ZAKON POSTOJI, ALI...

DRAMATIČNO UPOZORENJE EPIDEMIOLOGA Ispisivat će iz vrtića djecu koja nisu cijepljena protiv ospica

Broj slučajeva u Zagrebu je u padu, ali pojavljuju se novi u Sisku, Rijeci, Glini...

Iako se u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo to još ne usuđuju sa sigurnošću potvrditi, čini im se da epidemija ospica u Zagrebu jenjava.

Posljednjih dana stiglo je manje prijava nego proteklih tjedana kada je Zavod dobivao sedam do deset slučajeva tjedno. Osim u Zagrebu, ospice su se javile i u Gunji, Vinkovcima, Sisku, Glini, Poreču i Rijeci. Od početka epidemije u prosincu Zavodu za javno zdravstvo prijavljeno je 158 sumnji na ospice u Hrvatskoj.

Kazne za roditelje

- Budući da je većina već potvrđena, pošteno bi bilo reći da je oboljelih od ospica, većinom predškolske djece, 150 - potvrdio je Bernard Kaić, voditelj Odjela za prevenciju zaraznih bolesti i cijepljenje Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. Od tog broja, samo je u jednom slučaju oboljelog riječ o cijepljenoj osobi. Zavod je početkom travnja posalo okružnicu svim dječjim vrtićima s upozorenjem da trebaju hitno provjeriti cjepni status djece i pozvati na cijepljenje svu djecu koja su navršila 12 mjeseci, a još nisu primila cjepivo protiv ospica, rubeole i mumpsa. Cijepljenje djece po zakonu je obvezno. Prema odredbama Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti, kazna za roditelja koji ne cijepi dijete protiv bolesti utvrđenih Programom obveznog cijepljenja djece predškolske i školske dobi je 2000 kuna, a protiv pedijatara između 3000 i 8000 kuna, odnosno ustanove do 80.000 kuna. Prema podacima Ministarstva zdravlja, Sanitarna je inspekcija lani protiv roditelja podnijela oko 300 prekršajnih prijava zbog necijepljenja djece (ne samo protiv ospica).

Slučaj kineskog djeteta

Ove je godine Sanitarna podnijela još 47 prekršajnih prijava, kažu u Ministarstvu zdravlja. Na temelju njih trebale bi biti naplaćene kazne. Stručnjaci procjenjuju da je upravo strah od mogućih kazni jedan od mogućih razloga porasta broja prijava necijepljene djece.

Bernard Kaić podsjeća da je procijepljenost uvjet za upis u vrtić, no s obzirom na činjenicu da se unatoč tome javila epidemija, pitanje je mogu li dječji vrtići doijeti odluku o ispisu djece za koju se pokazalo da nisu cijepljena.

- Činjenica je da se gledalo kroz prste. Kako ja shvaćam Pravilnik o zdravstvenoj zaštiti, higijeni i dječjoj prehrani, dječji vrtić koji ustanovi da dijete nije cijepljeno protiv ospica, a roditelj odbija odraditi zakonsku obvezu, ima ga pravo i ispisati iz vrtića - kaže Bernard Kaić. U Pravilniku stoji da je zadatak dječjeg vrtića provjera dokumentacije o cijepljenju djeteta te upućivanje roditelja, skrbnika odnosno posvojitelja djece na obvezu cijepljenja. Upis djeteta uvjetuje se urednim cijepljenjem, s iznimkom djece koja imaju kontraindikacije na pojedina cjepiva. Iako u istom pravilniku stoji da “provjeru statusa o cijepljenju vrši liječnik prije ulaska djeteta u dječji vrtić i povremeno, najmanje jedanput godišnje pri obnovi upisa u dječji vrtić”, činjenica je da do takvih sustavnih provjera u praksi ne dolazi. Gordana Patarčec, ravnateljica Dječjeg vrtića Čakovec, kaže da nemaju problema s podcijepljenošću djece.

- Ako dijete nije procijepljeno, imamo pravo ne primiti ga - objašnjava ravnateljica. Martin Tin Časl, osnivač i ravnatelj privatnog odgojno-obrazovnog centra u zagrebačkim Šestinama, potvrđuje da je prije Uskrsa imao slučaj djeteta oboljelog od ospica.

- Bio je problem objasniti roditelju zakonsku obvezu jer je riječ o strancu, Kinezu. No, sve je dobro prošlo i dijete je ozdravilo. Imamo 40 posto polaznika stranaca iz svih krajeva svijeta gdje se ova obveza drukčije regulira pa roditelji često nisu upoznati s našom situacijom.

Imamo zakone i jasno je tko treba provjeravati njihovu provedbu - kaže Časl.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
15. studeni 2024 00:10