APEL MINISTRU

Čak 50 djelatnika zagrebačke osnovne škole pisalo Fuchsu: ‘Povucite odluku o smjeni naše ravnateljice‘

Riječ je o djelatnicima škole koju je pohađao učenik s problemima u ponašanju, a institucije nisu uspjele pronaći rješenje

Ravnateljica Silvana Galinović

 Damjan Tadić/Cropix

Učitelji zagrebačke Osnovne škole Miroslav Krleža zatražili su od ministra znanosti, obrazovanja i mladih Radovana Fuchsa da preispita svoju odluku o razrješenju Silvane Galinović s pozicije ravnateljice škole. U pismu ministru, uz koje je peticija s 50-ak potpisa djelatnika škole, navode kako je nepravedno teretiti samo ravnateljicu za vrlo kompleksan problem kojega nije moglo riješiti niti jedno nadležno tijelo u Zagrebu.

Riječ je o djelatnicima škole koju je pohađao učenik s problemima u ponašanju o kojemu su mediji prošle godine učestalo izvještavali, a institucije nisu uspjele pronaći rješenje niti nakon što je učenik promijenio tri osnovne škole.

PROČITAJTE VIŠE Gdje je granica roditeljske moći u školi? ‘Ako nam oni i odvjetnici upravljaju školama, jasno je da smo kao društvo zalutali‘

image

Ilustracija

Nikša Stipaničev/Cropix

Tajni nalaz

Kao što smo pisali, Prosvjetna inspekcija obavila je nadzor u OŠ M. Krleža te utvrdila propuste i nepravilnosti u radu škole. Temeljem propusta, Školskom odboru je u listopadu podnesen prijedlog za razrješenje ravnateljice Galinović.

Na upit o kakvim je propustima riječ, Ministarstvo nije preciziralo već su se pozvali na zakonsku odredbu po kojoj je inspektor dužan čuvati povjerljive podatke kao službenu tajnu. Neslužbeno smo doznali da je jedan od ključnih prekršaja ravnateljice odluka da će učenik s teškoćama biti privremeno izdvojen iz razreda i pratiti nastavu online iz kabineta uz podršku stručne osobe.

Radničko vijeće i Školski odbor nisu podržali nalaz Prosvjetne inspekcije i mjeru otkaza ravnateljici, smatrajući kako je ona u čitavoj priči ispala "žrtveno janje". No, ministar znanosti, obrazovanja i mladih ima diskrecijsko pravo razrješenja ravnatelja škole, ukoliko to ne učini školski odbor.

Djelatnici škole, međutim, smatraju kako je nepravedno teretiti samo ravnateljicu za vrlo kompleksan problem koji nadilazi kompetencije školskog sustava i ovlasti ravnateljice, a koji nije moglo riješiti niti jedno nadležno tijelo u gradu Zagrebu, što je bilo vidljivo iz kasnijeg razvoja situacije.

U svom apelu ministru djelatnici navode kako Silvana Galinović u OŠ M. Krleže radi od 1993. godine, najprije na mjestu učiteljice razredne nastave, a od 2009. dosad na mjestu ravnateljice.

PROČITAJTE VIŠE Inspekcija predložila smjenu ravnateljice škole u koju je nekad išao dječak (9), ona tvrdi: ‘Ništa nisam radila sama, znali su svi‘

image

Osnovna škola Miroslava Krleže

Davor Pongracic/Cropix/Cropix

‘Veliki‘ prekršaji

"Ono što znamo o njenom radu je to da odluke ne donosi na svoju ruku, već se uvijek savjetuje s nadležnim tijelima, što je bilo i u ovoj situaciji. Dana 8. ožujka 2024. u našoj školi na interdisciplinarnom sastanku predstavnika institucija (Gradski ured za obrazovanje, Zavod Andrija Štampar, Zavod za socijalni rad) donesena je odluka da će učenik biti privremeno izdvojen iz razreda i pratiti nastavu online iz kabineta uz pratnju odrasle stručne osobe.

U nalazu prosvjetne inspekcije to je jedan od glavnih prekršaja ravnateljice. Drugo, s Gradskim uredom ravnateljica je komunicirala vezano uz isplatu prekovremenih sati učitelja za dodatni rad s dotičnim učenikom te je tim učiteljima isplaćen novac putem ugovora o djelu što se smatra drugim njenim velikim prekršajem", navode u pismu ministru, uz dodatak – nije (ravnateljica, op.a.) uplaćivala sebi, nego učiteljima koji su radili u jednoj smjeni s izdvojenim učenikom, a u drugoj u svojoj redovnoj nastavi.

Za ostale navode koje je izrekla inspekcija učitelji škole tvrde da su administrativne pogreške ili propusti "koje biste mogli u većoj ili manjoj mjeri naći u radu bilo kojeg prosvjetnog djelatnika". Iz tih razloga traže od ministra da preispita svoju odluku i to u suradnji s nadležnim tijelima koji su suodlučivali u navedenim situacijama.

Dodaju i kako su Učiteljsko vijeće i svi djelatnici škole, koji najbolje poznaju rad ravnateljice, jasno izrazili neslaganje s prijedlogom o razrješenju.

U svom pismu Radovanu Fuchsu apeliraju: - Naša je škola već doživjela šok gašenjem jednog razreda i odlaskom učiteljice koja je bila višak, a razrješenje ravnateljice dodatno destabilizira školu.

Ministra mole da ih ne ignorira već da uvaži i njihov glas.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
12. veljača 2025 21:32