PONOVO IZMJENA

BAČIĆ 'Od iduće godine Dan državnosti ćemo obilježavati 30. svibnja'

 
 CROPIX

Branko Bačić, predsjednik Kluba zastupnika HDZ-a, izjavio je za HRT da će se od iduće godine, na današnji dan, obilježavati Dan državnosti.

"Nadam se da ove godine zadnji puta obilježavamo kao spomendan Hrvatskog sabora i da bi od iduće godine 30. svibnja trebali obilježavati kao Dan državnosti."

"Siguran sam da će to podržati velika većina hrvatskih građana, a i većina zastupnika u Hrvatskom saboru. Toga dana sjećamo se kao onoga kada je doista uspostavljena nova, moderna, suverena i samostalna hrvatska država", rekao je Bačić.

Na današnji dan je konstituiran i prvi demokratski višestranački Sabor. Bačić je rekao da se sjeća prvih demokratskih višestranačkih izbora, potkraj travnja i početkom svibnja, prije 29 godina.

"Oni su bili podloga za konstituiranje prvog višestranačkog sabora. Pratio sam sve te događaje. Ostali su mi u pamćenju - od mise koja je prethodila konstituiranju Sabora do govora pvog predsjednika RH Franje Tuđmana, a kasnije i veličanstvenog skupa na Trgu bana Josipa Jelačića", kazao je Bačić.

Govoreći o obilježavanju dana Hrvatskog sabora Bačić je naglasio da je prijepodne planirano postavljanje vijenaca na Mirogoj na grob Franje Tuđmana.

"U 13 sati će predsjednik sabora imati primanje, a potom će se nastaviti sa zasjedanjem. Nakon 18 godina kada je Sabor promijenio ovaj dan, došlo je vrijeme da se vrati taj dan kao onaj kada ćemo obilježavati danom kada je nastala moderna hrvatska država."

"Danas nema nekih posebnih događanja u Hrvatskom saboru, osim polaganja vijenaca i primanja kod predsjednika", dodaje.

"Vjerujem da malo koji građanin Hrvatske zna razliku između 25. lipnja kojega sada obilježavamo kao Dan državnosti, 8. listopada kao Dana Nezavisnosti," naglasio je Bačić.

Predsjednik Kluba zastupnika SDP-a Arsen Bauk nema ništa protiv toga da 30. svibnja bude državni praznik

Predsjednik Kluba zastupnika SDP-a Arsen Bauk u četvrtak je izjavio da osobno nema ništa protiv toga da 30. svibnja bude državni praznik, a da se o imenima može raspravljati.

Dodao je da oko toga ne bi trebalo biti velikih prijepora te da misli da će i SDP biti istog stajališta, iako u stranci još nisu raspravljali o tome.

"Predsjednik Vlade jučer je istaknuo šest datuma u procesu stvaranja samostalne Republike Hrvatske i naveo 30. svibnja, 25. lipnja, 8. listopada, 5. kolovoza kao Dan pobjede i u tom kontekstu je dao dobar uvod za normalnu raspravu treba li preispitati sadašnji Zakon o blagdanima“, kazao je Bauk.

"Osobno nemam ništa protiv da 30. svibnja bude državni praznik, a treba li ga nazvati Dan državnosti ili dati neki drugi naziv, to je za raspravu. Smatram da i 25. lipnja treba ostati jer je tada donesena odluka o samostalnosti i suverenosti i rođena hrvatska država“, dodao je.

Rekao je da mu se čini da je u odnosu na '90-e blagdan koji se sada najsvečanije obilježava 5. kolovoza. Dobrim smatra što Branko Bačić želi konsenzus oko te teme.

Na Dan Hrvatskog sabora komentirao je loše ocjene koje ta institucija dobiva od građana za svoj rad, napomenuvši da građani daju niske ocjene jer u Saboru sjede i oni koje ne žele tamo, a u Vladi ima samo jedna politička opcija. "Ovdje možda netko tko nas podupire ne daje veliku ocjenu zbog (Željka) Glasnovića ili nekog drugog. A na nama je da radimo za ono za što su nam dali povjerenje. Ne mogu utjecati ako netko ovdje počne divljati“, smatra Bauk.

Upitan čeka li Natašu Novaković ista sudbina kao i Daliju Orešković na čelu Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, odgovorio je: "Ako da, to je znak da će odraditi cijeli mandat, to je bolja varijanta, nadam se da nije kao pravobraniteljica za djecu zbog koje se mijenjao zakon“.

"Nikakve promjene koje bi štitile dužnosnike od javne kontrole mi nećemo podržati. Zakon može ostati jer je pokazao kvalitete, a stvari koje treba popraviti su sitne“, prokomentirao je najavu promjena Zakona o sukobu interesa.

Bauk smatra da se Povjerenstvo ne bavi vladajućima ništa više nego što se bavilo SDP-ovcima dok su bili vladajući. "Bitno je kakve se odluke donose, a ne čime se bave, a sudovi su dosad potvrđivali većinom njihove odluke“, zaključio je Bauk. (Hina)

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
23. studeni 2024 11:41