KONTROVERZAN ISTUP

Dubrovčani masovno traže ‘nazi klub‘ u koji je navodno ušla američka glumica Gabrielle Union: ‘Nema takve birtije...‘

Korisnici društvenih mreža ‘procjenjuju‘ da je možda ušla u kafić u koji zalaze ljubitelji nogometa ili u prostor udruge ratnih vojnih invalida
Putnici gay orijentacije iz cijelog svijeta nakon iskrcavanja s kruzera 'Celebrity Constellation' 2017. prošetali su Stradunom
 Cropix

Koji je to klub u Gradu prepun rasističkih i nacističkih simbola? Naime, nakon što je objavljen izvadak iz Memoara američke glumice Gabrielle Union u kojima je opisala neugodno iskustvo tijekom boravka u Dubrovniku 2019. godine, po Gradu je krenula potraga za "nazi klubom", piše Slobodna Dalmacija.

Užarile su se društvene mreže, o tome se pričalo na kavama, zvali su se prijatelji, poznanici, pripadnici lokalne LGBTQ populacije, ali bez uspjeha. U Dubrovniku takav klub, kafić, kavana pa čak ni birtija jednostavno ne postoje, niti su ikada postojali pa Dubrovčanima nije jasno gdje je to Gabrielle Union sa svojim društvom nakon turističke ture po setovima snimanja kultne serije "Igre prijestolja" zalutala.

Gabrielle je naime napisala kako su u Dubrovniku, gdje je zajedno s kolegicom Jessicom Albom promovirala novu kriminalističku seriju "L.A.'s Finest", htjeli popiti piće u klubu za koji su ona i njezini prijatelji mislili da je orijentiran na gay populaciju. No, kada su se osvrnuli oko sebe, piše Union, shvatili su da je klub prepun rasističkih simbola, a neonacisti koje su tamo zatekli su im zaprijetili.

image
Gabrielle Union
Angela Weiss/AFP

"Nikada ranije nisam iskusila toliku količinu mržnje i prijetnju fizičkim nasiljem. Jako smo bili potreseni. Od straha i adrenalina svi smo zanijemili", prisjetila se Union, ustvrdivši da ih je skupina neonacista slijedila niz ulicu dok su odlazili.

Iako nitko u Dubrovniku ne zna za lokal u kojem bi bilo tko doživio neugodnosti zbog boje kože ili seksualne orijentacije, šteta za grad je nanesena. Stoga ne čudi da je na medijske naslove reagirao dubrovački gradonačelnik Mato Franković, uputivši otvoreno pismo američkoj glumici.

image
Mato Franković
Bozo Radić/Cropix

- Nemalo sam ostao iznenađen Vašom izjavom kako ste za vrijeme boravka u Dubrovniku doživjeli neugodno iskustvo gdje ste, citiram "iskusili veliku količinu mržnje i prijetnje nasiljem", kako navodite, u klubu koji je prepun rasističkih simbola te neonacistima koji su bili prisutni. U ime Grada Dubrovnika, Dubrovčana i svoje osobno izražavam najoštriju osudu takvog istupa i zgražanje nad bilo kakvim porukama mržnje i nasilja. Dubrovnik je oduvijek otvoren grad u kojem nikad nisu postojali rasistički segregacijski klubovi. Dubrovnik je grad koji zapravo ima jedan jedini noćni klub koji je jedan od najboljih klubova u Europi. Dubrovnik je grad visoko tolerantnih ljudi, kulture i povijesti koja je na dubrovačkoj hridi razvijana više od tisućljeća. Zbog toga nas čudi takav primitivan i individualan čin. Štoviše, ponosni smo što našu bogatu povijest krasi činjenica da je Dubrovačka Republika davne 1416. zabranila trgovinu robljem, davno prije nego što su to učinile Sjedinjene Američke Države, i to usprkos činjenici što su glavne gospodarske grane tadašnje republike bile upravo pomorstvo i trgovina. Kao i u mnogočemu, Dubrovčani su tada već bili ispred svog vremena i u poštivanju ljudskog života i ljudskih prava. Pojam "slobode" (libertas, libertà) jedan je od ključnih motiva u političkoj tradiciji starog Dubrovnika koji se održao do danas - istaknuo je Franković.

Reagirala je i predsjednica Ceha ugostitelja i turističkih djelatnika Obrtničke komore Dubrovačko-neretvanske županije Nikolina Farčić.

image
Nikolina Farčić, pred. Ceha ugostitelja i turističkih djelatnika Obrtničke komore DNŽ
Tonći Plazibat/Cropix

- Složila bih se s time da su pojedinačni slučajevi za svaku osudu, ali da se trebaju tretirati pojedinačno i da se ne treba generalizirati. Mislim da je Dubrovnik oduvijek otvoren prema svima i da su svi dobrodošli. Žao mi je što se takva slika prenosi, odnosno kreira o ovom gradu. Nadam se da će u budućnosti svi imati više razumijevanja i manje "gafova" u tom kontekstu. Ne znam zašto bi se netko u gradu u kojemu svi živimo od turizma uopće ponašao na neki drugi način?! Trebali bi ustvari zanemariti otkud je tko i kako tko izgleda! Naravno da ovo šteti ugledu Dubrovnika, nije dobro da se takvi incidenti događaju, a oni koji su to napravili moraju se ispričati i snositi odgovornost zbog toga. Najmanje je što se može učiniti je isprika - ističe Farčić, koja također ne zna da takav ugostiteljski objekt u Dubrovniku postoji.

No "duh iz boce" je pušten, pa se na društvenim mrežama počelo s nagađanjima gdje je američka glumica u gradu mogla doživjeti takvo neugodno iskustvo. "Procjene" su se kretale od kafića u kojima s okupljaju zaljubljenici nogometa pa do prostora udruge ratnih vojnih invalida.

- Kada se neko uprti u Klub invalida i članove, pa ne znam dokle ovo ide i zašto? S kojim pravom? Mirnije i domaćinske gradske atmosfere, nema nigdje! Vjerojatno će odvjetnik to riješiti - napisao je ispod jedne takve objave Goran Žuvela, voditelj kluba Udruge invalida, koji nam je u telefonskom razgovoru kazao da američka glumica i njezino društvo nikada nisu bili u njihovim prostorijama.

Tvrditi da se u Dubrovniku nisu događali takvi i slični incidenti bilo bi glupo, no i ukoliko su se dogodili radi se o pojedinačnim incidentima iza kojih stoji alkohol. Dubrovnik je naime u svijetu prepoznat kao gay friendly destinacija pa ne čudi da je krajem sedamdesetih godina prošlog stoljeća ugostio kruzer na kojem su svi putnici bili homoseksualci. Radilo se o putničkom brodu "Ambasador" putničke agencije "Atlas" koja je među prvima u svijetu organizirala takva krstarenja po Mediteranu.

image
Cropix

Od 2010. godine do danas u Dubrovnik redovito uplovljavaju kruzeri na kojima su putnici isključivo pripadnici LGBTQ zajednice. Nikada, ama baš nikada, nisu doživjeli neugodno iskustvo, već suprotno - pisali su pozitivne recenzije na društvenim mrežama i forumima, gdje su Dubrovnik označili kao gay friendly grad s Lokrumom kao skrivenom gay oazom.

A oni su i domaćima rado viđeni gosti jer su, kažu dubrovački ugostitelji, trgovci te iznajmljivači, visoko platežna klijentela.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
22. studeni 2024 20:20