LISTA SVJETSKE BANKE

DOING BUSINESS Hrvatska napredovala, Grčiću drago: 'Sad se mjerimo prema najboljima'

Hrvatska je u lanjskom izvješću bila na 89. mjestu, a sada je na 65. poziciji od 189 zemalja. Od zemalja u regiji ispred nas su Makedonija, Crna Gora, Bugarska, Rumunjska, Slovenija i Mađarska
Zagreb, 070214.Markov trg, Banski dvori.Press konferencija Branka Grcica potpredsjednika Vlade na temu koristenja EU fondova.Foto: Goran Mehkek / CROPIX
 Goran Mehkek / CROPIX

WASHINGTON/ZAGREB - Hrvatska je u izvješću „Doing Business“ Svjetske banke o uvjetima poslovanja ove godine zauzela 65. mjesto između 189 zemalja svijeta, što predstavlja napredak u odnosu na lani, ponajviše zahvaljujući lakšem dobivanju građevinskih dozvola i nižim troškovima osnivanja poduzeća.

U srijedu je Svjetska banka objavila izvješće „Doing Business 2015", koje prati napore država na jačanju pravnih institucija te smanjenju složenosti i troškova regulatornih procesa.

U tom izvješću, u kojem se analiziraju propisi koji se primjenjuju na tvrtke u 10 područja poslovne regulative, Hrvatska je ove godine zauzela 65. mjesto, što znači da je napredovala za dva mjesta u odnosu na izmijenjeni lanjski plasman po novoj metodologiji.

Prije te izmjene i uvođenja nove metodologije Hrvatska je u izvješću "Doing Business 2014" bila na 89. mjestu.

Izvješće obuhvaća razdoblje od 1. lipnja 2013. do 1. lipnja 2014. godine i u Svjetskoj banci ističu da je sastavljeno uz primjenu nove metodologije, zbog čega je prošlogodišnji plasman Hrvatske izmijenjen s 89. na 67. mjesto.

Najveći je napredak, prema istraživanju Svjetske banke, Hrvatska zabilježila u kategoriji građevinskih dozvola, pri čemu se u izvješću posebno izdvaja smanjena potrebna dokumentacija i niža davanja, kao i promptnije završne građevinske inspekcije.

Pozitivno su na ocjenu hrvatskog regulatornog okruženja utjecale i niže javnobilježničke naknade, čime je olakšano osnivanje poduzeća. U Svjetskoj banci kao napredak izdvajaju i primjenu novog elektronskog sustava carinjenja robe.

Među negativnim stranama ističu, pak, veće teškoće u sustavu oporezivanja, navodeći povećanu stopu doprinosa za zdravstveno osiguranje i detaljnije zahtjeve prema kompanijama vezano za podnošenje prijava PDV-a.

Hrvatska osvojila 66,5 od mogućih 100 bodova

Hrvatska je najbolje plasirana po plaćanju poreza, na 36. mjestu (lani na 33. mjestu), dok je u području izvršenja ugovora zauzela 54. (lani 56.), a po rješavanju nelikvidnosti 56. mjesto (lani 56.).

Po dostupnosti električne energije Hrvatska je plasirana na 59. mjestu (lani 55.), po dostupnosti kredita na 61. (lani 55.), a po zaštiti manjinskih ulagača na 62. mjestu (lani 61.).

U području međunarodnog trgovanja Hrvatska je zauzela 86. mjesto (lani 88.), po pokretanju posla 88. (lani 85.), po uknjižbi imovine 92. (lani 91.), a po izdavanju građevinskih dozvola 178. mjesto (lani 185.).

Po tzv. DTF (Distance To Frontier) bodovanju, koje pokazuje koliko je pojedina zemlja u 10 područja koja se prate udaljena od onih koje su plasirane najbolje u tim područjima, pri čemu je 100 bodova maksimalan, a 0 bodova najslabiji rezultat, Hrvatska je osvojila ukupno 66,53 boda.

Najviše, 85,43 boda (lani 84,72 boda), zabilježila je u području pokretanja posla, po plaćanju poreza 82,92 (lani 83,54 boda), a po dostupnosti električne energije 80,05 bodova (lani 80,04).

