ZNAČAJAN SUSRET

BRANITELJI KOD JOSIPA LEKE 'Spriječite antiprosvjednike, u suprotnom se nećemo moći kontrolirati'

Zagreb, 130315.Sabor RH, predsjednik Sabora Josip Leko primio je danas invalide i branitelje Domovinskog rata koji vec mjesecima prosvjeduju ispred ministarstva branitelja u Savskoj.Foto: Bruno Konjevic / CROPIX
 Bruno Konjević / CROPIX

ZAGREB - Predsjednik Hrvatskoga sabora Josip Leko primio je u petak predstavnike udruga koje sudjeluju u braniteljskom prosvjedu pred Ministarstvom branitelja u Zagrebu i u razgovoru o izradi novog zakona o pravima branitelja i njihovih obitelji izrazio zadovoljstvo što njihovi predstavnici sudjeluju u tome.

Ocijenio je da ga treba što prije dovršiti kako bi se otvorila javna rasprava. Ponovio je svoje stajalište da taj zakon treba objediniti sva pitanja braniteljske populacije te da bi trebao biti organski, a ne ustavni zakon. Kad je riječ o političkim zahtjevima braniteljskih prosvjednika, rekao je da moraju poštovati demokratsku proceduru, priopćeno je iz Sabora.

Predsjednik Udruge stopostotnih hrvatskih ratnih vojnih invalida Đuro Glogoški rekao je da u izradi prijedloga navedenog zakona sudjeluju i braniteljske udruge u okviru pododbora koji je osnovao saborski Odbor za ratne veterane. Ponovili su zahtjev za smjenom ministra branitelja Freda Matića i njegovih suradnika te zatražili da zajednički sastanak s predstavnicima branitelja održe predsjednica Republike, predsjednik Sabora, predsjednik Vlade i ministar branitelja.

Branitelji su izrazili i nezadovoljstvo najavljenim antiprosvjedom te su zatražili da ih državne institucije zaštite. Upozorili su kako bi u slučaju da antiprosvjednicima bude omogućen dolazak u Savsku 66 bilo teško kontrolirati situaciju i spriječiti moguće izgrede, navodi se u priopćenju iz ureda predsjednika Sabora.

Leko: rasprava o braniteljskim zahtjevima kad bude gotov nacrt zakona

Predsjednik Hrvatskog sabora Josip Leko kazao je u petak, nakon sastanka s predstavnicima branitelja koji prosvjeduju u Savskoj, kako će se saborska rasprava o braniteljskim zahtjevima održati tek nakon izrade nacrta novog zakona o pravima branitelja, a njega bi trebala napraviti posebna radna skupina Odbora za ratne veterane.

"Branitelji imaju osjećaj da nisu dovoljno ozbiljno shvaćeni kao branitelji. To je jedan osjećaj o kojem možemo ili ne možemo raspravljati, ali je suština zaključka da ostaju kod toga da će sudjelovati u izradi novog zakona o pravima hrvatskih branitelja koji se radi u Saboru kroz radnu skupinu koju je osnovao Odbor za ratne veterane", rekao je Leko novinarima nakon sastanka u Saboru. To je, ističe Leko, dobar stav i dobar zaključak.

"Tražili smo da naprave neki akt o kojem ćemo razgovarati i da stoga ubrzaju izradu prijedloga nacrta novog Zakona. To je akt koji je legitiman i opravdan. I zato smo uostalom iz javne procedure skinuli izmjene postojećeg Zakona o pravima branitelja, koji je već bio u procesu donošenja, kako bi branitelji sudjelovali u izradi novog zakona", rekao je Leko.

Radna je skupina, pojasnio je predsjednik Sabora, sastavljena od članova Odbora za ratne veterane i predstavnika branitelja.

Leko je odbacio mogućnost da bi se rasprava o braniteljskim zahtjevima mogla protegnuti unedogled.

"Ako je osnovana radna skupina, onda može završiti u 10 do 15 dana jer to nije zakon koji će promijeniti 200 članaka, nego samo ono što je prema stajalištima branitelja nedovoljno uređeno ili razrađeno. Tražit ćemo stručnjaka koji može pomoći u izradi zakona i kad se to napravi, bit će rasprava u Saboru", rekao je Leko.

"Upoznali smo predsjednika Sabora sa svim problemima zbog kojih su hrvatski branitelji u Savskoj 66., upoznali smo o tome i predsjednicu Republike i predsjednika Sabora, no na žalost nismo naišli na razumijevanje predsjednika Vlade i predsjednice Ustavnog suda i izgleda da ovdje naša priča završava", rekao je predsjednik udruge stopostotnih ratnih vojnih invalida Đuro Glogoški novinarima.

Branitelji, kazao je Glogoški, čekaju očitovanje predstavnika vjerskih zajednica kako bi još i s njima razgovarali.

"Prezentirali smo predsjedniku Sabora zašto tražimo ostavke te smjene ministra Matića i njegove zamjenice i pomoćnika i zašto tražimo objedinjavanje svih prava u jednom zakonu, zašto tražimo ustavni zakon o pravima hrvatskih branitelja. Znamo da smjene nisu u ingerenciji predsjednika Sabora ali objedinjavanje svih prava u jednom zakonu i donošenje ustavnog zakona može biti u ingerenciji Hrvatskog sabora. Na žalost što se tiče objedinjavanja dobili smo potporu Hrvatskog sabora ali ne i za donošenje ustavnog zakona o pravima hrvatskih branitelja", rekao je Glogoški.

Predsjednik Sabora, kazao je Glogoški, još je jednom pokazao da ima razumijevanje za razgovor, ali ne i za pronalaženje konačnog rješenja.

Upitan o sutrašnjem antiprosvjedu, Đuro Glogoški je pozvao sve sudionike ali i branitelje na mir i dostojanstvo.

"Mi pozivamo sve koji će sutra sudjelovati u prosvjedu protiv hrvatskih branitelja kao i same hrvatske branitelje na mir, na dostojanstvo kao što smo i pozivali cijelo vrijeme. Molimo sve da izbjegnu bilo kakve izgrede, sukobe, to nije u interesu nikome, to je u interesu onima koji pokušavaju cijelo vrijeme napraviti podjelu u hrvatskom društvu", poručio je.

U priopćenju koje je nakon sastanka upućeno iz Ureda predsjednika Hratskog sabora se ističe kako su "branitelji izrazili i nezadovoljstvo najavljenim antiprosvjedom te su zatražili zaštitu od državnih institucija. Upozorili su kako bi u slučaju da antiprosvjednicima bude omogućen dolazak u Savsku 66 bilo teško kontrolirati situaciju i spriječiti moguće izgrede".

Branitelji prosvjednici prikupili su 54 potpisa saborskih zastupnika, koji su podržali njihovu inicijativu da se u Saboru raspravlja o njihovim zahtjevima i donošenju cjelovitog zakona o pravima hrvatskih branitelja. Ta je točka uvrštena u dnevni red Hrvatskog sabora, ali o njoj neće biti rasprave dok se ne donese nacrt zakona u sklopu Odbora za ratne veterane.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
25. studeni 2024 04:31