KRALI DRŽAVI I SELJACIMA

Đakovština je ispražnjena za vrijeme Božića

Žito iz silosa Đakovštine d.d. stalno je nestajalo, kriminal su, po svemu sudeći, organizirali članovi Uprave

OSIJEK - Veći dio nestalih žitarica iz silosa u Đakovštini d.d. otuđen je tijekom božićnih i novogodišnjih blagdana, od 25. prosinca prošle do 6. siječnja ove godine, neslužbeno smo doznali iz Ministarstva poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja. Do tih su zaključaka u Ministarstvu došli na temelju izvješća Državnog inspektorata koji je proveden 18. prosinca 2009., i po kojom je stanje u silosu bilo uredno. Da uskladištene žitarice iz robnih rezervi nedostaju, postalo je jasno nakon što su svoje zalihe iz silosa Đakovštine povukle najveće hrvatske tvrtke.

Stalno potkradanje

Krajem prosinca iz Đakovštine je povučeno više od 50.000 tona žitarica, od kojih je gotovo polovica pripadala konkurentskom “Žitu” iz Osijeka. Nakon što je povučen veći dio zaliha postala je očito da zalihe robnih rezervi, ali i lokalnih poljoprivrednika nedostaju. Kriminalističkom obradom ustanovljeno je da su državne zalihe bile neprekidno potkradane. Članovi uprave tvrtke Đakovština organizirali su preradu žitarica iz robnih rezervi u pogonima poduzeća, te njihovu prodaju na tržištu. Nelegalno su proizvodili najkvalitetnije brašno tipa 500 i prodavali ga po dvostruko jeftinijoj cijeni od cca 1,10 kuna po kilogramu, navodno, kako bi podmirivali nagomilane dugove i servisirali proizvodnju. a krađa preostalih zaliha još očiglednija.

Policija je u četvrtak nakon krim-obrade podnijela kaznenu prijavu protiv Matića i Gašpara te još pet osoba - četvero zaposlenika Đakovštine i jedna inspektorice Ministarstva gospodarstva, kao i protiv same tvrtke, no samo su Matić i Gašpar privedeni istražnom sucu. Tereti ih se da su Ravnateljstvo za robne zalihe, seljake i obiteljska poljoprivredna gospodarstva oštetili za 27,7 milijuna kuna u korist tvrtke Đakovština d.d. Za Matića i Gašpara se sumnja da su od 1. siječnja 2009. godine do 25. siječnja 2010. godine uskladištili različite žitarice i uljarice u vlasništvu Ravnateljstva robnih zaliha i više pravnih i fizičkih osoba da bi u istom razdoblju bez odobrenja vlasnika uskladištenu robu prerađivali u pogonima Đakovštine d.d., a zatim proizvode prodavali na tržištu.

Lažni podaci u knjigama

Tako zarađeni novac koristili su za tekuće poslovanje tvrtke. Matića se također tereti da je oko 5,8 milijuna kuna koji su od 1. siječnja 2008. godine do 31. lipnja 2009. godine realizirani u Stanici za tehnički pregled motornih vozila koje također posluju u okviru Đakovštine, a koja pripadaju Županijskoj upravi za ceste Osječko-baranjske županije i Fondu za zaštitu okoliša iskoristio za tekuće poslovanje Đakovštine. Sve sedmoro prijavljenih tereti se da su na poticaj Gašpara u zapisnike o izvršenom popisu robe unijeli neistinite podatke o stanju državnih robnih zaliha ne utvrdivši stvarno stanje u silosima. Tako falsificirane zapisnike dostavljali su Ravnateljstvu za robne zalihe. Osim robnih rezervi RH, u velikoj su mjeri oštećeni i poljoprivrednici Đakovštine, njih oko 1200, koji su robu predali u silose. Poljoprivrednici iz Đakovštine pokušali su i sami povući svoje zalihe, ponukani masovnim odvozom žitarica velikih tvrtki, no uprava im to nije dozvolila.

Oštećeni i poljoprivrednici

Ukupan dug tvrtke time se penje na oko 700 milijuna kn, od čega blizu 300 milijuna otpada na kredite banaka, dok 50 milijuna kuna tvrtka duguje državi koja je njen 30 postotni vlasnik.

Od otvaranja stečaja 25. siječnja ove godine, osječka tvrtka Žito u vlasništvu marka Pipunića ušla je u zakup Đakovštine d.d. za mjesečni iznos od 50 tisuća kuna uz obvezu zadržavanja 400 radnika za vrijeme trajanja zakupa koji se predviđa na rok od 3 mjeseca. U vijeću vjerovnika, među kojima prvi red čine banke, a drugi red država i poljoprivrednici, postoji ideja o udruživanju radi pronalaženja strateškog partnera kako bi se za što veći iznos prodala potraživanja. Kao mogući kupac opet se spominje osječko “Žito”, ali i “ Agrokor”, dvije tvrtke koje su u prosincu povukle svoje zalihe iz Đakovštine.

Istražuju se dionice i nekretnine Uprave

Policija i tužilaštvo ovih dana provjeravaju i navode o imovini usumnjičenih članova uprave Đakovštine d.d., prema kojima oni raspolažu s više nekretnina, obiteljskih kuća i stanova u Zagrebu i Osijeku, a posjeduju i luksuzni vozni park. Istražuje se i trgovina dionicama Đakovštine u kojoj je sudjelovala i kontroverzna varaždinska FIMA-a, po ESOP programu radničkog dioničarstva. Usluge konzaltinga u privatizaciji pružala je tvrtka Đakovština Novi Esop d.o.o. koja je i jedan od većih dioničara Đakovštine d.d. DORH provjerava i kredite Đakovštine d.d. u Hrvatskoj poštanskoj banci, zbog sumnje da ih je dio nezakonito otpisan.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
14. studeni 2024 06:04