ZAGREB - Neriješen radno-pravni status vjeroučitelja i miješanje kanonskog i svjetovnog prava bila je glavna potka jučerašnje javne rasprave na Ustavnom sudu u povodu tužbe bivšeg vjeroučitelja Petra Travaša.
Škole nisu imale izbor
Travaš je prije pet godina izgubio posao vjeroučitelja na Hotelijersko-turističkoj školi i Gimnaziji u Opatiji nakon što je poslije prvog, crkvenog, sklopio drugi - civilni brak. Riječki nadbiskup Ivan Devčić oduzeo mu je kanonski mandat i Travaš više nije mogao predavati vjeronauk pa škole nisu imale izbora već su mu dale otkaz. Od tada je bez posla.
Biskupovo pravo
- Vjeroučitelji su crkvena svojina. Nitko osim Crkve ne može vrednovati naš rad. Odnos Crkve i države je kao u srednjem vijeku - rekao je Travaš na prvoj javnoj raspravi koja je održana u povodu nečije ustavne tužbe.
U gotovo četverostanoj raspravi predstavnici Katoličke crkve ustrajali su u tome da je ugovor sa Svetom Stolicom iznad hrvatskih zakona te da biskup ima diskrecijsko pravo ocijeniti podobnost vjeroučitelja, u što se, osim stručnosti, ubraja i - ćudoređe. Na Travašaveve navode da su mu povrijeđeni pravo na osobni život, na brak i pravo na rad, zatupnici Crkve odgovarali su da je posao vjeroučitelja dobrovoljni izbor i da time prihvaćaju i sve obaveze.
- Ni časnici HV-a se ne mogu baviti politikom. Znamo na primjeru 12 generala - rekao je Franjo Dobrović, tajnik Komisije za odnose s vjerskim zajednicama. Predstavnici države, pak, potvrdili su da radna prava vjeroučitelja nisu dostatno riješena, a profesor Ivan Padjen predložio je da, u slučajevima poput Travaševa, država omogući takvim osobama da više ne budu vjeroučitelji s biskupovim mandatom nego “nastavnici religijskog naučavanja”.
ČLANAK U CIJELOSTI PROČITAJTE U TISKANOM IZDANJU JUTARNJEG LISTA
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....