SABORSKA RASPRAVA

Bulj u Sinju neće uvesti porez na nekretnine, pozvao je druge gradonačelnike da ga ne uvode

Boris Lalovac (SDP) tvrdi da uvođenje poreza na nekretnine neće dovesti do smanjenja cijena

Miro Bulj

 Damjan Tadic/Cropix

U raspravi o paketu poreznih izmjena, saborska oporba najviše je u četvrtak kritizirala uvođenje poreza na nekretnine tvrdeći da se neće postići cilj priuštivog stanovanja, a Miro Bulj (Most) otišao i korak dalje te pozvao sve gradonačelnike i načelnike na neposluh i nepoštivanje zakona.

U ime svog Kluba, Bulj je poručio da se u Sinju, gdje je gradonačelnik, neće uvesti porez na nekretnine, „makar ga zatvorili”. "Kakav bih ja bio čovjek kada bih jedno zastupao u Saboru a drugo provodio u Sinju", kazao je.

Ja sam protiv oporezivanja građana i ne planiram dati Gradskom vijeću da izglasa porez, nećemo uvesti u Sinju porez na nekretnine jer nemamo ni porez na kuće za odmor, a oni koji imaju odmah će ići na 0,6 eura, poručio je Bulj tijekom rasprave i pozvao sve gradonačelnike i načelnike da ne prihvate i ne uvode porez na nekretnine "pod cijenu bilo čega", "da se ne boje i ne kleče ni pred kime".

Njegov stranački kolega Ante Kujundžić ocijenio je kako je konačni cilj poreznih izmjena oporezivati sve što se može. Pita također kako će netko primjerice na otoku ili Dalmatinskoj zagori naći nekoga za dugoročni najam.

Slično pita i Ivana Marković (Klub SDP-a) i ocjenjuje da se izmjenama poreznih zakona štiti krupni kapital, odnosno uvodi novi porez koji će najviše pogoditi male obiteljske iznajmljivače, one s niskim ili srednjim prihodom. „Nacrtali ste metu na čelu umirovljeniku koji jedan apartman iznajmljuje da bi preživio, ili obitelji koja je ljeti stisne u jedan mali apartman da bi zaradila za školovanje djece”, kazala je.

Boris Lalovac (SDP) tvrdi da uvođenje poreza na nekretnine neće dovesti do smanjenja cijena. Smatra također da će se mnogim iznimkama napraviti totalni kaos. Primjerice porezom na dohodak oslobađaju se mladi i povratnici, zašto ne i umirovljenici, upitao je.

Oslobađanjem plaćanja poreza na dohodak za povratnike stvorit će se nove nejednakosti i nepravde, dvije osobe istih kvalifikacija kod istog poslodavca imat će različite plaće, kazao je Damir Bakić (Klub Možemo!) te i on upitao zašto se ne oslobode umirovljenici.

Kritizirao je i povećanje praga za primjenu više stope poreza na dohodak s 50.400 na 60.000 eura. U praksi to znači flat rate, rekao je Bakić založivši se za progresivno oporezivanje.

Porezno ujednačavanje kratkoročnog i dugoročnog najma, Bakić je pozdravio iako smatra de je potrebno razlikovati male obiteljske iznajmljivače od velikih serijskih iznajmljivača.

Kao da je HDZ formirao vlast s Možemo!, komentirao je Nino Raspudić (Klub nezavisnih zastupnika) podsjetivši kako je HDZ prije izbora govorio da neće uvesti porez na nekretnine, a sada čini suprotno, ono za što se od početka zalagao Možemo!.

„Uzet ćete dodatnu lovu ljudima kroz porez na nekretnine, a što ćete im dati zauzvrat”, upitao je Raspudić. Drži da bi osnovni osobni odbitak trebao iznositi barem 750 eura, da treba ukinuti oporezivanje mirovina i još više povećati prag za ulazak u sustav PDV-a.

Anka Mrak Taritaš (Klub zastupnika HSS-a, GLAS-a, DOSIP-a) istaknula je kako je problem što Hrvatska nema stambene politike pa se sada nagomilani problemi pokušavaju riješiti izmjenama poreznih zakona.

Dalibor Paus (Klub zastupnika IDS-a, PGS-a, Unija Kvarnera i ISU-PIP-a) poručio je da će insistirati na svojim prijedlozima za spas malih iznajmljivača od porezne represije, da se jasno definira tko je iznajmljivač u domaćinstvu, da se napravi razlika između rentijera i iznajmljivača u domaćinstvu, omogući da lokalne jedinice odrede maksimalan broj dozvoljenih kreveta u paušalnom načinu oporezivanja itd.

Ovaj porezni udar treba zaustaviti i popraviti, naglasio je zastupnik.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
08. siječanj 2025 02:42