NAKON PRESUDE

Hernadi se obraća Ustavnom sudu zbog, kako kaže, ‘teške nepravde hrvatskog pravosuđa‘

Hrvatski sudovi su zaključili da su se Sanader i Hernadi dogovorili kako će za 10 milijuna eura mita omogućiti MOL-u utjecaj nad Inom
Ivo Sanader 
 Goran Mehkek/Cropix

Nakon što je Vrhovni sud u ponedjeljak potvrdio raniju presudu kojom je čelnik MOL-a Zsolt Hernadi osuđen zbog davanja mita bivšem hrvatskom premijeru Ivi Sanaderu MOL je izvijestio da će se Hernadi obratiti Ustavnom sudu RH "zbog teških nepravdi u hrvatskim postupcima".

Vrhovni sud odbio je žalbe Uskoka i optuženika te je potvrdio prvostupanjsku presudu kojom je bivši premijer Sanader zbog primanja mita od Hernadija osuđen na šest godina, dok je nedostupan Hernadi kažnjen s dvije godine zatvora.

"MOL Grupa je s razočarenjem primila na znanje presudu Vrhovnog Suda Republike Hrvatske u slučaju Sanader, to jest da je Vrhovni sud potvrdio prvostupanjsku osuđujuću presudu Županijskog suda u Zagrebu. Unatoč tomu što je u prethodnim odlukama kako mađarskih vlasti tako i međunarodnog arbitražnog postupka, a koji je pokrenula hrvatska vlada, potvrđeno da ni MOL ni njegovi dužnosnici nisu počinili zločin", kažu u MOL-u.

U priopćenju navode da više od 10 godina u Hrvatskoj traje "nepravedno suđenje motivirano ekonomskim interesima u kojem je 2015. Ustavni sud Republike Hrvatske već donio odluku da je bivši premijer osuđen po cijenu ozbiljnih povreda prava".

"Ustavni sud je i tada ukazao na nekoliko ozbiljnih proceduralnih pogrešaka i naložio Županijskom sudu u Zagrebu da obnovi sudski postupak. Budući da je u ovom postupku bilo još ozbiljnijih i očitijih povreda prava te nisu ispunjeni čak ni minimalni uvjeti za pravično suđenje, uvjereni smo da ni ova presuda neće izdržati ocjenu ustavnosti", smatraju u MOL-u.

Navode da se s tim tvrdnjama poklapa i odluka Županijskog suda u Budimpešti iz 2018. godine prema kojoj postoji opasnost da će tijekom postupka u Hrvatskoj doći do povrede prava na pravično suđenje i da se ne može osigurati nepristrano suđenje u predmetu.

"Podsjećamo, međunarodni arbitražni postupak koji je pokrenula Hrvatska također je zaključen presudom da je Arbitražni sud došao do jasnog zaključka kako Hrvatska nije mogla dokazati da je Zsolt Hernadi podmitio Sanadera. MOL inzistira na svom ranijem stavu, odlučno odbacuje optužbe za neodgovarajuće ponašanje u poslovanju i nastavlja se braniti svim sredstvima od neutemeljenih optužbi za zločin", navode u priopćenju.

Navode i da predsjednik uprave i glavni direktor MOL-a Hernadi i dalje uživa puno povjerenje i podršku uprave te tvrtke te da MOL-ova strategija vezano uz Inu, čiji su većinski vlasnik, "i dalje ostaje predan korporativnom upravljanju koje je u najboljem interesu Ine".

Hrvatski sudovi su zaključili da su se Sanader i Hernadi dogovorili kako će za 10 milijuna eura mita omogućiti mađarskom MOL-u prevladavajući utjecaj nad Inom, a dogovorili su i sklapanje ugovora o izdvajanju nerentabilnog plinskog poslovanja iz hrvatske naftne kompanije.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
23. studeni 2024 09:54