DUŽNA 350 MIL. EURA

Carina žestoko demantira najveću hrvatsku dužnicu, otkrili su detalje: ‘Varala je u sklopu međunarodne kriminalne organizacije!‘

Gordana Dobrijević navodno za dug nije znala, a ‘život joj je postao pakao‘. Carinska: ‘Podigli smo kaznenu prijavu‘

Sjedište Porezne uprave u Zagrebu

 Tomislav Kristo/Cropix

Nakon što je Jutarnji objavio priču Gordane Dobrijević, riječke poduzetnice čije se ime našlo na vrhu liste dužnika Porezne uprave, a koja je ispričala da nije znala za dug državi od 350 milijuna eura dok nije otišla na šalter Fine i da su joj institucije "od života napravile pakao", reagirala je Carinska uprava Ministarstva financija, u bitnom demantirajući navode poduzetnice i navodeći da su protiv nje digli kaznenu prijavu zbog sumnje na međunarodnu poreznu prijevaru.

- Kao potpuno netočne, iskonstruirane te krajnje zlonamjerne i bizarne odbacujemo tvrdnje i navode iz teksta objavljenog na portalu (od 2. studenoga 2024.) i tiskanom izdanju Jutarnjeg lista (od 3. studenoga 2024.) u kojem se implicira da je Gordana Dobrijević saznala za dug državi od 350 milijuna eura tako da je otišla na šalter FINA-e - stoji u demantiju Carinske uprave.

Podsjetimo, Gordana Dobrijević, direktorica riječke tvrtke D.M.G.S. Trade Desk, koja se bavi posredovanjem u trgovini metalima, rudama i energentima, nakupila je 350 milijuna eura dugova, prema evidenciji Porezne. Iako njezina tvrtka bilježi male prihode, lani ih nije imala uopće, a 2019. godine jedva 10 tisuća eura, država je ustanovila da za trošarine i posebne poreze njezina tvrtka duguje 38,1 milijun eura, Dobrijević osobno, po istoj osnovi, 66,8 milijuna eura, a njezina majka Mara Dobrijević 38,1 milijun eura.

- Kako može tvrtka koja je jednostavno društvo s ograničenom odgovornošću s kapitalom od deset kuna i jednim zaposlenim ostati nekome dužna 350 milijuna eura? - čudila se poduzetnica za Jutarnji list tvrdeći da joj je "život pakao".

Ipak, Carinska uprava u svojem priopćenju navodi da je poduzetnica "sudjelovala u organizaciji lanca međunarodne porezne prijevare ispostavljanjem i ovjeravanjem fiktivne, odnosno lažne poslovne i dokumentacije o robi".

- Proveli smo postupak poreznog nadzora u području trošarina i ustanovili da je porezni dug nastao zbog porezne/trošarinske prijevare s energentima u sklopu međunarodne kriminalne organizacije u gore navedenom iznosu - tumače iz Carinske uprave.

Poduzetnica se, pak, u razgovoru za Jutarnji branila tvrdnjama da "taj dug nema veze s njezinom tvrtkom D.M.G.S. Trade Deskom i s njezinom majkom". Veli da je spor oko plaćanja trošarina i posebnih poreza vezan uz tvrtku u kojoj je bila zaposlena 2018. svega tri mjeseca, a bavila se trgovinom naftnim derivatima u inozemstvu.

Iz Carinske uprave objašnjavaju dalje da je to sve dio iste prijevare s energentima u sklopu koje se "pojavljuju fiktivne tvrtke iz drugih država članica EU kao i fiktivna mjesta isporuke u drugim državama članicama EU".

Dobrijević je, napominju iz Carinske uprave, "svjesno, ciljano i namjerno prijevarno postupala kako bi se takvim postupanjem izgubio svaki trag krajnje uporabe i stvarne namjene predmetne robe". Osim toga, demantiraju i navode poduzetnice da o svemu nije znala ništa i da je sve to saznala na šalteru Fine.

- Potpuno je netočno da je Gordana Dobrijević o iznosu poreznog duga saznala na šalteru FINA-e. Ona je aktivno sudjelovala u svima fazama poreznog nadzora i poreznog postupka, što uključuje primanje obavijesti o poreznom nadzoru, obavljeni zaključni razgovor, primljeni zapisnik o poreznom nadzoru i porezno rješenje u kojem je utvrđena obveza plaćanja navedenog poreznog duga. Na porezno rješenje uložena je žalba, koja je od strane drugostupanjskog tijela odbijena kao neosnovana, nakon čega je pokrenut upravni spor – kažu.

Na kraju, navode da je "protiv Gordane Dobrijević podnesena i kaznena prijava zbog sumnje da je sudjelovala u međunarodnoj poreznoj prijevari, u cilju izbjegavanja plaćanja trošarine i poreza na dodanu vrijednost".

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
10. studeni 2024 08:55