UPOZORENJE IZ BRUXELLESA

EU: U ratu protiv korupcije ne smije biti nedodirljivih

Hrvatska je sastavila i članicama EU poslala dokument u kojemu ih izvještava što je sve učinjeno u istragama o dokumentima koje traži Haag
Chief Prosecutor of the International Criminal Tribunal for former Yugoslavia (ICTY) Serge Brammertz waitsfor the meeting with Croatian Prime Minister Jadranka Kosor (not pictured) in Zagreb, on September 28, 2009 Brammertz arrived for an official one-day visit to Croatia. AFP PHOTO/ HRVOJE POLAN
 AFP

EU zadovoljan, ali upozorava Hrvatsku: Niti jedan dužnosnik ne smije biti iznad zakona

1Non paper Hrvatska je sastavila i članicama EU poslala dokument u kojemu ih izvještava što je sve učinjeno u istragama o dokumentima koje traži Haag

Države EU žele otvaranje pregovora za poglavlje o pravosuđu kao priznanje Hrvatskoj za uspješnu borbu protiv korupcije

BRUXELLES - Nastavak blokade otvaranja poglavlja o pravosuđu u pristupnim pregovorima s Hrvatskom većina država članica EU smatra štetnim. Iako razumiju države koje to poglavlje blokiraju zbog topničkih dnevnika, najviše članica ipak smatra da bi se to poglavlje trebalo otvoriti kao svojevrsno priznanje hrvatskim vlastima za ono što EU percipira kao odlučnu borbu protiv korupcije na visokoj razini.

- Bila bi šteta da otvaranje najvažnijeg poglavlja ostane blokirano sada kad Hrvatska napokon odlučno rješava najveće slučajeve sumnje na korupciju na visokoj razini i provodi reforme u pravosudnom sustavu - izjavio je za Jutarnji list jedan od diplomata EU.

Napominje da se mnoge države EU trude u pokušajima da utječu na glavnog tužitelja Haaškog suda Sergea Brammertza kako bi ublažio svoj izvještaj, te na Nizozemsku kako bi dopustila otvaranje tog pogavlja.

I SAD pomaže Hrvatskoj

Izvori Jutarnjeg navode da i SAD u tome žele pomoći Hrvatskoj te da su posljednji put upravo Amerikanci bili ključ Brammertzova pozitivnog izvještaja o Srbiji. Nizozemskoj, predvodnici skupine država koje blokiraju otvaranje poglavlja o pravosuđu, bit će ključno stajalište glavnog haaškog tužitelja.

Brammertz je još 12. studenog članicama Vijeća sigurnosti poslao pisani izvještaj koji će usmeno predstaviti ovaj tjedan, a u kojem piše da su napori radnih skupina za traženje dokumenata o artiljerijskim operacijama dali ograničene rezultate. Ipak, diplomati s kojima smo posljednjih dana razgovarali ne gube nadu jer vjeruju da je Hrvatska u proteklih dvadesetak dana mogla ostvariti određeni napredak. Zbog toga bi, kažu naši izvori, Brammertz za svog izlaganja u Vijeću sigurnosti UN-a mogao biti blaži prema Hrvatskoj, što bi omogućilo deblokiranje poglavlja o pravosuđu.

Ponovi li Brammertz 3. prosinca u New Yorku isto što je napisao u izvještaju prije dva tjedna, to neće biti dovoljno da se Hrvatskoj odblokira pravosudno poglavlje.

Glavni izvor korupcije

Iz diplomatskih izvora pri EU Jutarnji je doznao i da se hrvatski ministar pravosuđa Ivan Šimonović sastao s predstavnicima brojnih država članica, da će se obratiti i veleposlanicima EU. Prema informacijama naših izvora, Hrvatska je sastavila non paper kojim države članice EU detaljno izvještava o svemu napravljenom u istragama o svim dokumentima koje zahtijeva ured glavnog haaškog tužitelja.

Sredinom prosinca u Haagu će se održati i rasprava sudskog vijeća Haaškog suda, koje će, na zahtjev Hrvatske, iznijeti svoje mišljenje o problemu traženih topničkih dnevnika. Dvadeset treće poglavlje smatra se najvažnijim za uspješan dovršetak pristupnih pregovora. Europski izvori navode da su zadovoljni sadašnjim naporima hrvatskih vlasti u rješavanju slučajeva korupcije te ponavljaju da u tom procesu nitko ne smije biti iznad zakona.

- Drago nam je što je Hrvatska prepoznala i prihvatila poruku da je javna nabava glavni izvor korupcije. Uspješno rješavanje tih slučajeva važno je kako bi Hrvatska, kada postane članica EU, dobila novac koji će joj biti na raspolaganju, istaknuo je jedan od naših briselskih izvora.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
10. studeni 2024 14:48