REAKCIJA NA ZAMRZAVANJE TEČAJA

GUVERNER VUJČIĆ SAVIM OTVORENO 'Da, slažem se, u Hrvatskoj postoji dužničko ropstvo'

Rovinj, 280414.Skup guvernera banaka u organizacij poslovnog tjednika Lider. Teme skupa su usmjerene ka mjerama protiv globalnih kriza u financijskom sektoru, koristenje novca centralnih banaka za poticanje gospodarskog rasta i utjecaju mocnih sredisnjih banaka poput FED-a ili ECB-a na nacionalnu monetarnu politiku.Na fotografiji: Boris Vujcic.Foto: Goran Sebelic / CROPIX
 Goran Šebelić / CROPIX

VUJČIĆ - Odluka Sabora o zamrzavanju tečaja švicarskog franka očekivana je jer se nešto moralo učiniti, rekao je u petak navečer guverner Hrvatske narodne banke Boris Vujčić gostujući u emisiji HTV-a Javna stvar.

Izrazio je zadovoljstvo susretom s predstavnicima udruge Franak, kojima je odgovorio na upit oko tzv. devizne pozicije banaka u švicarskim francima. "Dali smo im podatke koji pokazuju obvezu banaka u švicarskim francima, gdje su se financirale i njihova potraživanja u francima, koja su prvenstveno krediti dani u švicarskim francima. Ti podaci pokazuju da su banke imale zatvorenu poziciju u toj valuti, da su jednako dugovale u švicarskim francima koliko su i imale potraživanja, također dakle u švicarskim francima", kazao je guverner Vujčić. Dodao je kako je zadnjeg dana 2014. godine to bilo 24 milijarde kuna.

"Regulativa HNB-a zahtijevala je da banke imaju zatvorenu deviznu poziciju u valutama, drugim riječima i u švicarskim francima, da onoliko koliko duguju toliko i potražuju, i obrnuto. Ta se regulativa od 2003. do danas poštovala".

Na pitanje tko snosi rizik tečajne razlike, Vujčić je rekao da je rizik na onome tko uzima kredit. U ovom slučaju, kada dođe do aprecijacije švicarskog franka gubi onaj tko je uzeo kredit, a nije osiguran od tog rizika. Banka se osigurala od tog rizika time što je svoje potraživanje indeksirala na švicarski franak, a isto tako duguje u švicarskom franku. "Banke su zadužile franke, dale kune, ali su indeksirale dug u francima", rekao je.

Na pitanje je li dovoljno učinio kako bi se upozorilo na opasnost od uzimanja kredita u francima, Vujčić je rekao da je on zadnji čovjek kojeg to treba pitati. ''Ja sam 2005. godine jedini jasno i glasno upozoravao da zaduživanje u francima nosi rizik kojeg uzimatelji nisu bili svjesni'', rekao je Vujčić i dodao da ga u tome nitko nije podržao.

Za današnje izglasavanje Sabora da se tečaj franka sljedećih godinu dana zamrzne na 6,39 kuna, rekao je da je to bila jedna od opcija za rješavanje problema.

"Karakteristika te opcije je da je ona privremena, a da kompletne troškove razlike tečaja od onoga po kojem je tečaj fiksiran prebacuje na teret banaka. Ovisno od toga gdje će se kretati tečaj u idućih godinu dana, takvi će bit financijski rezultati na prihode banaka. Svi koji imaju dug u švicarskim francima imaju godinu dana slobodnog razdoblja kada se ne moraju bojati da će im anuitetna rata i dalje rasti. Isto tako, smanjuje se i povećanje loših kredita do kojih bi sigurno došlo u toj valuti", izjavio je guverner Boris Vujčić dodavši kako je u stalnom kontaktu s Vladom zbog rješavanja tog gorućeg pitanja.

Objasnio je i druge mogućnosti rješavanja problema, o kojima je HNB izvijestio javnost priopćenjem objavljenim u srijedu. Rekao je kako je druga moguća mjera smanjenje kamata na 0,7 posto, anuitetna rata bi ostala ista. Prema njegovim proračunima to bi značilo gubitak banaka na kamatnim prihodima od oko pola milijarde kuna godišnje, dok će im današnje zamrzavanje tečaja donijeti oko 400 milijuna kuna gubitka godišnje.

Trebao bi pomoći ljudima koji su zaduženi i koji su kreditno nesposobni zbog aprecijacije franka i pada cijena nekretnina na tržištu. Trebalo bi ponovno ocijenitu kreditnu sposobnost zajmoprimaca. 'Slažem se da je to dužničko ropstvo: ako ne mogu plaćati, ovrši im se stan i opet ostaju dužni. Takvi bi vratili ključeve stana banci. Prestala bi dužnička obveza i oni mogu biti najmoprimci u tom stanu - npr. pet godina. Nakon toga imali bi mogućnost prvokupa ako su kreditno sposobni, uz neke porezne blagodati, ili opet biti najmoprimci', kazao je Vujčić o ovoj mjeri.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
24. studeni 2024 21:25