Jednostavnije rečeno - hoteli u Hrvatskoj više ne bi bili obvezni nositi oznaku zvjezdice, već bi kategorizaciji mogli pristupiti na dobrovoljnoj bazi, kako je to uobičajeno u velikom broju zemalja EU.
Početak rasprave
Inicijativa dolazi od ministra turizma Garija Cappellija koji je najavio da u skorije vrijeme planira otvoriti raspravu o izmjenama Pravilnika o razvrstavanju, kategorizaciji i posebnim standardima hotela, sa željom da provjeri imaju li hotelijeri potrebe za ukidanjem obveznog sustava kategorizacije koje bi olakšalo birokraciju u ovom biznisu.
- Već sada postoje zemlje u EU koje u zakonima nemaju obvezu kategorizacije vodeći se logikom da je najbolja ocjena kvalitete smještaja - ona koju daju gosti. Naravno, standard je jako bitan i država bi uvijek trebala određivati minimalni kostur standarda i ponude, a ostalo bi nadograđivalo tržište - pojasnio je Cappelli, istaknuvši Veliku Britaniju koja nema obvezni sustav kategorizacije.
Osim nje, tu još spadaju još Austrija, Njemačka, Francuska, Češka, Švedska, Luksemburg i mnoge druge, dok većina mediteranskih zemalja ipak i dalje kategorizaciju drži obveznom.
Grčki, talijanski, španjolski, portugalski i mnogi drugi hoteli tako i dalje obavezno nose zvjezdice iako se na razini EU sve češće vodi rasprava o tome koliko je takav sustav prikladan.
Problem, naime, leži u činjenici da sustav zvjezdica varira od države do države jer kategorizacija nije utvrđena na razini EU, što vrlo dobro znaju i hrvatski gosti koji putuju u inozemstvo.
“Posve je jasno da naše tri zvjezdice nisu isto što i talijanske”, kaže Cappelli, aludirajući na činjenicu da Hrvatska od svojih hotelijera zahtijeva strože uvjete nego što se to čini u drugim zemljama.
Svaka država, dakle, sama određuje koje uvjete mora ispunjavati koja kategorija hotela, a kao primjer se često ističe poznati španjolski hotel Parador De Granada koji spada među pet najboljih španjolskih hotela iako ne može dobiti više od 4 zvjezdice.
Za višu kategorizaciju nedostaju mu dizalo i bazen, iako hotel redovito postiže cijene na razini najskupljih europskih hotela.
Dapače, stvar je u Španjolskoj toliko apsurdna da se kriteriji za kategorizaciju hotela razlikuju od regije do regije, što često čini pomutnju među gostima.
Ne žele 5 zvjezdica
U Hrvatskoj su česti slučajevi hotela opremljenih na razini pet zvjezdica koji namjerno uzimaju zvjezdicu manje, svjesni da će ih inače zaobići poslovni gosti s obzirom na to da većina korporacija ne tolerira smještaj djelatnika u najvišim kategorijama.
Ipak, hrvatski hotelijeri inicijativu ocjenjuju suvišnom, podsjećajući na to da domaći turizam i hotelijerstvo imaju prečih problema od brojanja zvjezdica.
- Činjenica jest da je kategorizacija kod nas dosta stroga, ali umjesto da govorimo o PDV-u i kategorizaciji privatnog smještaja, bavimo se sporednim stvarima. Ja jesam za rasterećenje, ali tek onda kada pojasnimo što i zašto konkretno radimo - upozorio je predsjednik Uprave Istraturista i predsjednik Udruženja hotelijera pri HGK Ronald Korotaj.
Strogi propisi: Four Seasons neće moći biti hotel?
Prilikom predstavljanja prvog Four Seasons projekta u Hrvatskoj na Hvaru, stručnjaci su upozorili da će investitori i predstavnici Four Seasonsa projekt teško moći registrirati kao hotel.
Problem leži u činjenici da je “hotelski” dio projekta zapravo zamišljen u više razdvojenih, dislociranih objekata, dok će pod zajedničkim krovom biti objedinjeni samo sadržaji poput recepcije, restorana, bara i sličnog.
Prema našim pravilima, takav tip smještaja ne može dobiti status hotela pa ostaje za vidjeti pod kojim će tipom objekta biti registriran taj milijardu kuna vrijedan projekt.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....