PUSTILI GA IZ ZATVORA

GLAVAŠ U OSIJEKU 'Kad sam čuo da me puštaju, pojeo sam juhu i popio jogurt. Naše sudstvo je trulo'

Ustavni sud prošlog je tjedna djelomično ukinuo odluku Vrhovnog suda kojom je Glavaš vraćen u istražni zatvor i zatražio da nova odluka bude donesena do 5. travnja.
 Vlado Kos/CROPIX

>>> NOVO 19:34 Pljeskom više od 200 građana, prijatelja i stranačkih dužnosnika HDSSB-a Branimir Glavaš dočekan je ispred zgrade u kojoj živi na Preradovićevom šetalištu u Osijeku u 19,18 sati. U prvoj izjavi po povratku u Osijek iz zatvora u Zagrebu rekao je kako se obistinilo što je rekao kada je 5. ožujka odveden u Remetinec: „Rekao sam da ću se brzo vratiti.“ Potom je žestoko udario po hrvatskom pravosuđu kazavši kako je to što se s njim događa „još jedna potvrda da je hrvatsko pravosuđe trulo kao trula bundeva i da se treba nešto mijenjati.“

- Prvo i osnovno treba provesti lustraciju u hrvatskom pravosuđu. Ono je popunjeno ljudima koji ne poštuju Ustav, hrvatske zakone niti međunarodne konvencije i takvima nema mjesta u našem pravosuđu. Nadam se da će nova vladajuća garnitura nakon paralamentarnih izbora provesti promjene i riješiti problem u pravosuđu. Imao sam suđenje koje je bilo krajnje nekorektno, npošteno i nezakonito. Usuđujem se reći da bih imao poštenije suđenje u Beogradu ili Republici Srpskoj, nego što sam imao u Zagrebu. Spreman sam se i dalje boriti, iako su me do sada u jednom predmetu šest puta uhićivali i ne bi me iznenadilo da sljedeći tjedan, nakon što DORH podnese žalbu na ovu današnju odluku, Vrhovni sud ponovno odluči da me se uhićuje. Neka uhićuju, a ja ću se iz petnih žila boriti da se hrvatsko pracvosuđe stabilizira i očisti, da u njemu rade stručni i sposobni ljudi koji vole svoju domovinu, što sada nije slučaj - rekao je Glavaš, koji je najavio kako će po oporavku nastaviti s političkim radom „u čemu me neće spriječiti ni zatvori, ni presude.“ Njegovi simpatizeri u jednom su trenutku povikali: „Pustite čovjeka, gladan je!“, na što je Glavaš uzvratio: „Nisam gladan. Pojeo sam juhu i jogurt kada sam na teletekstu pročitao odluku Izvanraspravnog vijeća.“ Dodao je potom i kako je zadovoljan sa svojim zdravstvenim stanjem „iako je 26 dana štrajka glađu ostavilo posljedice.“

- Da nisam ovako zdrav ne bih izdržao sve napore - rekao je Glavaš, dodavši i kako je smršavio 15-17 kg.

Zadovoljan njegovim izlaskom na slobodu bio je i predsjednik HDSSB-a Dragan Vulin, koji je kazao kako sada slijedi Glavašev oporavak i nastavak pravne bitke „u kojoj će dokazati svoju nevinost i da je heroj Domovinskog rata, a ne ratni zločinac,“ te potvrdio kako od njega očekuje pomoć u političkom radu stranke „jer je on čovjek s velikim političkim i životnim iskustvom.“ Glavašev sin Filip izrazio je nadu da više neće morati ići po njega u zatvor, iako ga, kazao je, „od ove države ne iznenadilo da ga i sedmi put zatvore, ali se nadamo da do toga neće doći.“ (Nikola Patković)

--------------------------

16:27 Branimir Glavaš pušten je na slobodu nakon sto je izvanraspravno vijeće Županijskog suda uvažilo prijedlog obrane i ukinulo mu istražni zatvor.

Vidno mršaviji, na slobodu je izašao iz zatvorske bolnice u društvu sina Filipa te nekolicine stranačkih kolega.

U istražnom je zatvoru proveo 26 dana, a na slobodu je izašao iz zatvorske bolnice u Svetošimunskoj ulici, nakon što je odluku o ukidanju istražnog zatvora donijelo izvanraspravno vijeće zagrebačkog Županijskog suda.

Glavaš nije, kako se očekivalo, iz Svetošimunske odvezen u Remetinec, već je nakon puštanja iz zatvorske bolnice, iza 16 sati, ušao u automobil svojih stranačkih kolega iz HDSSB-a i krenuo prema Osijeku.

Predsjednik saborskog Kluba zastupnika HDSSB-a Josip Salapić Hini je poslijepodne izjavio da Glavaš putuje u Slavoniju u "privatnom automobilu". "Dobro je raspoložen, iako fizički slab, a u Osijeku će otići kod doktora", kazao je Salapić.

Na Glavaševu Facebook profilu objavljeno je da je napuštajući zatvor u Svetošimunskoj novinarima rekao kako ga ne bi iznenadilo da ga idući tjedan i sedmi put pritvore.

FOTOGALERIJA: Branimir Glavaš pušten na slobodu

--------------------------------------------------------------

ZAGREB - Branimir Glavaš u utorak će biti pušten iz istražnog zatvora u Remetincu, potvrdila je njegova odvjetnica Višnja Drenški Lasan.

Istražni zatvor Glavašu ukinulo je Izvanraspravno vijeće zagrebačkog Županijskog suda, raspravljajući o posljednjem zahtjevu njegove obrane da ga se pusti na slobodu.

