Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja dala je zeleno svjetlo restrukturiranju Hajduka, kojem je Grad Split dao jamstva za 30 milijuna kuna vrijedne kredite kod PBZ-a i Hypo banke.
Tu se, ocjena je AZTN-a, radi o državnoj potpori, pomoću koje će se Hajduk do kraja godine restrukturirati. Sukladno propisima EU, pravo na novu potporu za restrukturiranje splitski nogometni klub nema u narednih 10 godina, iako može dobivati druge oblike potpora. U AZTN-u su zadovoljni i vladtitim doprinosom Hajduka restrukturiranju, koje iznosi 28 milijuna kuna, no ističu kako bi voljeli vidjeti i da su dioničari Hajduka sudjelovali u tome, a ne samo klub.
"Nadamo se da će se ovime Hajduk vratiti u svije profitabilne vode", kazala je Olgica Spevec, predsjednica Vijeća za zaštitu tržišnog natjecanja.
Kada je riječ o financiranju Dinama javnim novcem, ocjenu čega je zatražila devetorica Splićana, ocjena je antimonopolske agencije da je Dinamo taj novac dobivao sukladno Zakonu o sportu i programu financiranja sporta Grada Zagreba, koji je prihvatila Gradska skupština. Radi se o više od 214,7 milijuna kuna koje je Dinamo dobio od Grada, Zagrebačkog holdinga i Turističke zajednice od 2006. do 2012., ali i od pojedinih javnih poduzeća, poput HEP-a i Croatia Airlinesa.
U AZTN-u upozoravaju i da je pitanje financiranja sporta javnim novcem prilično slabo regulirano propisima EU, no da Europska komisija sve više ocjenjuje prelijevanje novca poreznih obveznika u sportske klubove. Radi se, kaže Spevec, o pravu koje se stalno mijenja.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....