'MERČEPOVCI' ZATVARALI, MUČILI I UBIJALI

Bivši pomoćnik u MUP-u Smiljan Reljić na suđenju Merčepu: Državni vrh je znao za zločine u Pakračkoj poljani!

 Admir Buljubašić / CROPIX

Bivši pomoćnik ministra unutarnjih poslova za javnu sigurnost Smiljan Reljić posvjedočio je danas na suđenju Tomislavu Merčepu da je bivši državni vrh primao izvješća o događajima u Pakračkoj poljani, gdje su, po optužnici, takozvani "merčepovci" krajem 1991. odvodili, zatvarali, mučili i ubijali srpske civile.

Reljić, koji je na dužnost u MUP-u imenovan u rujnu 1991., rekao je da su on i njegov zamjenik Marijan Benko slali izvješća uredu ministra unutarnjih poslova, predsjedniku vlade i predsjedniku države u kojima su se iznosile sumnje o nezakonitim događajima na bojištu, a u kojima je Merčep bio "nezaobilazna tema".

Ispričao je da je o tome razgovarao s predsjednikom Franjom Tuđmanom, premijerima Franjom Gregurićem i Nikicom Valentićem te predstojnikom Ureda za zaštitu ustavnog poretka Josipom Manolićem, za koje je rekao da su znali više nego što je navedeno u izvješćima.

Ratni premijer Franjo Gregurić jučer je, pak, rekao da on i njegov uži kabinet nisu znali ništa o Merčepovim vojnim aktivnostima i da njegova vlada nije dobivala izvješća .

Reljić je rekao da su s terena primali protuslovne informacije jer su neki ljudi nestajali, a zatim bi se pojavili na drugome mjestu.

Tvrdi kako Tuđman nije tražio da se zaustave postupci protiv osumnjičenih za zločine u Pakračkoj poljani.

Izvješća su, po njegovim riječima, spominjala Merčepa u vezi s pričuvnom postrojbom MUP-a koja je bila na Zagrebačkom velesajmu, a zatim u Pakračkoj poljani i kojom je, po optužnici, zapovijedao Tomislav Merčep.

Postrojba je, rekao je Reljić, imala 200 pripadnika, a osnovana je nakon Merčepova povratka s gospićkoga bojišta.

Postrojba je službeno imala zapovjednika, ali je Merčep boravio s njom u Pakračkoj poljani, a zbog slike koju su o njemu stvorili mediji i politika, teško da mu je netko mogao zapovijedati, ocijenio je svjedok.

No, rekao je kako ne zna za dokument kojim je osnovana postrojba ni da je Merčep bio imenovan zapovjednikom.

Svjedok je ispričao da su prikupljali podatke i pokušavali proniknuti u glasine o Pakračkoj poljani, ali su im posao otežavala ratna zbivanja. No, kako je rekao, okidač je bilo ubojstvo obitelji Zec krajem 1991. u Zagrebu, nakon čega su uhitili osumnjičene, a zatim potvrdili sumnje vezane i uz Pakračku poljanu.

Za vrijeme tih uhićenja Merčep je bio u SAD-u, a početkom 1992. zagrebačka policija podignula je protiv njega kaznenu prijavu, rekao je svjedok, kojemu nije poznato je li se po toj prijavi dalje postupalo.

Policija se sumnjivim događajima počela baviti krajem 1991., pošto je osnovan Zbor narodne garde, ali je to, po riječima svjedoka, bilo "dosta delikatno" jer je Merčep bio savjetnik u MUP-u, imao je svoje ljude na ratištu, a nakon ranjavanja dobio je "aureolu" heroja.

Za Merčepa je rekao da je figurirao kao osoba zaslužna za obranu Hrvatske.

Svjedok je kazao da je nekoliko puta razgovarao s Merčepom o indicijama koje su imali, a on mu je rekao kako to treba istražiti i kazniti odgovorne.

"Bio je svjestan tih stvari, počinitelje je pokušao opravdati obiteljskom situacijom u Vukovaru, ali nije odobravao ono što se dogodilo", dodao je svjedok.

Reljić je kazao da zna za zatvor u Pakračkoj poljani u koji su odvođeni ljudi, a čini mu se da su nakon odlaska postrojbe ondje pronađena neka trupla.

Sutra će biti ispitani bivši ratni ministri unutarnjih poslova Ivan Vekić i Ivan Jarnjak.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
20. rujan 2024 11:46