U području međunarodnog trgovanja Hrvatska je zabilježila 74,25 bodova (lani 73,24), u području izvršenja ugovora 64,81 (lani 64,81), po uknjižbi imovine 66,44 (lani 66,44), po zaštiti manjinskih ulagača 57,50 (lani 57,50), po dostupnosti kredita 55 (lani 55), po rješavanju nelikvidnosti 53,92 (lani 53,82), a po izdavanju građevinskih dozvola 44,97 bodova (lani 25,30).

Tako je Hrvatska u novom "Doing Business" izvješću osvojila ukupno 66,53 od mogućih 100 bodova, dok je, usporedbe radi, prvi na listi Singapur s osvojenih 88,27 bodova.

Od zemalja u regiji ispred Hrvatske plasirane su Makedonija, na 30. mjestu, Crna Gora na 36. mjestu, Bugarska na 38., Rumunjska na 48., Slovenija na 51. i Mađarska na 54. mjestu.

S druge strane, iza Hrvatske, na 68. mjestu plasirana je Albanija, dok je Kosovo na 75., Srbija na 91., a Bosna i Hercegovina na 107. mjestu.

GRČIĆ 'Kroz predstečajne nagodbe unaprijedili smo rješavanje nelikvidnosti'

Pozitivan pomak Hrvatske na ovogodišnjoj listi lakoće poslovanja Svjetske banke „Doing Business 2015“ za potpredsjednika Vlade Branka Grčića rezultat je napora Vlade poduzetih prije svega u području uknjižbe vlasništva, izdavanju građevinskih dozvola, prekograničnom trgovanju i zaštiti ulagača.

- Svakako je to dobra vijest - ocijenio je potpredsjednik Vlade i ministar regionalnog razvitka i EU fondova Branko Grčić u današnjoj emisiji Hrvatskoj radija „A sada Vlada“.

- To su stvari koje su već poznate javnosti – dakle riječ je o napretku prije svega u uknjižbi vlasništva, izdavanju građevinskih dozvola, zatim tzv. prekograničnom trgovanju, i ono što je vrlo važno, zaštiti ulagača, što je dobra poruka investitorima, posebno malim dioničarima. I ono što je specifičnost Hrvatske u odnosu na druge zemlje jest da smo kroz proces predstečajnih nagodbi bitno unaprijedili i rješavanje nelikvidnosti u poduzećima u poteškoćama i na taj način im zapravo dali novu priliku - kazao je Grčić.

Istaknuo je i da je došlo do promjene metodologije, pa se sada pozicija Hrvatske mjeri s najboljima.

- Sada smo u prvoj trećini od ukupnog broja zemalja od 189 po lakoći poslovanja u svijetu, što ne izgleda tako loše, rekao je Grčić pa dodao: - Ti svi parametri su odredili da smo se ipak pomakli prema gore na ljestvici i da je lakoća poslovanja ipak bolje ocijenjena nego što je to bilo prošle godine. Sad se mjerimo prema najboljima.

Osvrnuvši se na činjenicu da su Makedonija i Crna Gora i dalje ispred Hrvatske, Grčić je kazao da su te zemlje znatno pojednostavile procedure. Osim što su u startu imale jako niske poreze, skratile su razne procedure i pojeftinile ih, uvidjevši da im je to jedini izlaz.

- Stoga se tamo događaju promjene i novi projekti, te su zemlje neka vrsta oaza za investitora, što mi u odnosu na naše bilance javnog i privatnog sektora ne možemo provesti preko noći. Primjerice, ne možemo smanjiti stopu poreza na dohodak, jer kako ćemo financirati jedinice lokalne i regionalne samouprave. Vrlo je teško u pokušaju da se ostvari neki balans ići s radikalnim mjerama. No, očigledno je da smo, uz velik napor ove Vlade i moje radne skupine za poslovnu klimu, u protekle dvije godine napravili određeni napredak, u uskoj suradnji s predstavnicima Svjetske banke koji su nam jako pomogli u preslikavanje te metodologije na našu situaciju - zaključio je Grčić. (Hina)

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
20. rujan 2024 21:24