POLITIČKI ANALITIČAR

Davor Gjenero razbjesnio premijera Vučića, pa u kritičnom stanju završio na Rebru

 Davor Pongračić/Cropix

Davor Gjenero, zagrebački politički analitičar, neočekivano se našao na udaru srpskog premijera Aleksandra Vučića.
Razlog je prilično bizaran, ali oslikava političke prilike u susjednoj državi: središnji Dnevnik TV Srbije (RTS) u četvrtak je kao prvu vijest objavio Gjenerovu analizu zastoja pregovora Beograda i Europske unije, a tek kasnije i vijest o Vučićevu privatnom putu u Moskvu, gdje se neslužbeno sastao s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.

Navodeći da je posjet Moskvi bio tek treća vijest u Dnevniku, a da je prije njega RTS pustio Gjenera, Vučić se našalio da mora obavijestiti i Putina kako “ima neki stručnjak” koji će uvijek biti prva vijest. “Moram proveriti zašto je toliko važan. Moram javiti i Putinu, sada ću mu poslati dopis - ako nisi znao, postoji Davor Gjenero, taj je mnogo važniji od tebe”, rekao je Vučić.

“Hrvatski analitičar bio je bjelosvjetska vijest. Rasturio je Putina po važnosti. On je bio prije Putina. Tko si ti, Putine, Rusijo, kad je tu Davor Gjenero, to je važna vijest”, rekao je Vučić i, hineći da se šali, zaključio da je RTS neovisan javni servis te da se ne miješa u njegovu uređivačku politiku.

U subotu smo razgovarali s Davorom Gjenerom, koji vjeruje da je ispao kolateralna žrtva u Vučićevu pritisku na RT Srbije. - U pitanju je njegova sujeta i upozorenje RTS-u da ubuduće pazi kako izvještava. Inače, te večeri me je nazvala tamošnja novinarka i zamolila komentar o Poglavlju 23 u pregovorima s EU i blokadi koju poduzima Hrvatska. S novinarskog stajališta, to je važnija tema od neformalnog sastanka Putina i Vučića, ali ja ni na koji način nisam mogao utjecati na redoslijed vijesti u beogradskom Dnevniku - rekao je Gjenero.

Uzgred, Gjenero je izjavu koja je razljutila premijera Aleksandra Vučića dao RTS-u samo dva-tri sata prije nego što je te noći u kritičnom stanju završio u klinici na Rebru, a potom je pojasnio da je preko RTS-a htio poslati poruku da se u pristupnom procesu u EU uvijek javljaju problemi s nekom od članica te da njih 'odmah treba rješavati dijalogom, a ne pokušati protiv članice lobirati pri Europskoj komisiji, u Predsjedništvu EU ili kod utjecajnih članica'.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
08. studeni 2024 21:53