MINISTAR OBRANE

Anušić: ‘U Hrvatsku vojsku nije se ulagalo jako, jako dugo. Sigurnost nema cijenu‘

Nedavno je nabavljena protuzračna obrana kratkog dometa, a u planu je nabava protuzračne obrane srednjeg dometa

Ivan Anušić

 Josip Bandic/

Ministar obrane Ivan Anušić u središnjem Dnevniku HTV-a govorio je o modernizaciji Hrvatske vojske, opremi Oružanih snaga, izdvajanju za obranu, a potvrdio je i da će se iduće godine početi provoditi temeljno vojno osposobljavanje tj. obavezni vojni rok.

Danas je potpisan ugovor za nabavu nove vrijedne opreme za oružane snage Republike Hrvatske, borbenim letjelicama Bayraktar.

- Letjelice se mogu koristiti za brojne namjene, ali primarno će ih koristiti Ministarstvo obrane. U mirnodopskim vremenima mogu služiti za nadzor granica, nadzor teritorija, nadzor poljoprivrednih površina kao i kontrolu požara, no one se mogu koristiti kao borbene stanice što je njihova primarna uloga, rekao je ministar obrane Ivan Anušić.

Njihove kamere promatraju ciljeve, označavaju ih i uništavaju s borbenim teretom koji nose sa sobom, dodao je.

Za sad je potpisan ugovor za nabavu šest letjelica.

- Ovo je početak jedne suradnje. Nastavit ćemo dalje opremati naše oružane snage kako besposadnim letjelicama, tako i dronovima koji će biti različitih veličina i sposobnosti. Definitivno nećemo stati s tim. Na razvoju Bayraktara sudjeluju i hrvatske tvrtke, naglasio je.

Danas je u Hrvatsku stigao i sedmi Rafale.

Govoreći o tome kako ide prilagodba svih Rafalea koji su već stigli i treninzi rekao je:

- Treninzi se obavljaju svakodnevno, ne samo dnevni nego i noćni. Naši piloti, zajedno sa francuskim pilotima koji su nedavno bili ovdje vršili su vježbe s kojima je javnost bila upoznata i nastavljamo dalje.

Svi Rafalei doći će do svibnja iduće godine, tada ćemo imati cijelu eskadrilu od 12 borbenih zrakoplova Rafale koji će biti spremni za sve operativne djelatnosti koji se od njih očekuju, naglasio je.

Ulaganja i u kopnenu vojsku

Velika su ulaganja i u kopnenu vojsku, nabavljaju se tankovi Leopardi i sustav HIMARS.

Govoreći o protuzračnoj obrani koja je nedavno nabavljena, rekao je da se radi o protuzračnoj obrani kratkog dometa. U planu je nabava protuzračne obrane srednjeg dometa.

- Moramo na tome raditi, ne samo protuzračna obrana nego i radarski sustav koji također ide zajedno u kompletu s protuzračnom obranom srednjeg dometa, rekao je.

Početkom ovog tjedna stigla je uplata njemačke vlade od 144 milijuna eura, koja je kupila od nas tenkove i borbena oklopna vozila. Oni će biti do kraja godine transportirani o trošku njemačke vlade Ukrajini. Nakon toga počinjemo daljnje procese pri nabavljanju Leoparda od Njemačke i u 2027. će se početi isporučivati prvi Leopardi Oružanim snagama Republike Hrvatske, kaže ministar.

- U Hrvatsku vojsku nije se ulagalo jako, jako dugo. Od 2000. do 2016. godine, 2017. počinjemo raditi nešto konkretnije, naručuju se Rafalei, tako da je donesena odluka od tome.

Kad toliko dugo zanemarujete oružane snage, onda imate obavezu brzo i snažno ih opremati. To mi upravo sada činimo, istaknuo je.

Hrvatska je preuzela obvezu doseći 2% od BDP-a za izdvajanje za obranu.

- Mi ćemo u idućoj godini imati 2,01% i od toga 29% za modernizaciju, a uvjeti, odnosno smjernice NATO-a bile su 20%, tako da smo prešli tu granicu. Vrlo brzo će biti uvjeti 3% zbog geopolitike koja se oko nas nalazi, smatra Anušić i ističe da sigurnost nema cijenu.

Ja ne znam da li je nešto skuplje od onoga što smo doživjeli ‘90-ih. godina. Poljska izdvaja 4,5%, uskoro će 5,5%. Sve države Europe izdvajaju između 3 - 3,5% do 4% i streme prema višem. To moramo i mi pratiti, zaključio je.

Obvezni vojni rok 1. siječnja za sve ročnike ipak neće početi.

- Politička odluka je sljedeća na redu i ona će biti donesena. Ovo što sad radimo je prioritet. Pripremamo se i spremni smo provoditi temeljno vojno osposobljavanje tj. obavezni vojni rok i on će se u idućoj godini početi primjenjivati. Tu nema nikakve dileme, rekao je i dodao da se broj mladića i djevojaka koji se dragovoljno javljaju na služenje vojnog roka povećao za više od 200% u odnosu na prijašnje dvije ili tri godine, rekao je Anušić za HTV.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
21. studeni 2024 21:56