Danas se u Banskim dvorima održava prva sjednica 15. saziva Vlade.
Uvodni govor održao je premijer Andrej Plenković.
Čestitao je članovima i članicama Vlade na povjerenju koje su dobili od zastupnika u Saboru.
Glavna točka je nacrt prijedloga Zakona o obnovi zgrada oštećenih u potresu, kazao je Plenković.
- Kao što smo i obećali na prvoj sjednici nove Vlade taj zakon je na dnevnom redu - kazao je.
- Od 109.358 testiranih osoba, 4715 je pozitivno. Broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj je 1032. U protekla 24 sata zabilježen je 81 novi slučaj. Vidio sam da je Capak kazao 84, ali je zabunom iznio tu brojku.
Od početka epidemije preminulo je 128 osoba, od čega osam osoba u proteklih tjedan dana - kazao je Vili Beroš komentirajući situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj.
Davor Božinović osvrnuo se na aktivnosti Stožera civilne zaštite.
- Stožer je donio odluku o uvođenju nužne epidemiološke mjere za Vukovarsko-srijemsku županiju vezane uz svadbene svečanosti koje se mogu održavati samo u krugu obitelji. To je učinjeno na zahtjev županijskog Stožera civilne zaštite. Intenzivirao se i nadzor nad provođenjem mjera - kazao je Božinović.
Proteklog tjedna provedeno je 7365 nadzora, a utvrđeno 284 nepravilnosti, kazao je Božinović i ustvrdio da se većinom građani pridržavaju mjera.
Kazao je da je u Hrvatskoj 619.431 turista, najviše u Istarskoj županiji. Kazao je i da raste broj prijava za ulazak u RH preko sustava Enter Croatia.
- U zadnjih 18 sati se prijavilo 64.573 osobe za ulazak u RH, a najčešće se radi o turističkim razlozima. Kolega Brnjac, Grlić Radman i ja smo bili u intenzivnom kontaktu i možemo izraziti zadovoljstvo objavama vlade Njemačke, Austrije i Slovenije da je RH i dalje sigurna turistička destinacija za turiste iz tih zemalja.
Intenzivni su kontakti i s Vladom Nizozemske gdje će naša diplomacija poduzeti dodatne kontakte kojima će izložiti svu argumentaciju koja je uostalom poznata i svim nizozemskim turistima u RH, a to je da borave u sigurnoj turističkoj destinaciji - kazao je Božinović.
O Zakonu o obnovi od potresa, Plenković je kazao da je riječ o zakonu koji treba osigurati temeljene principe obnove po pravilima struke i da se očuva povijesna vrijednost Grada Zagreba.
- Obol su dali građevinari, arhitekti, povjesničari umjetnosti, konzervatori, poslovna udruženja, komore, brojni građani i predstavnici Grada Zagreba. Zakon se odnosi na širok krug ljudi i dugoročan je, nadamo se možda i srednjoročan, te smo zbog toga u raspravi protekla tri mjeseca željeli da on prođe javno savjetovanje. Ono je trajalo 30 dana, iznjedrilo je 400injak komentara. Dio sugestija je unesen u Nacrt prijedloga Zakona kojeg upućujemo u Sabor.
Želja je da u Zakonu postignemo širi konsenzus s drugim strankama i dionicima. Želimo da zakonski okvir bude jasan, transparentan i provediv. Pitanje koje smatram posebno važnim je ono koje se tiče konstrukcijske obnove zgrada i modela financiranja.
Prijedlog zakona predviđa da bi financiranje konstrukcijske obnove zgrada išlo da 60 posto financira Vlada, 20 vlasnici i 20 jedinice lokalne samouprave. Formirat ćemo i fond za obnovu koji će osim same provedbe obnove biti zadužen i za prikupljanje sredstava i predstavljat će svojevrsni one stop shop za sve informacije koje su bitne sugrađanima pogođenim potresom.
Kao Vlada ćemo nastojati tražiti izvore financiranja obnove, na tome smo se angažirali. Do sada smo rebalansom proračuna i sredstvima iz Fonda za zaštitu okoliša osigurali 100 milijuna kuna na popravcima krovova, zabatnih dizala, 41 milijun kuna za kondenzacijske bojlere, da je trošak koji su trenutno u Studentskom domu u Cvjetnom preuzela Vlada kroz Ministarstvo unutarnjih poslova, odnosno Stožer civilne zaštite.
Sa Svjetskom bankom smo dogovorili zajam od 200 milijuna dolara koji se odnosi na školske i zdravstvene ustanove. Razgovaramo s Razvojnom bankom Vijeća Europe o povoljnom kreditu.
Podnijeli smo prijedlog za Fond europske solidarnosti. Razgovarao sam s Ursulom von der Leyen i imamo kao naznake da bi početkom kolovoza mogla biti donesena odluka o isplati akontacije u iznosu od 89 milijuna eura. Ukupan iznos bi trebao biti do 500 milijuna eura.
Nakon ovakvog dogovora vidjet ćemo na koji način možemo prilagoditi programe i projekte koji bi pridonijeli da se iz EU sredstava nađu sredstva za financiranje obnove Grada Zagreba,
Prema studiji koja je verificirana od Svjetske banke procijenjene štete su 11 i pol milijardi eura, razmjeri potresa su veliki. 10 sekundi potresa imat će 10 godina posla pred svima nama da obnovimo Zagreb po kriterijima koji su suvremeni u pogledu protupotresne zaštite.
Zakon će ići u dva čitanja. Prvi idući tjedan u Saboru, a drugi nakon stanke u kolovozu kad se Sabor sastane - kazao je Plenković.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....