući da se ipak želi postići socijalnu osjetljivost i ne udariti odmah na tvrtke i ukidanje radnih mjesta, najčešće se ne poseže za ovom mjerom, nego se ide na reprogramiranje duga.

3. Banke

Rijetko posežu za pokretanjem stečaja jer su najbolje osigurane. Najčešći oblik osiguranja su hipoteke na nekretnine.

4. Uprava Ima zakonsku obvezu da pokrene stečaj ako je račun poduzeća blokiran najmanje dva mjeseca ili ako je tvrtka prezadužena. Međutim, uprave rijetko posežu za time, a izgovor najčešće nalaze u najavama restrukturiranja tvrtke ili novog razvojnog ciklusa. Osim toga, strahuju da bi se moglo postaviti i pitanje njihove odgovornosti za stanje u tvrtki.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
19. siječanj 2025 12:38