OBJAVLJEN CJENIK INTERVENCIJA

AKO VAM TREBA HITNA POMOĆ MORAT ĆETE JU PLATITI! Nakon Zadra objavljena nova pravila i u Dubrovniku

Prema procjeni liječnika koji ordinira odlučuje se je li pacijentovo stanje hitno ili nije

Pripremite se - nakon Zadra i za Hitnu pomoć u Dubrovačko-neretvanskoj županiji plaćat će se od 50 kuna za pisanje uputnica do čak vrtoglavih 1.500 kuna, uz dodatne troškove za dežurstvo tima hitne medicinske pomoći! Ono što je također izazvalo buru negodovanja u cijeloj Hrvatskoj, jest postupak reanimacije, koji u toj županiji košta 1.000 kuna, piše Dubrovački list.

- Izvješćujemo da je Cjenik zdravstvenih usluga Hrvatske liječničke komore jedinstven za cijelu Republiku Hrvatsku, te su njime utvrđene minimalne cijene, a nadležna tijela svake zdravstvene Ustanove, pa tako i Zavoda za hitnu medicinu Dubrovačko-neretvanske županije, donose svoj cjenik. Za sada nije u planu promjena cjenika zdravstvenih usluga naše zdravstvene Ustanove - naglašavaju iz Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu.

KOLAPS HITNE POMOĆI Zbog više od milijun nepotrebnih intervencija u 2012. sve što nije hitno od sada se naplaćuje!

- Temeljem statistike koju prati Hrvatski zavod za hitnu medicinu u prosjeku je samo 33 posto intervencija na terenu hitno, dok je u ambulantama hitne službe u prosjeku 18 posto hitnih pacijenata. U travnju 2013. u Gradu Dubrovniku, koji ima 48.000 stanovnika u ambulanti hitne medicinske službe zbrinuto je 2.938 pacijenata, od kojih su samo 322 bila hitna. Od 1,5 milijuna intervencija u 2012. godini što uključuje ambulantne pacijente i izlaske na teren u Hrvatskoj čak u 67 posto slučajeva odnosno u milijun intervencija nije bila potrebna intervencija Hitne. Milijun građana je svoje medicinske poteškoće moglo riješiti u ambulantama liječnika opće/obiteljske medicine - navode u priopćenju Zavoda.

'ŽAO NAM JE, ALI POŠTOVALI SMO SVE PROTOKOLE' Liječnici o smrti žene pred zaključanim vratima Hitne

Prema procjeni liječnika koji ordinira odlučuje se je li pacijentovo stanje hitno ili nije. Ako je pacijentovo stanje nehitno, a on i dalje inzistira na liječenju, liječnik ga zapravo upozorava da će tu uslugu platiti i koliko će ga to koštati. Sličan odgovor stigao je i iz dubrovačke hitne pomoći:

- Vezano za kriterij procjene hitnoće, izvješćujemo da dežurni medicinski tim temeljem medicinskih indikacija ocjenjuje radi li se o hitnom slučaju ili ne - navodi se u odgovoru.

Inače, od 'nameta' su oslobođene trudnice, djeca i 100-postotni invalidi koji imaju zdravstveno osiguranje u Republici Hrvatskoj, bez obzira jesu li hitni ili nehitni slučajevi.

Cijenik je, poručuju iz Zavoda, smišljen zbog velikog broja nehitnih pacijenata koji usporavaju brzinu reakcije hitne te time dovodi u opasnost živote ljudi koji imaju infarkt ili neko drugo stvarno hitno stanje.

- Na primjer, u ambulanti hitne obrađuje se pacijent koji ima temperaturu 37,5 koja traje sat vremena, a za to vrijeme mora čekati pacijent koji ima sumnju na infarkt srca. Niti jednom nehitnom pacijentu koji je pregledan pregled se ne naplaćuje, već ga se uputi o daljnjem postupanju gdje pacijent može odabrati odlazak obiteljskom liječniku ili će mu se usluga naplatiti. Zdravstvene ustanove imaju pravo imati cjenik usluga, pa ih do sada ima četrnaest Županijskih zavoda za hitnu medicinu kako bi se njihov rad mogao vrednovati - smatraju iz Zavoda.

Dubrovački cjenik:

- Prvi pregled liječnika 300 kuna;

- kontrolni pregled liječnika 200 kuna;

- konzultacija 200 kuna;

- prvi pregled u kućnoj posjeti liječnika 400 kuna;

- snimanje EKG-a i analiza 150 kuna;

- pisanje (Rp, Uputnica i dr.) 50 kuna;

- opskrba veće rane uz lokalnu anesteziju i šivanje 300 kuna;

- vađenje stranog tijela iz oka, uha, nosa ili drugih otvora 200 kuna;

- previjanje rane (veće) 150 kuna;

- vađenje konca 150 kuna;

- imobilizacija (samo postavljanje) 200 kuna;

- tretman opekline II stupnja više od 20 posto površine tijela 250 kuna;

- injekcija s.c. 50 kuna, injekcija i.m 100 kuna, injekcija i.v. 150 kuna;

- infuzija 200 kuna;

- cijepljenje cjepivom (bez cijene cjepiva) 50 kuna;

- antišok terapija (kompletna) 500 kuna;

- defibrilacija (po učinjenom udaru) 150 kuna;

- postupci oživljavanja 1000 kuna;

- intubacija 500 kuna;

- ispiranje uha 150 kuna;

- davanje kisika na masku + cijena 02/l 50 kuna;

- jednokratna kateterizacija 300 kuna;

- dežurstvo tima T1 HMP 1500 kuna + 30 kn/km;

- dežurstvo tima T2 HMP 1000 kuna + 30 kn/km.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
24. studeni 2024 08:41