NACIONALNI PROGRAM EDUKACIJE

General bojnik Šeks, viceadmiral Domazet Lošo, general bojnik Tuđman i još 17 visokih časnika učit će nastavnike što sve djeca moraju znati

Davor Domazet, Vladimir Šeks, Miroslav Tuđman, Pavao Miljavac
 HANZA MEDIA

Hrvatski generalski zbor nositelj je projekta Nacionalni program edukacije o Domovinskom ratu, čiji je cilj upoznati nastavnike povijesti iz cijele Hrvatske s događajima iz ratnih devedesetih.

Pavao Miljavac, Josip Lucić, Davor Domazet Lošo, Miroslav Tuđman i Vladimir Šeks na popisu su 20 predavača spremnih pohoditi županije s ciljem upoznavanja nastavnika o detaljima iz Domovinskog rata, stvaranjem Oružanih snaga RH, vojnim aktivnostima i operacijama poput Bljeska i Oluje.

Nastavnicima će nadopunjavati znanja kroz seriju od deset predavanja, a svaki sudionik dobit će pisani zbornik s tekstom svih predavanja i prezentacijska predavanja u PowerPointu.

“To će im omogućiti da na kvalitetniji način promišljaju i realiziraju nastavne teme iz predmeta povijesti koje se odnose na Domovinski rat te da u realizaciju nastave na primjeren način uključe i branitelje iz postrojbi domicilnih na odnosnom području”, piše u opisu projekta.

Kompetentni predavači

Za nastavnike u Zagrebu predavanja će se - a neka već i jesu s obzirom na to da je projekt već krenuo - održavati u prostorijama Generalskog zbora, a u drugim će se županijama birati najprikladnije lokacije, u dogovoru s Agencijom za odgoj i obrazovanje, poput Doma Hrvatske vojske u Karlovcu.

“Predavači su kompetentni za pojedine teme, kako po svojem znanju tako i po dužnostima koje su tijekom Domovinskog rata i nakon njega obnašali te aktivnostima u kojima su tijekom Domovinskog rata izravno sudjelovali i imali značajan doprinos u njihovoj realizaciji”, stoji između ostaloga u projektu Nacionalnog programa edukacije, koji je Jutarnjem listu ustupila Agencija za odgoj i obrazovanje.

Doduše, kako originalni program s prefiksom nacionalni nije vidljiv na službenim stranicama Ministarstva znanosti, Agencije ni Ministarstva branitelja, poslan nam je opis projekta pripremeljen za potrebe javnoga natječaja Promicanje vrijednosti Domovinskog rata koji je lani raspisalo Ministarstvo branitelja. Prema rezultatima natječaja, objavljenim na stranicama Ministarstva branitelja, projekt Nacionalni program edukacije o Domovinskom ratu dobio je sto tisuća kuna, što je jedan od najviših iznosa (od 179 projekata, samo njih 12 dobilo je sto tisuća kuna i više).

Prema potvrdi Pavla Miljavca, predsjednika Generalskog zbora, projekt je uspješno prošao na natječaju.

- Predavači su generali, odnosno ljudi na čelu određenih operacija koji mogu vjerodostojno govoriti o onomu što se događalo. Riječ je o edukacijskom programu sa sistematiziranim predavanjima, a mi to radimo volonterski - objašnjava Miljavac.

Na upit što je generale potaknulo na organizaciju predavanja za nastavnike, odgovara da im je bitno da nastavnici dođu do istine s obzirom na to da je u školskim udžbenicima povijesti premalo sadržaja o Domovinskom ratu. Cilj programa je zahvatiti nastavnike na prostoru cijele države, a u direktan susret s učenicima zasad se ne namjeravaju upuštati. Agencija za odgoj i obrazovanje, potvrđuje njezina ravnateljica Jadranka Žarković-Pečenković, surađuje na projektu Generalskog zbora.

- Svrha i ciljevi projekta vrlo su pozitivni. Budući da pojedini učitelji i nastavnici povijesti tijekom svog školovanja i studija nisu imali priliku u cijelosti se upoznati sa složenom tematikom i značajem Domovinskog rata, posebice operacijama i akcijama, program shvaćam kao mogućnost proširenja znanja i kompetencija nastavnika - kaže ravnateljica Agencije, koja je dio opsežnog programa uvrstila u stručne skupove koje organizira AZOO. To znači da će nastavnici sudionici stručnoga skupa dobiti potvrde o stručnom usavršavanju.

Potpora Vlade

Projekt Nacionalni program edukacije o Domovinskom ratu prije desetak dana bio je tema sastanaka ministra znanosti Pave Barišića s predstavnicima Hrvatskog generalskog zbora. Na sastanku s generalima ministar Barišić je izrazio spremnost Ministarstva za potporu projekta te pohvalio doprinos koji Generalski zbor daje sektoru znanosti i obrazovanja.

Inače, među mnogobrojnim ciljevima projekta su i “razumijevanje uloge i doprinosa hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i značaj domoljublja za doprinos razvoju, prosperitetu i opstanku domovine”.

Sažeto, članovi Hrvatskog generalskog zbora bit će na usluzi zainteresiranim nastavnicima povijesti u ulozi predavača, a tako će se, stoji u opisu projekta, “osigurati pretpostavke za kvalitetnije i potpunije prenošenje znanja široj zainteresiranoj populaciji - osobito učenicima osnovnih i srednjih škola”.

Dvadeset predavača:

1. Pavao Miljavac, general zbora

2. Josip Lucić, general zbora

3. Davor Domazet Lošo, viceadmiral

4. Josip Čuletić, general pukovnik

5. Miroslav Tuđman, general bojnik

6. Marinko Krešić, general bojnik

7. Blago Dujmović, brigadni general

8. Krešimir Ćosić, general pukovnik

9. Vladimir Šeks, general bojnik

10. Darko Rukavina, brigadni general

11. Krešimir Kašpar, general bojnik

12. Ante Vučić, brigadir

13. Zvonko Sesar, brigadir

14. Siniša Mihović, satnik

15. Zvonko Orehovec, brigadir

16. Marinko Ogorec, brigadir

17. Josip Petrović, brigadni general

18. Ivan Kapular, general bojnik

19. Kornelije Brkić, stožerni brigadir

20. Željko Sačić, general bojnik

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
24. studeni 2024 20:50