INTERVJU

Anušić: Što bi sve bilo da nemamo obrane, bi li onda sve stradalo kao što je stradalo 1991.?

‘Naravno da će se određene stvari morati koordinirati, ali neće pritom stradati ni zdravstvo, ni obrazovanje, ni socijala‘

Ivan Anušić

 Nicolas Tucat/Afp
‘Naravno da će se određene stvari morati koordinirati, ali neće pritom stradati ni zdravstvo, ni obrazovanje, ni socijala‘

Hrvatska je spremna i ima plan kako dosegnuti ciljani iznos izdvajanja za obranu od pet posto BDP-a, rekao je jučer u Den Haagu potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić s kojim smo razgovarali.

Možete li nam objasniti kako planirate usmjeriti povećana ulaganja u obranu? Gdje će ići 3,5 posto, a gdje preostalih 1,5 posto dogovorenih na razini NATO-a?

- Hrvatska već nekoliko godina intenzivno povećava ulaganja u opremanje i naoružavanje naših oružanih snaga. Ove godine smo dosegnuli 2 posto BDP-a, a do 2035. godine ćemo dosegnuti 3,5 posto plus 1,5 posto. U 3,5 posto je isključivo naoružanje i sva oprema koji su po našim strategijama i planovima potrebni našim oružanim snagama na temelju naše geografske, političke i geostrateške pozicije. Prvenstveno se vodi računa o protuz...

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
27. lipanj 2026 09:40