Na upravo završenom najznačajnijem europskom kamping sajmu u Stuttgartu još je jedan hrvatski kamp uvršten među najbolje europske kampove. Paški kamp Straško tako se pridružio već poznatoj petorki: Zaton, Krk, Valalta, Lanterna i Park Umag. Naime, na tom sajmu predstavlja se ADAC kamping vodič kojeg zovu i biblijom za kampiste.
Vodič, u kojem je navedeno čak 119 hrvatskih kampova, vrlo je značajan za njemačko govorno područje, a karakterizira ga i poseban sustav ocjenjivanja kampova koji je općeprihvaćen kao najznačajniji europski sustav ocjenjivanja kvalitete kampova. Dodajmo i da su Austrijanci i Nijemci česti gosti naših kampova.
A njemačkim priznanjem za najbolje europske kampove, ADAC BestCamping, i ove godine okitilo se šest hrvatskih kampova.
Ocjenjivale su se sanitarije, površina kampa, ugostiteljska i trgovačka ponuda, slobodno vrijeme i animacija te kupališna ponuda.
Tako je primjerice novi na listi najboljih hrvatskih, paški Straško, dobio najbolje ocjene za trgovačku i ugostiteljsku ponudu i slobodne aktivnosti i animaciju. Ima čak tri restorana i sadržajem bogat sportsko-rekreacijski centar. Auto kamp Straško prostire se na čak 57 hektara šume dalmatinskog hrasta i masline, što ga čini jednim od najvećih kampova na Jadranu i u Hrvatskoj, a prostrana šljunčana plaža kampa duga 2 kilometra jedna je od najljepših na otoku Pagu. Za boravak u novonagrađenom kampu u sezoni ćete platiti oko 75 kuna po osobi i od 190 do 290 kuna za parcelu. Zaton u blizini Zadra također je izvrstan u trgovačkoj i ugostiteljskoj ponudi, a hvale i njegov sadržaj za slobodne aktivnosti i animaciju, no dali su mu i nešto bolje ocjene za količinu sanitarija. Zaton ima više od tisuću parcela veličine od 80 do 100 četvornih metara. Imaju i praonicu rublja, prostore za presvlačenje beba i slične sadržaje i usluge.
On je u sezoni nešto skuplji pa će odrasla osoba platiti 92 kune, a za parcelu izdvojiti od sto do petsto kuna.
U kampu Park Umag u sezoni možete boraviti po cijeni od oko 69 kuna po osobi, dok cijena parcele varira od 106 do 375 kuna, a u porečkom kampu Lanterna u sezoni ćete boravak platiti nešto više: po osobi 75 kuna, a parcelu od 140 do 540 kuna. Istra i Kvarner inače u vodiču imaju čak 63 kampa. Ocjene su izvrsne i za naturistički kamp Valalta u Rovinju koji u sezoni košta 82 kune po osobi, a za parcelu treba izdvojiti od 210 do 380 kuna.
Za goste koji će se u ljetnim mjesecima uputiti na otok Krk i istoimeni kamp dočekat će ih novi dječji vodeni park s toboganima i drugim atrakcijama, centralni trg s trgovinom, pekarom, tržnicom i restoranom, a nabavili su i nove mobilne kućice. Odrasla osoba će boravak u Krku platiti 75 kuna, a parcelu od 97 do 322 kuna.
Promatrajući ocijenjene kampove po pojedinim elementima, Hrvatska bilježi najveći rast u kvaliteti kupališne ponude i kvalitete sanitarija, no zaostajemo u konkurenciji kad je riječ o uređenim plažama.
Uz šest najboljih, čak 28 kampova je označeno simbolom koji ukazuje na vidljivo značajno povećanje kvalitete sadržaja i ponude u odnosu na prethodnu godinu, šest kampova je dobilo oznaku “kamp sa sveobuhvatnom wellness ponudom”, a od 119 predstavljenih kampova čak 110 njih je označeno kao “kamp na iznadprosječno lijepoj lokaciji”.
Prošla, 2015. godina je za hrvatske kampove bila uspješna. Ostvareno je malo više od 17 milijuna noćenja, što je povećanje od 4 posto u odnosu na prethodnu 2014., ili čak povećanje od 21 posto u odnosu na prije pet godina.
Inače, Hrvatska ima 571 kamp, od toga 185 srednje velikih kampova, 86 malih kampova i kamp odmorišta te 300 obiteljskih kampova u domaćinstvima i seoskim domaćinstvima, a gledajući prosječne ocjene kampova, kvaliteta hrvatskih kampova po ADAC-u povećana je za tek 1,7% u odnosu na lani i iznosi 3,5 od mogućih 5.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....