Odvjetnica je kazala da se Glavaš i dalje nalazi u zatvorskoj bolnici u Svetošimunskoj ulici te da bi tijekom dana navjerojatnije trebao biti najprije odveden do zatvora u Remetnicu kako bi se razdužio.

Na odluku o Glavaševom puštanju na slobodu tužiteljstvo ima pravo žalbe o kojoj bi trebao odlučivati Vrhovni sud.

Ukidajući istražni zatvor Branimiru Glavašu, u kojem je proveo 26 dana, izvanraspravno vijeće zagrebačkog Županijskog suda vodilo se ranijim stavovima Ustavnog suda, ali i činjenicom da bi, u slučaju da je ostao na izdržavanju kazne u Mostaru, još 18. ožujka bio pušten na uvjetni otpust.

"Vijeće se rukovodilo činjenicom da bi 18. ožujka Glavaš stekao uvjete za puštanje na uvjetni otpust, što je jedan novi argument koji je trebalo cijeniti i shodno tome donijeti odgovarajuću odluku. Također se rukovodilo i odlukom Ustavnog suda, smatrajući da one obvezuju u cijelosti, ne samo izreka nego i cjelokupno obrazloženje pa je provelo i cjeloviti test razmjernosti i diskriminacije", pojasnio je glasnogovornik zagrebačkog Županijskog suda Krešimir Devčić.

Dodao je da je obrana, tražeći Glavaševo puštanje na slobodu, spomenula i ugroženost njegova života kao najveće vrijednosti, s obzirom da od pritvaranja štrajka glađu. "To je bio jedan od argumenata obrane, premda što se tiče odluke izvanraspravnog vijeća to nije bilo od odlučujućeg utjecaja", kazao je Devčić.

Glavaševa odvjetnica Višnja Drenški Lasan kazala je da su razlozi na koje se obrana pozivala u prijedlogu za ukidanje istražnog zatvora vezani su za argumentaciju Ustavnog suda kojom je bila ukinuta odluka Vrhovnog suda o određivanju istražnog zatvora.

"Županijski sud je prihvatio argumentaciju iz našeg prijedloga da je veza između presude koja je bila donesena i naknadno određenog istražnog zatvora toliko slaba da je tek jedva vidljiva", kazala je odvjetnica.

Podsjetila je i da je u međuvremenu nastupio novi argument - da bi Glavaš, da se i dalje nalazio na izdržavanju kazne u Bosni i Hercegovini, na uvjetni otpust bio pušten 18. ožujka ove godine.

"Činjenica je da je Glavaš posegnuo za ustavnom tužbom u odnosu na presudu koju je Vrhovni sud u meritumu donio, da je po toj tužbi utvrđeno da je došlo do povrede temeljnih prava i da je zbog te tužbe došlo do ukidanja presude po kojoj se on nalazio na izdržavanju kazne. U ovoj situaciji dešava se jedan apsurd da bi zapravo Glavaš trebao snositi štetne posljedice pravnog lijeka kojeg je podnio u vlastitu korist i s kojim je uspio jer je Ustavni sud utvrdio da je došlo do povrede temeljnih prava", ustvrdila je odvjetnica.

Dodala je i da je načelo razmjernosti, onako kako ga je primijenio Vrhovni sud, "uprosječivanje koje nije moguće prilikom provođenja testa je li neka odluka diskriminatorna ili ne".

Drenški Lasan smatra da je pritom trebalo voditi računa o postotku kazne koji su izdržali Glavaševi suoptuženici sa suđenja za ratni zločin nad srpskim civilima u Osijeku tijekom Domovinskog rata, a "ne raditi uprosječivanje tog postotka".

Glavaš je u istražnom zatvoru od 5. ožujka kada je počeo štrajk glađu, a zbog narušenog zdravlja u nedjelju je po drugi puta prevezen u zatvorsku bolnicu.

Istražni zatvor određen mu je jer je Vrhovni sud početkom ožujka zaključio da je, po Zakonu o kaznenom postupku, takva mjera obvezna za sve okrivljenike kojima je izrečena kazna veća od pet godina. Nakon što je Ustavni sud u siječnju ukinuo pravomoćnu presudu Vrhovnog suda u slučajevima 'garaža' i selotejp' od osam godina zatvora, temeljem koje je Glavaš u Mostaru služio zatvorsku kaznu, na snazi je ostala presuda zagrebačkog Županijskog suda kojom je zbog ratnog zločina u Osijeku nepravomoćno osuđen na 10 godina zatvora.

Ustavni je sud, u međuvremenu, djelomično ukinuo i odluku o istražnom zatvoru, navodeći da Vrhovni sud mora navesti krajnji rok do kojega Glavaš može biti lišen slobode.

Vrhovni je sud potom, u ponedjeljak, odredio da istražni zatvor može trajati najduže do 5. svibnja iduće godine, no Glavaševa je obrana istog dana ponovno zatražila njegovo puštanje na slobodu.

"Što se tiče odluke Vrhovnog suda treba napomenuti da je njihova odluka koja je vezana uz određivanje istražnog zatvora od 2. ožujka ove godine, dok je ova posljednja odluka bila vezana samo za određivanje roka do kojeg taj istražni zatvor može trajati. Tako da u ovom dijelu ne postoji nikakva kolizija između odluke izvanraspravnog vijeća Županijskog suda i odluke Vrhovnog suda", pojasnio je Devčić.

Tužitelj Silvio Sušac najavio da će se državno odvjetništvo ponovno žaliti na ukidanje istražnog zatvora tako da će se Glavašev slučaj još jednom naći pred Vrhovnim sudom, koji u konačnici mora donijeti i novu pravomoćnu odluku u slučajevima 'garaža' i selotejp'.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
24. studeni 2024 01:57